Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Do Česka se po staletích vrátí divocí koně. Do Milovic míří z Británie

Čtrnáctihlavé stádo divokých koní, kteří sice před staletími patřili i u nás k původním živočišným druhům, dorazí ve středu odpoledne do České republiky. Z Velké Británie, kde se těmto koním podařilo přežít, se přesunou do nestátní rezervace ve středočeských Milovicích.
Exmoorští pony svým vzhledem, velikostí a zbarvením nejlépe odpovídají původním...

Exmoorští pony svým vzhledem, velikostí a zbarvením nejlépe odpovídají původním divokým koním žijícím ve střední a západní Evropě. Žádné jiné plemeno tu posledních tisíc let nežilo ve volné přírodě v podstatě bez vlivu člověka a bez křížení s jinými plemeny. | foto: Juliet Rogers, www.ceska-krajina.cz

Evropským divoce žijícím koním se podařilo přežít v drsném horském prostředí Exmooru ve Velké Británii, na náhorní planině s mnoha mokřinami a vřesovišti. První písemná zmínka o nich se objevuje v roce 1086, patří tak k nejstarším plemenům koní v Evropě.

Po staletí je místní lidé nazývali jednoduše divokými koňmi, v královské honitbě pak byli tradičně vedeni na seznamech divoké zvěře. Až v 19. století se pro ně začal užívat také název exmoorský pony, případně také keltský pony.

Keltští pony z Velké Británie

Návrat divokých koní do české přírody považuje Dalibor Dostál, ředitel neziskové organizace společnosti Česká krajina, za jednu z nejvýznamnějších událostí v historii tuzemské ochrany přírody. Právě tato společnost ve spolupráci s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity, Karlovy Univerzity a Ústavu biologie obratlovců Akademie věd projekt návratu divokých koní do České republiky připravila.

„Koně do Česka pocestují na nákladním návěsu, přes kanál La Manche se budou plavit lodí. Vlastní cesta by měla trvat zhruba 20 hodin, samozřejmě plus přestávky na odpočinek,“ popsal Dostál přepravu čtrnácti divokých koní.

Projekt není v žádném případě samoúčelný, úkolem divokých koní bude na daném místě spásání vzácných stepí a zbytků bohatých luk. Právě v Milovicích, tak jako na mnoha jiných místech, totiž začalo otevřenou krajinu ohrožovat zarůstání agresivními bylinami a dřevinami poté, co odtud počátkem devadesátých let odešla armáda.

Výběr těch správných koní trval několik let

Vypásání koňmi by mělo ve vymezených lokalitách zastavit ústup otevřené a polootevřené krajiny, která je existenčně nezbytná pro mizející druhy motýlů, četné druhy ptáků, plazů a dalších ohrožených obratlovců, ale také pro nespočet rostlin.

Právě exmoorský nebo také keltský pony svým vzhledem, velikostí i zbarvením nejlépe odpovídá původním divokým koním, kteří před staletími žili ve střední a západní Evropě.

„Genetické a archeologické analýzy z posledních let naznačují, že právě exmoorští pony nejlépe odpovídají svým vzhledem, velikostí a zbarvením původním divokým koním střední a západní Evropy. Žádné jiné plemeno v této oblasti nežilo poslední tisíc let ve volné přírodě v podstatě bez vlivu člověka a bez křížení s jinými plemeny. Tito koně také nikdy nebyli používáni k tahu ani k jízdě, jejich jediným úkolem bylo spásáním hrubé vegetace udržovat místní pastviny,“ vysvětluje Dalibor Dostál, proč volba padla právě na tyto divoké poníky z Velké Británie.

Experti je vybrali po několika letech pečlivých analýz, během nichž postupně vyloučili nevhodná plemena, jako je takzvaný polský konik nebo německý Heckův kůň, která přes mnohá tvrzení nemají s divokými koňmi nic moc společného.

Historie divokých koní u nás

Přítomnost divokých koní ve střední Evropě včetně území Česka potvrzují archeologické nálezy až do pozdního neolitu, tedy zhruba let 4700 až 3700 před naším letopočtem. Později již je nelze odlišit od domácích koní.

Literatura datuje vyhynutí divokých koní v západní Evropě do 13. století, v Litvě jsou uváděni v 16. století. Právě v Litvě a v Polsku se pravděpodobně udrželi až do druhé poloviny 18. století, na Ukrajině se uvádí skolení posledního divokého koně koncem 19. století. U pozdějších datování však již nemuselo jít o původní divoké koně, ale o zdivočelé koně domácí, případně jejich křížence s divokými koňmi.

