Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Diskuze

Se sršněmi se dělili o strom, na kterém mají hamaku i šňůru na prádlo

O kmen staré švestky se celé léto dělila rodina Martiny Jarošové od Brna s osazenstvem sršního hnízda. Sršně využívaly dutinu kmene, rodina pak šňůru na prádlo a hamaku, které jsou na švestce zavěšené. Fungují takhle celou sezonu bez problémů. I jinde mají lidé sršně za sousedy, aniž by o nich věděli.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
KS

Tak mě to soužití moc nefunguje. Měl jsem je letos ve štítu chalupy a vůbec se nedalo v létě větrat, jinak jich bylo třeba 5 v místnosti. Večer obsypali okna a dveře, kde se svítilo, takže jak člověk vyběhl ven, už mu nějaký nalítl dovnitř. Sedět někde venku při světle se celé léto nedalo. Aktivně sice většinou na nikoho nenalítají, ale jak lezou po zdi, po okně nebo do hnízda, tak často padají volným pádem a když na někoho spadli, tak i nějaké to žihadlo uštědřili, takže kolem domu jsme chodili s odstupem, ale řekněte to děckám. Aspoň všichni po letošku víme, že nejsme alergičtí, ale že bychom si užívali soužití, to teda ani ne.

0 0
možnosti
JT

Alergika jedno zihadlo muze zabit, takze z toho duvodu srsne v okoli bydliste likviduju.

3 3
možnosti
JB

Konečně zase článek, který ze sršňů nedělá nebezpečný hmyz pro člověka a který je třeba na počkání likvidovat. Máme za sebou také letošní pozitivní zkušenost se sršním hnízdem, které si vybudovali u nás v Beskydech nad vchodem do šopy sousedící s RD. Jedná se o výborně organizované hmyzí společenství s vysokou dělbou práce a je to zážitek pro každého sledovat jeho vývoj a každodenní život. Hnízdo, které má nyní už skoro 40cm založila královna, která sama vychová první generaci dělnic a ty postupně hnízdo dále rozšiřují. Jedna část buduje hnízdo, druhá loví. Královna celé léto pouze přilétá aby nakladla nová vajíčka. Sršeň je hmyzožravý predátor takže nás celé léto neobtěžovali žádní ovádi, komáři a ani někdy otravné vosy, které mají hnízdo mimo jiné v zemi u sousedů. Je třeba si ale zachovávat respekt a zejména při každodenním pohybu okolo hnízda hlavně nezpůsobit nějaký otřes nebo náraz do hnízda. Taktéž pod hnízdem přímo nechodím, neboť občas vypadne z hnízda některý nemotora a člověk se přirozeně lekne když vám spadne na hlavu nebo za krk. To se mi stalo jenom jednou a aniž jsem něco zkratkovitě dělal tak hned odletěl. Taktéž nemůžete mít v létě večer otevřené okna a svítit neboť sršni zbožňují světlo a jsou v stavu se v lustru utlouct. Jinak se sršni o vás absoulutně nezajímají a žijou si v hnízdě svůj život.Nevadí jim ani otevřená vrata, pojíždění sekačkou přímo pod hnízdem, neomezují  vás v žádné každodenní činnosti okolo domu. Dozrávání ovoce v nedalekém sadu jim způsobilo absoulutní hody, neboť opilé vosy nebyly v stavu ani létat. Sršni si je v klidu sbírali a odlétali s nimi krmit své hladové larvy.Zkušeností by šlo tady popsat více,určitě jde o zajímavou zkušenost. Asi bych nedoporučoval mít hnízdo blízko nemovitosti kde jsou zvídavé děti a hnízdo bych přestěhoval dále.Nevím odpověď na dvě otázky.1)Prý se dříve prodávala sršní hnízda na trzích zejména pro sadaře?2) Co s opuštěným hnízdem.Neměl by zájem nějaký entomolog?V řezu to byla krásná učební pomůcka.

16 0
možnosti
DK

Sršně jsou v pohodě. Většinou jsou to predátoři lovící jiný hmyz a o člověka a jeho potravu se starají pramálo, na rozdíl od otravných vos. Vosy se dokonce sršní bojí, protože jsou součástí jejich jídelníčku. Tchán měl na zahradě také sršní hnízdo, sršni nikoho neobtěžovaly a po vosách nebylo ani památky. Od té doby, co sršní hnízdo ze zahrady zmizelo, je tam tolik vos, že je prakticky nemožné venku konzumovat jakékoliv potraviny a nápoje a také úroda ovoce velice trpí jejich nenažraností. Co bych za to dal, aby se sršně na zahradu vrátily :-(

1 0
možnosti
JM

J79o29s93e44f 31M89i17k50e17l

10. 10. 2015 21:51

Sršni jsou docela sympaťáci. Kdysi jsem je měl v díře hned nad oknem, takže každou chvíli nějaký přiletěl na besedu, tak jsem ho nechal, ať ukojí svou zvědavost. Proletěl se po místnosti a po minutě opět odletěl. Jen se mi na nich nelíbí, že loví včelky a snad i čmeláky. Jinak  je smutné, že entomolog dává návody na likvidaci těchto tvorů. No, nějaký divný "entomolog".

