Diskuze

Jde to i bez elektřiny. Jen je třeba vědět, kterou pilku kdy použít

Staří truhláři se obešli bez elektrických pil a jaké krásné věci dokázali vyrobit. My na to jdeme naopak: často si kupujeme přístroje, které použijeme jednou za pětiletku a výrobek kvůli nezkušenosti zkazíme tak jako tak.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Myslím že taky záleží jak moc se toho dělá.

0 0
možnosti

Jistě. Dříve se také učilo jak uříznout kus dřeva v dílnách na základní škole. Nejsem si jist, že dnes něco takového ještě funguje.

Pokud si pamatuji, tak to co je v tomto článku byla látka tuším nějaké 7 třídy ZŠ.

3 0
možnosti

Jo jo. Tak trochu nostalgie po starých časech.

Potíž je v tom, že dříve se dělalo zásadně z masivu a když to tu a tam ujelo, tak se nic nedělo. Jak se říká - drobná nedokonalost je znakem ruční práce (a spíše se cení).

Elektrické nářadí pracuje rychle a neskonale přesněji než čeho je schopen i ten nejzručnější člověk s ruční pilou. A u lamina, které dnes představuje velkou část truhlařiny se ruční pila použít prakticky nedá. Tam se bez naprosto přesné práce neobejdete vůbec.

Mordovat se dnes půl hodiny ručně se svlakem, když s kolíkovačkou dosáhnete prakticky stejného efektu za minutu a s frézou uděláte stejný svlak za 5 minut, na to nemá dnes nikdo čas ani náladu.

4 0
možnosti

Jó svlak, rybina... To bylo práce... Mistr řval jak tur :-)

3 0
možnosti

osobně mám s ručním nářadí daleko víc citu než s motorovým, ale stolní pokos (elektrický) je stolní pokos i když i s kvalitní japonskou pilou uděláte kvalitní řez

0 0
možnosti

No problém elektrického nářadí je v tom, že dneska jsou skoro všude v prodeji pouze kutilská levné provedení, které jsou pro přesnou práci spíš nefunkční napodobeniny než skutečné nářadí.

U popisů těch pile mě vzala věta" Zuby ocasky jsou kalené a proto se nebrousí a pilka se po ztupení vyhazuje"  Dneska v době, kdy není problém nabrousit i TK plátky z tvrdokovu si redaktor, který o tom píše tudíž by o tom měl cosi znát, dovolí napsat takový nesmysl.

Jinak ale pily, co se po otupení nebrousí a rovnou se vyhazují, skutečně jsou. Jsou to aušusové pily či pilové plátky se supermoderními všelijak prostorově tvarovanými zuby. Vypadá to velice efektně a ze začátku to i velice dobře řeže. Ale díky jejich prostorovému tvarování je velice obtížné jednou otupené zuby znova nabrousit bez velice drahých speciálních brousicích přípravků, které obvykle nejdou sehnat. A brousit to jen v ruce znamená nedodržet původní tvar těch zubů, takže potom ta pilka i nabroušená řeže hůř.

3 1
možnosti

Určitě se na trhu mimo kutilských jednorázovek najdou i skutečné mašiny - akorát že vaše peněženka vám dá asi pár facek. Ale to je potřeba zvážit, jestli do toho investovat, nebo ne. :-)

5 0
možnosti