Diskuze

První 3D tiskárnu postavili v garáži, součástky na nový model si tiskli

Začali s tiskárnou za pár korun. Díky znalosti technologie, elektroniky a programování se dobrali k tiskárně, která může soupeřit se světovými značkami.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

3D tiskárna typu Rebel II se dá postavit kolem 5000. Píšu o stavbě v této cenové relaci na svém blogu. Ale už podle diskuze cítím, že místní čtenáři nejsou ta správná cílovka :D

Jasně, dojdu si vše co jsem kdy potřeboval vytisknout koupit na pouť za deset korun :D Neblázni, 3D tisk není (zatím) pro líné lamy (jak vám říkáme), ale pro ty, co něco dělají. Chce to čas, trpělivost, píli a chuť do sebevzdělání. To moc lidí nemá. Vlastně v okolí mám jenom jednoho takového člověka. A btw je to holka, pánové.

Osobně mě jakýkoliv posun v technologii těší, protože mě to ujišťuje o existenci lidí používajících vlastní mozek. A nemusí to být ani posun. Ono jde i to něco dělat a mít radost z výsledku a ne jen pohnojit něčí práci jen kvůli tomu že sám dokážu právě a jenom to.

1 0
možnosti

Jako zatím největší a nepřekonatelný problém 3D tisku vidím v materiálech z kterých jsou výsledné modely.

Ten mizerný plast limituje použití pouze na zlomeček toho co by se s tím dalo dělat a většinou se hodí jen na blbosti.

Lákavá představa 3D tiskáryn az 10 000 brzy zhořkne, když se zamyslíte nad tím k čemu její produkty lze vlastně požít. Plast s přesností a kvalitou horší než výlisek z pouti od kolotočářů má opravdu jen minimální praktické uplatnění.

Tahle technologie už je o něco lepší, ale pořád je to stejný problém.

1 0
možnosti

Rapid Prototyping - stereolitografie atd. je stejně stará jako 3B CAD programy, tj. nějakých 30 let. Na něco je to dobré, na něco se to nehodí. Podle toho se volí konkrétní metoda výroby prototypu, použité materiály, potřebná přesnost a rozlišení atd.

Ale tisk plastem, v přesnosti desetin milimetru (ne v rozlišení ve kerém programuji, ale ve shodě výsledných rozměrů s měřidlem), to je na úrovni ruční dřevovýroby. Pevnostní charakteristiky materiálu sám vzpomínáte a možná bych porovnal s tvrdým impregnovaným dřevem používaným pro dřevěné modely ve slévrenství, kde je tvrdost i rozměrová stabilita daleko vyšší.

Stereolitografie, tj. např. postupné vytvrzování pryskyřice laserem je na tom pevnostně i přesnostně lépe, ale přesnost opět záleží na použité mechanice a optice.

Použití UV lampy si nedovedu představit - zřejmě optikou soustředěná do tenkého paprsku který je vyvhylován a postupně vytvrzjuje jednotlivé 3D pixely ve vrstvách, ale přesnost... 2 setiny to určitě nebudou, tj. pouze tenší vrstva ale přesnost bych tipoval opět v desetinách.

1 0
možnosti

"...Modelovat zvládnete i sami.

Dnes už existují veřejné knihovny, kde si můžete zadarmo stáhnout 3D objekt. Pošlete ho do tiskárny a za chvíli máte objekt vytisknutý...."

.

Jo tomu se říká "zvládnout něco sám". ;-D

5 0
možnosti

jj, opička ve štěstí z pouti za 10 Kč versus doma vytičtěná za 500 ;-D

0 1
možnosti

Pro každého zájemce doporučuji nezačínat nákupem tiskárny, ale začít z té správné strany - tvorbou toho, co budu tisknout.

Tj. nejdříve si pořiďte modelovací software, naučte se ho a vytvořte si tisknutelné modely.

Pak zajděte za kamarádem nebo pošlete do firmy (nejlíp zajděte si ať to vidíte na vlastní oči) a nechte si vytisknout.

Pak spočítejte jestli se vám vyplatí nákup vlastní tiskárny a kupte si přesně tu, kterou máte vyzkoušenou - že splňuje vaše požadavky na přesnost, kvalitu povrchu, velikost modelu atd..

Jinak jen skáčete na špek prodavačům železa (kampani v médiích), pro které nakonec nebudete mít žádné využití.

3 0
možnosti

Zajímavý nápad a šikovní kluci!

0 0
možnosti

Pekne, ale zastarale. I kdyz kdo vi ktera technologie prevladne, vsude se mluvi o kubickem (kartezskem) zpusobu a nevim jestli je to marzi, ale cena tehle tiskarny je trosku moc. Kdyz si clovek podobnou tiskarnu poskalda doma tak ho vyjde na 15-25 tis. ale pak to vypada jako neco z hvezdnych valek. Me daleko vice zajima jak dopadne projekt Tiko, ktery na kickstarteru aktualne vybral 2200% sveho cile (resp misto potrebnych $100k vybral $2,2M) a za cenu $180 je to neco co by mohlo najit opravdove bezne uplatneni.

0 0
možnosti

To Tico je to, co ti kluci uz normalne pouzivaji - trojramenna tiskarna. Oni vyvinuli novou, na principu vytvrzeni pryskyrice, to je uplne jiny level. To archivni video je jen pro ty, kdo o 3D tisku jeste nic nevi a ukazuje, jak si to predstavit. Marek

0 0
možnosti