Kromě exmoorských pony se zpočátku zvažovalo také využití huculů, kteří také bývají často uváděni jako blízcí příbuzní divokých koní. „Hlubší analýza však ukázala, že huculové jsou ve skutečnosti směsí několika různých plemen, včetně arabů a noriků. Navíc jde o plemeno relativně mladé, které vzniklo záměrným křížením pro potřeby rakousko-uherské armády,“ říká Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd České republiky (aktuální studie zde).

První měsíc budou koně umístěni ve dvouhektarové aklimatizační ohradě. Poté budou vypuštěni na zhruba čtyřicetihektarovou pastvinu a zároveň s tím má být první část rezervace slavnostně otevřena. Během prvních měsíců se budou mezi jednotlivými zvířaty ve stádu vytvářet sociální vazby, teprve později bude ke stádu přivezen i hřebec.

Klisny by podle Dostála pravděpodobně neměly být březí, ale pokud se na jaře u některé z klisen březost prokáže, musí se s připojením hřebce ke stádu počkat až po porodu a zesílení hříbat. „Divocí hřebci totiž v přírodě napadají nepříbuzná hříbata a snaží se je usmrtit. Samice jsou pak dříve připraveny k páření a hřebec má tak šanci na vlastní potomstvo,“ vysvětluje Dostál toto preventivní opatření.

Všechna zvířata jsou navíc evidována v plemenné knize. Pokud by tedy bylo některé zvíře z pastviny ukradeno, stalo by se podle Dostála z chovatelského hlediska prakticky bezcenným, protože by bylo z plemenné knihy vyřazeno.

Návrat divokých koní i motýlů do Milovic lze podpořit

Návrat divokých koní je součástí projektu zaměřeného na záchranu ohrožených motýlů a mizejících stepních společenstev v Milovicích, včetně vzácné flóry. Projekt neziskové organizace Česká krajina podpořil Operační program životní prostředí financovaný ze zdrojů Evropské unie, Středočeský kraj, město Milovice, společnost Net4Gas, rodina Orlických i veřejnost zasíláním dárcovských DMS.

Návrat divokých koní do České republiky lze podpořit i v příštích týdnech zasláním zprávy ve tvaru DMS KRAJINA na číslo 87 777. Cena DMS je 30 korun, na projekt návratu divokých koní a dalších živočišných druhů jde z této částky 28,50 koruny.

Záchranu motýlů prostřednictvím pastvy divokých koní mohou zájemci podpořit také zakoupením originálních šperků „Naši motýli“ z dílny přední české návrhářky Jitky Mlynarčík-Kudláčkové, nabízených společností JK Jitka Kudlackova Jewels.

Autor:

Krmítko v americkém Ohiu

Nejčtenější

Správný řez švestek má jasná pravidla, nenechte se zmást mýty. 5 tipů na jarní péči

Jak na stříhání švestek, aby byly zdravé a dobře plodily? Zažité mýty o zimním a předjarním řezu jsou mylné. Většina švestek vyžaduje zcela jiný přístup, důležitý je jarní řez.

Úžasní plastikoví modeláři excelovali na dalším ročníku Panthers Cup

Byl to už 14. ročník soutěže nejen v plastikovém modelářství Panthers Cup 2025. Pojďme se zaradovat spolu s nimi, protože na první pohled je úžasné vidět, co dokážou šikovné ruce modelářů, kreativita...

Mnohem lepší než sladit je kafe lehce osolit. A „turka“ nepijte, radí virální barista

Premium

Pití kávy už se dávno neomezuje jen na rozpustnou a poctivého českého turka. Tu výběrovou přijalo Česko za svou a těší se velké oblibě. Zjistil to i Mojmír Štabla, který se rozhodl, že na sociálních...

Jak ochočit slepice, aby byly přítulnější. Z některých uděláte i mazlíky

Pomazlit se s kočkou nebo se psem vám dává logiku, udělat totéž se slepicí vám přijde přitažené za vlasy? Nenechte se mýlit, i slepice k vám může přilnout, doprovázet vás po zahradě, přijít se...

Kdy a jak správně stříhat maliny. 5 tipů na jarní péči, které zaručeně fungují

Maliny jsou oblíbené ovoce, které najdeme na téměř každé zahrádce. Není divu. Ostružiník maliník je poměrně nenáročný na péči. Když se mu ale zahradník více věnuje, může se těšit na bohatší a sladší...

