Kolo pro milence

Kolo pro milence | foto: Technické muzeum Brno

Do Brna za výstavou nesmyslů a kuriozit

  • 0
Brněnské technické muzeum nabízí Nonsens. Výstava nesmyslů potrvá až do 17. května. Tvůrci projektu představují soubornou výstavu autorů sdružených ve Společnosti Za Veselí veselejší.

Více než stovku nesmyslných a kuriózních vynálezů ze všech oblastí lidského života obsahuje výstava v brněnském Technickém muzeu. Autory expozice pojmenované Nonsens jsou členové a příznivci recesistické Společnosti Za Veselí veselejší. Mottem výstavy je hledání smyslu v nesmyslu, a to doslova.

Plastika nazvaná Leoš Janáček složil Lišku Bystroušku od autora Vladimíra Groše"Návštěvníci mohou navíc soutěžit a vymyslet pro exponáty vlastní pojmenování. Odhalí tak třeba novou rovinu, s níž autoři nepočítali," říká mluvčí muzea Klára Havlíčková.

Mezi řadou kuriozit lze objevit například kladívko vyrobené z křehkého porcelánu nebo sošku Leoše Janáčka, který vybaven puškou a oblečen do mysliveckého stejnokroje právě "složil" Lišku Bystroušku. Zajímavá je podle mluvčí také dvojice tandemových kol. U prvního, takzvaného odvráceného tandemu pro manžele, sedí dvojice zády k sobě, u milenecké varianty jsou řídítka naopak naproti sobě.

Expozice je rozdělena do několika kategorií, jedna z nich nese název Vynálezy, které nezměnily svět. "Jde o akci pro technické muzeum netypickou. Nejde o výstavu předmětů s historickou nebo dokumentační Láhev pro opilce od Miloslava Inocence Černého. Při vytažení zátky se hrdlem sklenice na řetízku vytáhne i zátka na jejím dně, a piják se tak obsahu nedočkáhodnotou, ani o výstavu výchovnou, na jaké jsou většinou naši návštěvníci zvyklí. Je to výstava artefaktů, které mají všechny společný znak, kterým je nesmysl," dodala mluvčí.

Výstavu Nonsens organizuje už několik let se svými přáteli sochař a keramik Vladimír Groš. Bezprostředním podnětem byla jeho účast na semináři o nesmyslu na podzim roku 2003 v rakouském Herrnbaumgartenu, kde se nachází specializované muzeum nesmyslů.

Výstava potrvá do 17. května. O den dříve se v Brně koná Muzejní noc, kdy se pro veřejnost zdarma otevřou dveře většiny brněnských galerií, muzeí a výstavních prostor. Na tento večer muzeum připravilo vyhlášení vítězů soutěže o nejlepší názvy pro vystavené exponáty.

Společnost Za Veselí veselejší

Vedoucí Společnosti Za Veselí veselejší Vladimír GrošNěkteří z autorů jsou profesionálními výtvarnými umělci, část autorů naopak nemá s výtvarným uměním mnoho společného, ale jsou erudovanými hudebníky, techniky nebo zručnými řemeslníky. "Všechny spojuje chuť vymanit se alespoň občas formou hry a nadsázky z novodobého nevolnictví vyprodukovaného dnešní racionální společností.

Společnost Za Veselí veselejší se hlásí k odkazu dadaistů, Marcela Duchampa, stejně jako Edwarda Leara, Lewise Carrola i k tradici Járy Cimrmana. Hledá smysl v nesmyslu a nabízí návštěvníkům, aby nacházeli spolu s tvůrci to, co je na nesmyslných věcech zajímavé a krásné.

,