VIDEO: Průvodce kurzem těsta na italské těstoviny ve dvou minutách

  • 3
Stručný návod na italské domácí těstoviny zní: na sto gramu semolinové mouky jedno vejce. Jenže tento stručný návod neřekne, jakou konzistenci těsto má mít, jak si poradit se strojkem na nudle, jak vyrobit vícebarevné těstoviny, jakou mouku zvolit. Podívejte se na naše video, které vás ve dvou minutách stručně provede celou výrobou,

Pro radu jsme si šli za kuchařem Lukášem Jeništou na kurz výroby italských těstovin, který vede v Chefparade. Frekventanty kurzu směřuje k tomu, aby pochopili základy a hlavně jednoduchost italské kuchyně, k níž těstoviny neodmyslitelně patří. A není náhodou, že mají takovou popularitu i u nás – díky nim dokážete bleskově připravit večeři pro celou rodinu.

„Hodně se mě lidé ptají, z jaké mouky těstoviny vyrábět. To je tím, že dnes už koupíte více druhů. Nejen klasickou hrubou, ale i dvounulku. Ale na těstoviny se hodí hrubá. Tím, že má hrubší povrch, lépe na ní ulpívají kousky omáčky,“ vysvětluje Jeništa.

Když se to spojí s faktem, že čerstvé těstoviny jsou navíc schopny do pórů omáčku lépe vstřebat v porovnání se sušenými, pak je jasné, proč hodně lidí čerstvým těstovinám dává přednost. A je to i jasný návod, kam na italské speciality: jedině tam, kde si vyrábějí těstoviny čerstvé.

Kdo nemá to štěstí, že by měl prodejnu s čerstvými těstovinami doma za rohem nebo po cestě z práce, dříve nebo později vyzkouší výrobu sám. Vyrobit těsto je otázkou deseti minut (při trošce cviku).

Klasický recept počítá s celým vejcem. Lukáš Jeništa někdy používá jen žloutek, těsto je žlutější. Když se použije i bílek, je zase křehčí. „Tekutinu z bílku nahradím jinou, podle toho, jaké těsto vyrábím. Rajčatovou omáčkou, citronovou šťávou, vínem, anebo vodou,“ popisuje.

Poměry stejně musíte operativně upravovovat. Mouky (stejně jako ty naše) se chovají různě podle mlýna, výchozí suroviny. Těsto musí být pevné, ne zase tak, abyste se nadřeli, jako třeba když začínáte těsto na vanilkové rohlíčky.

Začněte klidně v míse, až suroviny na sebe nabalíte, hněťte těsto na vále. Nezapomínejte podsypávat, pak ho rozválejte na podlouhlý plát a můžete s ním do strojku.

„Jakou koupit mašinku na těsto, to je jedna z nejčastějších otázek. Rozhodně považuji za zbytečné pro výrobu těstovin jednou za čas dávat peníze za drahé strojky. Klidně vyberte obyčejný za pětistovku. My tu ostatně používáme právě takové, abychom ukázali, že docela dobře fungují,“ říká kuchař.

Podle něj se také často stane, že se člověk nadchne pro výrobu těstovin, koupí si strojek za dva tisíce, ale výroba ho časem přestane bavit. A ve skříni mu zůstane nepoužívaný drahý přístroj. Takže doporučuje použít obyčejný a teprve časem, až se zjistí, co umí a zda to dotyčného zatím nepustilo, má cenu se poohlídnout po něčem dražším.