Třešeň to potřebuje jinak než ostatní. Řez se musí dělat hlavně s rozvahou

Třešně a višně patří mezi oblíbené ovocné stromy, ale jejich řez může být pro mnoho zahrádkářů výzvou. Jak a kdy správně stříhat třešeň? A potřebuje zvláštní péči, aby prosperovala?

30. března 2025

Otužilé milovnice slunce. Teď je nasejete a v létě máte rozkvetlou zahradu

Sníte o záplavě barevných květů na své zahradě? Pak nečekejte a svůj sen začněte uskutečňovat už nyní. Do půdy už bezpečně patří některé druhy letniček. Ačkoli nás do května zcela jistě čeká ještě...

30. března 2025

Mnohem lepší než sladit je kafe lehce osolit. A „turka“ nepijte, radí virální barista

Premium

Pití kávy už se dávno neomezuje jen na rozpustnou a poctivého českého turka. Tu výběrovou přijalo Česko za svou a těší se velké oblibě. Zjistil to i Mojmír Štabla, který se rozhodl, že na sociálních...

29. března 2025

Ledový kámen do Arktidy a stromoví humři. Pražská zoo zahájila sezonu

Pražská zoologická zahrada v sobotu slavnostně zahájila už 94. sezonu. Celodenní oslavy provází nejen kulturní program, ale také pro zahradu význačné události, včetně představení jedné novinky....

29. března 2025  14:12

10 nejčastějších chyb při péči o ovocné stromy. Neděláte je taky?

Přestože se pěstování ovocných stromů zdá velmi jednoduché, i zkušení zahrádkáři se mohou dopouštět chyb, které negativně ovlivní zdraví stromů a jejich úrodu. Pojďme se podívat na nejčastější z nich...

29. března 2025

Úžasní plastikoví modeláři excelovali na dalším ročníku Panthers Cup

Byl to už 14. ročník soutěže nejen v plastikovém modelářství Panthers Cup 2025. Pojďme se zaradovat spolu s nimi, protože na první pohled je úžasné vidět, co dokážou šikovné ruce modelářů, kreativita...

29. března 2025

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Kdy a jak správně stříhat maliny. 5 tipů na jarní péči, které zaručeně fungují

Maliny jsou oblíbené ovoce, které najdeme na téměř každé zahrádce. Není divu. Ostružiník maliník je poměrně nenáročný na péči. Když se mu ale zahradník více věnuje, může se těšit na bohatší a sladší...

28. března 2025  6:36

Baobab, symbol dlouhověkosti a vitality, je pro fotografy hvězdou hvězd

Baobab (Adansonia) je rod rostlin z čeledi slézovitých. Jsou to opadavé stromy s nápadně tlustými kmeny a s dlanitě složenými listy, rostoucí v oblastech s obdobím sucha. Baobaby se vyskytují na...

28. března 2025

Sezonu Zoo Praha otevřou „stromoví humři“. Obří strašilky, co se sedmkrát svlékají

Poslední březnovou sobotu Zoo Praha při příležitosti zahájení 94. sezony svým návštěvníkům představí nejmohutnější nelétavý hmyz na světě – strašilky humří. Možnost spatřit tyto tvory na vlastní oči...

28. března 2025

Správný řez švestek má jasná pravidla, nenechte se zmást mýty. 5 tipů na jarní péči

Jak na stříhání švestek, aby byly zdravé a dobře plodily? Zažité mýty o zimním a předjarním řezu jsou mylné. Většina švestek vyžaduje zcela jiný přístup, důležitý je jarní řez.

27. března 2025

Pražská stříbrná Zahrada roku vdechla život nové cimrmanovské legendě

Úplně na počátku byla prvorepubliková vila na pražských Vinohradech, jejíž proměnu dostal do rukou architekt Josef Pleskot. Právě on o novou podobu zahrady požádal Atelier zahradní a krajinářské...

27. března 2025

Krájíte si jablka na svačinku? Sviťte si na ně a budou jako čerstvá

I to nejchutnější jablko vypadá nepřitažlivě, pokud začne hnědnout. Vědci nyní objevili způsob, jak tomuto procesu zabránit. Výzkumníci zjistili, že když se na čerstvě nakrájená jablka svítí fialovým...

27. března 2025