Diskuze

OBRAZEM: Kterým Invazním rostlinám se u nás daří. Vytlačují původní druhy

Invazivní druhy rostlin jsou ty, které se na našem území původně nevyskytovaly, ale rychle zde zdomácněly. Nekontrolovatelně se rozmnožují a vytvářejí rozlehlé monokultury, které neumožňují existenci jiných rostlinných druhů, což může vést k vážnému narušení celého ekosystému.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

To je zase článek, nevím jak ostatní, ale zrovna janovec je původní evropská rostlina a že by byla invazivní se o ní také řéci nedáRv

0 0
možnosti

Netýkavka žláznatá není invazivní rostlina.

Nevytváří totiž rozsáhlé monokultury, protože je světlomilná, nedokáže tak pod sebou vytvořit takový nedostatek světla, aby původní rostliny vyhynuly. Pouze je omezí.

Navíc je sama sobě toxická, po cca 10 - 20 letech na jednom stanovišti díky zbytkovým reziduím či jednostrannému vyčerpání půdy ustupuje, její výška se změnší pod metr a tloušťka stonku pod centimetr, uvolňuje prostor původním druhům a sama růstává jen na několika procentech plochy.

Výjimkou jsou plochy v korytech znečištěných vodních toků, plochy pravidelně zaplavované znečištěnou vodou s množstvím živin a podobné. Chybějící živiny jsou tak do půdy doplňovány a rezidua vyplavována, takže na takových plochách roste netýkavka stále intenzívně a trvale dosahuje výšky nad dva metry a tloušťky stonku nad zemí nad 5 centimetrů.

1 0
možnosti

Netýkavka splňuje kritéria pro požadavky na zařazení mezi invazivní druhy.

Ale máte pravdu, že progresivní vědci na ni nenahlížejí tak zle jako kupříkladu na křídlatku.

2 0
možnosti

A já mám zlatobýl ráda! :-) Ve váze vydrží nezměněný i jako suchá květina, musí se ale trhat polorozvitý, aby "nepelichal". Medově voní. To levandule opadá vždycky.:-(

1 0
možnosti

Zlatobýl je taky velmi dobrý zdroj pylu pro včely a kdyby kvetl o měsíc dříve, byl by i velmi dobrým zdrojem medu.

1 0
možnosti