Diskuze

Nové a staré kotle v jednom domě budou problém, obává se odborník

Podle evropské směrnice musí letos do 26. září skončit výroba atmosférických kotlů. Nové kondenzační kotle si přitom žádají úpravu komína, do kterého se musí dát nová plastová vložka. A co v situaci, kdy některé byty v domě mají funkční starý kotel a některé musely pořídit nový? Na dotazy čtenářů iDNES.cz odpovídal Libor Hrabačka ze společnosti Vaillant.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Trochu mne zarazil info box v článku "Stát na výměnu kotlů přispěje", jelikož příspěvek je sice na pořízení plynového kondenzačnho kotle, ale pouze pokud je výměnou za starý na pevná paliva. Ne tedy výměna plynový za nový kondenzační plynový. :-/

0 0
možnosti

"Jak postupovat v případě bytových domů se společným komínem..."

A není náhodou již nějakou dobu v platnosti předpis, že každá bytová jednotka musí mít samostatný kouřovod?

1 0
možnosti

To nevím, ale myslíte, že by měl zpětnou účinnost?

1 0
možnosti

Bydlíme v nájemním bytě s plynovým kotlem cca 40 let starým. Už je to asi poslední byt v domě, který nemá nový kotel. Sousedovic nové kotle jsou zhruba 10-15 let staré, netuším jaké. 

Až bude majitel bytu chtít (muset) ten kotel řešit, asi se pěkně opupínkuje.

0 0
možnosti

Za 40 let uz urcite nasetril na novy.

0 0
možnosti

Nasrat eurokomisařům na ruky a nepustit je k vodě.....

7 1
možnosti

J36a73k24u76b 71T73u90r65e19k

15. 7. 2015 10:33

Dobrý den, prosím o radu někoho erudovaného. V našem bytovém domě (SVJ) máme v jednotlivých jednotkách osazeny turbokotle o výkonu 25 KW, které jsou napojené na společný dvouplášťový komín. Na jednom komínu napojeno cca osm bytových jednotek. Z nových předpisů vyplývá, že v případě výměny kotle v jedné jednotce bude nutná výměna kotlů ve všech bytech, neboť není možné napojit na komín dva různé typy kotlů. To je ale bohužel v praxi neproveditelné, neboť neexistuje prostředek, jak by mohl jeden vlastník donutit ostaní k výměně jejich fungujících kotlů. Otázka tedy zní, jak takovouto situaci v praxi řešit?

1 0
možnosti

Vyměňte kotel a nikomu to neříkejte. :-P

1 0
možnosti

Přesně dle slov finského ministra zahraničí:"Kde je EU, tam je problém."

11 0
možnosti

Změna se netýká kotlů s výkonem pod 10 KW, tam mohou být atmosférické.

Stejně jako se netýká kotlů do 30 KW s integrovaným ohřevem teplé vody, ty se dále budou prodávat i v atmosférické verzi.

Takže zatím to i po září půjde.

Pokud to bude třeba, tak klasický atmosférický kotel se nahradí kotlem s ohřevem teplé vody. Ve vytápění může všechno zůstat stejné, akorát přibude čarování s propojením teplé vody, které se stejně minimálně v létě nemusí používat. Plus přibude "výpalné" takových 5 - 10 tisíc výrobci kotle za složitější kotel než dříve.

U malých bytů se může místo kotle s výkonem kousek nad 10 KW použít kotel s výkonem pod 10 KW , stejně takový kotel bude kromě období silných mrazů stačit. Dokonce bude mít i vyšší účinnost než větší kotel využívaný jen na zlomek výkonu. A pro období silných mrazů doplnit vytápění třeba elektrokotlem o výkonu takových 6 KW. A dneska je možné taky instalovat elektroniku, která v případě, že zrovna jsou připojeny jiné výkonnější spotřebiče, třeba varná konvice,  elektrokotel automaticky odpojí, takže není třeba navyšovat výkon jističe.

Smůlu budou mít jen majitelé turbokotlů, kteří vyvádějí spaliny přes boční zeď na fasádu domu, tyto kotle jsou definitivně zastaveny.

0 0
možnosti

Pane Černý, mínus už umíte. A teď nějaký argument.

0 1
možnosti

P59e29t37r 60D93l98o98u24h35ý

14. 7. 2015 20:24

Účinnost kondenzačního kotle je plus mínus o 15% vyšší. Pokud skutečně Magdalena Chytrá ušetřila 8200 Kč za rok, musela by předtím platit přes 50 000,- ročně za plyn v bytě 120 m2. Takže dobrá pohádka. V samostatně stojícím RD o podlahové ploše 280 m2 nezabaleného v polystyrenu platíme cca. 24 000,- za plyn (včetně teplé vody a vaření). Máme 12 let starý běžný kotel a topíme na 24 st.C.

3 3
možnosti

Nevěřím, mám byt zhruba 140 metrů, topím na 22, dům klasická cihla 45 cm a ročně platím asi 35 tisíc. Tak řekněte, jak to děláte :-)

4 0
možnosti
Foto

Nedělejte paniku, většiny bytových kotlů se to vůbec netýká, neboť se tam používají kotle kombinované a o výkonu menším než 30kW.

Od 26. září 2015 nesmějí výrobci vyrábět a uvádět na trh palivové kotlové ohřívače pro vytápění vnitřních prostorů a palivové kotlové kombinované ohřívače o jmenovitém tepelném výkonu ≤ 70 kW s nižší sezonní energetickou účinností než 86 %. Výjimkou jsou kotle typu „B1“ o jmenovitém tepelném výkonu ≤ 10 kW a kombinované kotle typu „B1“ o jmenovitém tepelném výkonu ≤ 30 kW. Kotle s otevřenou spalovací komorou („B1“) musí splnit minimální sezonní energetickou účinnost vytápění 75 % a dále musí být splněn požadavek Evropské unie na instalaci tohoto typu kotle do stávajících bytových jednotek do společného kouřovodu a každý plynový kotel „B1“ musí být vybaven vlastní komínovou klapkou. Vzhledem k této podmínce je přenesena povinnost zajistit splnění tohoto způsobu instalace na instalační firmu, nikoli na výrobce.

Zdroj: http://energetika.tzb-info.cz/vytapime-plynem/12621-zmeny-v-predpisech-nejen-pro-vyrobce-a-dovozce-tepelne-techniky

6 0
možnosti

Pokud je to pravda co píšete, tak jste "sabotér" snah a iniciativ našich úředníků, kteří dokáží ze směrnic EU vytvořit dokonalý paskvil.

Tak jen víc takových "sabotérů".:-)

1 0
možnosti