Diskuze

Voňavé mýdlo si snadno vyrobíte doma, můžete to vyzkoušet i s dětmi

Výroba mýdla od základu není žádná legrace, protože se při ní používá louh, tedy hydroxid sodný. Pouštět by se do ní měli jen ti, kdo si uvědomují rizika s tím spojená. Nicméně voňavé bylinkové mýdlo - třeba citrusové, růžové či levandulové - vyrobíte i doma v kuchyni. Z mýdlové hmoty či běžného olivového mýdla.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

F33r17a49n19k 79N30o57v47a71k

10. 3. 2017 17:54

A pak pan domu cisti odpad od seminek a kvetu ;)

0 0
možnosti

Kupuji mýdlo v Čarodějném mlýnu. Výborné, voňavé, domácí. Nač se pouštět do takového dobrodružství?!

0 0
možnosti

Voňavé mýdlo si snadno vyrobíte doma, můžete to vyzkoušet i s dětmi - a jak mám tedy upravit recept abych vyrobil voňavé děti? ;-)

5 0
možnosti
Foto

I62v58a40n 16M52a47r32e89k

1. 3. 2017 20:52

Ve vesnici u Znojma někdy v šedesátých létech vařila moje bábina a vlastně pomalu všechny domácnosti mýdlo ze sádla, které jim na podzim zbylo z minulého roku a nádoby potřebovaly pro sádlo nové. Mýdlo se tedy vařilo ze vzpomínaného sádla a louhu . Bylo to ale mýdlo vhodné jen na praní prádla . 8-o

0 0
možnosti

Zapomněl jste napsat, že se takto zpracovávalo sádlo, které už žluklo a nedalo se jinak upotřebit, leda vyhodit nebo s tím mazat oje místo vazelíny. Při vaření mýdla se používaly i kosti, ty se v louhu dokázaly celé rozpustit. Tímto mýdlem bylo možno se i mýt, je to ostatně známé jádrové mýdlo "s jelenem". Aby bylo hezky bílé, tak se tzv. vysolovalo, do rozpuštěného mýdla se přidala hrst soli, ona sebou vzala nečistoty. Akorát bylo třeba opatrně vylévat vodu, která zůstala pod tuhým mýdlem, protože ještě obsahovala zbytky louhu. Naše babičky neměly silikonové formy, lily mýdlo do smaltovaných hrnců, hrnce neměly být oprýskané, protože takové místo pak díky zbytku obsahu louhu hodně rychle zkorodovalo. Ja to kdysi dělala a místo do smaltu jsem mýdlovou hmotu nalila do pozinkované formy na srnčí hřbet. Louh se zinkem zareagoval a v tu ránu z toho bylo hrnečku vař. Mýdlová hmota okamžitě zdvojnásobila objem, no to jsem to hodně rychle přelévala do smaltu! Forma na srnčí hřbet skončila ve sběru, ta už byla bohužel nepoužitelná, protože louh pozinkovaný povrch totálně zlikvidoval a mýdlo samo bylo lehce našedlé. nicméně mydlilo docela dobře.

1 0
možnosti

Hydroxid sodný, je i po rozpuštění stále hydroxid sodný. Louh sodný je v podstatě spíše slangový výraz. A rozhodně po uzrání mýdla ze směsi nevyprchá. Spíše by se měl autor (evidentně v chemii ne příliš kovaný) zmínit o tzv "vysolování mýdla" chloridem sodným, tedy o kuchyňské soli, oddělený glycerinu apod.

Věřím, že kromě minusů s přidají i chemici, kteří mně podpoří odbornými argumenty.

2 0
možnosti

IMHO vysolovat nema smysl, pro pouziti na myti je glycerinove mydlo vhodnejsi nez jadrove.

http://soapcalc.net/calc/soapcalcwp.asp - tohle je genialni kalkulator na mydla. Spocita kolik vody a hydroxidu na definovanou smes tuku a zaroven umoznuje predikovat vlastnosti vyslednyho mydla podle pouzitych tuku. Clovek si muze vyrobit mydlo podle svyho gusta a nespolihat na neprilis presny recepty z netu.

0 0
možnosti

Takže si koupím mýdlo a vyrobím si ...mýdlo? :D Uznávám, že pro Bioženy ideální. Nebo když chci udělat radost sobě či blízkým. Jinak se výroba vlastního mýdla nijak nevyplatí - opravdu snad jako dárek. Mýdlová hmota s bambuckým máslem stojí cca 150,-/kg a kostka 100gmýdla stojí 10-15kč. + energie a další ingredience. Dobrý nápad např. pro různé školní dílničky a kroužky šikovných rukou. Myslím variantu bez louhu, tu bych přenechala odborníkům.

9 0
možnosti