0 0
možnosti
PN

Entomolog není ochránce hmyzu.

0 0
možnosti
JM

J31o96s93e21f 95M98i20k42e50l

10. 10. 2015 21:33

Sršni, sršně, sršňové .....

1 0
možnosti
JH

J98a17n 19H14r55u18b70e52š

10. 10. 2015 22:31

Je to TA sršeň - křestním jménem sršeň, příjmením obecná.

1 0
možnosti
EK

sršni patří do lesa, v zahradě bych je nechtěla. uznávám ale, že jsou docela pohodoví. lidi je nezajímají. na rozdíl od vos.

0 0
možnosti
Foto

Ono většinou každé zvíře je v pohodě, pokud ho ten druhý neohrožuje. Sršně jsou prý hodnější než vosy, s těmi mám zkušenosti zase já a nemám s nimi žádný problém. Bydlí každý rok v přesahu střechy a nikomu neškodí. Akorát když jsem si koupila světle červený slunečník, ihned se letěly podívat co to je, musela jsem se smát. :-)

3 0
možnosti
DS

V baráku máme sršně snad každý rok. Když jsou na půdě, tak tam ať si jsou. Nevadí jim ani když chodíme okolo a protože jsou sami hmyzožraví, je klid od vos a požerou většinu hmyzích škůdců v zahradě.

Když se ale usadí nad koupelnou nebo v podobně frekventovaných místech, postřik nebo vykuřování nějak zvlášť nepomáhalo. Takže používáme postup hodně zavedenej od hasičů. Namíříme na výlez z hnízda silný halogen a nechá se to ani ne tejden svítit... každý ráno posmetat mrtvý útočníky a zatím pokaždý z danýho místa sršně do týdne zmizely. Prostě se odstěhují a maj klid oni i my.

1 0
možnosti
PJ

Jestli jste štíhlá a ohebná jako píďalka, tak bych přeci jenom byl v blízkosti sršní opatrný.

0 0
možnosti
JK

Fuj, hned bych ty potvory postříkal nějakým hubičem na hmyz! Letos jsem jich už sundal hezkých 30. R^

3 13
možnosti
JK

Á, paní Horáková už mi dal dislike, ale chtěl bych vidět jak by pištěla a skákala na lustr, až by ji vlezl do pokoje velký chlupatý sršeň!!

2 6
možnosti
  • Nejčtenější

Chystáte se sázet brambory? Zkuste to letos nastojato

19. dubna 2024

Brambory se obvykle sázejí podle nadmořské výšky a odrůdy od dubna do května. V novém pořadu...

Gorilák Kisumu se v pražské zoo činí. Narodil se mu letos už druhý potomek

12. dubna 2024  6:45,  aktualizováno  15:13

V pražské zoologické zahradě se v noci na pátek narodilo mládě gorily nížinné. Jeho matkou je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Podkroví se v létě může proměnit v peklo. Jak udržet snesitelnou teplotu

15. dubna 2024

Podkroví nabízí nevšední prostor, kde může být velmi příjemné trávit čas. Někteří mají pod střechou...

Vybírejte nejroztomilejší dubnové kočky a psy. Rozdělí si krmivo za 10 tisíc

2. dubna 2024  7:02,  aktualizováno  15.4 9:14

Hlasování v dubnovém kole čtenářské fotografické soutěže o nejroztomilejší psy a kočky je tu....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Venkovská zahrada, kde se moderní s respektem snoubí s kouzlem starých časů

16. dubna 2024

Zrekonstruujte starý dům na venkově ruku v ruce se starou zahradou tak, abyste zachovali jejich...

Oblíbený trik dvou druhů našich užovek? V ohrožení předvedou páchnoucí mrtvolu

20. dubna 2024

Žijí kolem nás, mnohdy o nich ani nevíme, přesto je příroda potřebuje a měli bychom za ně být rádi...

Chystáte se sázet brambory? Zkuste to letos nastojato

19. dubna 2024

Brambory se obvykle sázejí podle nadmořské výšky a odrůdy od dubna do května. V novém pořadu...

Jako dítě miloval Bajaju. Dnes vyrábí zbraně a díky šermu žije v minulosti

19. dubna 2024

Na hradech a zámcích či ve filmech, jako je třeba pohádkový Bajaja, ho fascinovali šermíři, a tak...

Senoseče letos budou zřejmě dřív. Ochránci srnčat se bojí zmařených životů

18. dubna 2024

Vzhledem k tomu, že letošní zemědělský rok začal dříve, předpokládá se, že i senoseč přijde v...