Alkoholový čistič oken snadno vyrobíte doma. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Citron a ocet. To je domácí drogerie, která nahradí většinu chemie

  • 23
Skříňky plné čisticích prostředků za nemalé peníze máme doma asi všichni. Přitom mnohdy stačí obyčejný citron či ocet a mnohé chemické pomocníky nahradíte a navíc ještě ušetříte.

Okna bez šmouh

Potřebujeme: 1 l čistého alkoholu, 1/4 hrnku jablečného octa (posloužit může i obyčejný bílý ocet), 1/2 hrnku vlažné vody, lžíci škrobu, 3 kapky esenciálního oleje (pokud chceme, aby prostředek příjemně, například ovocně, voněl).

Postup a použití: Všechny složky je zapotřebí důkladně promíchat, aby se propojily. Následně směs přelijeme do lahve s rozprašovačem. Uchovávat ji můžeme stejně jako kterýkoli jiný čistič, až do úplného spotřebování.

Prostředek nanášíme nejprve na suchý hadřík. Hodí se nejen na okna, ale i na všechny skleněné povrchy v domácnosti.

Podívejte se na archivní video, jak snadno umývat okna.

17. prosince 2008

Na skvrny i zápach koberců

Potřebujeme: lžíci octa, lžíci jedlé sody, vodu, dětský zásyp či kypřicí prášek.

Postup a použití: Jedlou sodu smícháme s octem a pomalu přilíváme menší množství vody – pouze tolik, aby ze směsi vznikla hustší pěna. Tu naneseme na koberec a zapracujeme kartáčem v místech se skvrnami a zašlou špínou. Zbytky čističe vyluxujeme.

Pokud se chceme zbavit zápachu z koberce, posypeme jej kypřicím práškem či dětským zásypem, který jemně zapracujeme kartáčem. Necháme alespoň dvacet minut působit a vyluxujeme.

Péče o dřevěný nábytek

Potřebujeme: pro čištění – šálek vody, 3 polévkové lžíce octa, pro ošetření – hrnek olivového oleje, 1/2 hrnku citronové šťávy.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, historických událostech, nevšedních akcích z krajů.

Postup a použití: Než se pustíme do leštění dřevěného nábytku, je nutné jej důkladně očistit. K tomu použijeme směs vlažné vody s octem, do které lehce namočíme čistý hadřík. Dřevěný povrch důkladně přetřeme, ovšem neměli bychom ho příliš zmáčet.

Poté můžeme nanést promíchanou směs z oleje a citronové šťávy na suchý hadřík a krouživými pohyby leštíme očištěný nábytek. Po pár minutách působení znovu povrch přetřeme čistou suchou utěrkou.

Na sklenice i mastné talíře

Potřebujeme: 1 a 1/2 hrnku horké vody, 1/2 hrnku rozpuštěného olivového mýdla (nastrouháme tuhou kostku mýdla a necháme rozpustit ve vodě), lžíci octa, lžíci sody na praní, 3 kapky esenciálního oleje.

Postup a použití: Vyjmenované ingredience zalijeme horkou vodou, opatrně promícháme, aby se propojily, a necháme vychladnout. Pokud by směs příliš zatuhla, zahřejeme ji a naředíme ještě více vodou. Soda skvěle funguje na mastnotu a ocet dodává lesk sklenicím. Pokud by přípravek nedostatečně odmašťoval, přidáme ještě trochu sody. Skladovat ho můžeme v klasické lahvi od saponátu.

Domácí prací gel

Potřebujeme: kostku jádrového mýdla na praní, 300 g sody na praní, 15 kapek esenciálního oleje, 10 l vroucí vody.

Postup a použití: Výroba domácího gelu na praní je velmi levná záležitost. Uvedené množství ingrediencí vystačí na deset litrů výsledného prostředku. Do větší plastové nádoby nastrouháme mýdlo a přimícháme nejprve menší množství vařící vody – přibližně dva litry. Jakmile se mýdlo rozpustí, přidáme sodu a opět mícháme. Když se všechny složky spojí, přilíváme zbývající horkou vodu. Směs je zapotřebí průběžně míchat. S vychladnutím bude postupně tuhnout. Když už není horká, můžeme přikapat esenciální olej, který dodá prostředku na praní vůni. Finálně vychladlá směs bude svou konzistencí připomínat želé. Odměrkou ji vléváme přímo do bubnu pračky.

Pryč s kroužky od sklenic

Potřebujeme: obyčejnou zubní pastu a jedlou sodu v poměru 1:1.

Postup a použití: Směs sody a pasty naneseme na vlhký hadřík a kruhovými pohyby leštíme skvrny od sklenic na nábytku. Nakonec místo setřeme suchým čistým hadříkem.