Zelené ořechy v tzv. mléčné zralosti (tedy ještě měkké) omyjte, osušte a každý...

Zelené ořechy v tzv. mléčné zralosti (tedy ještě měkké) omyjte, osušte a každý rozkrojte na poloviny nebo čtvrtiny. | foto: Jiří Savinec,

Ta nejfajnovější domácí ořechovka z nezralých vlašských ořechů

  • 20
Tu správnou ořechovku připravíte jen z ořechů v takzvané mléčné zralosti, tedy ještě měkkých a obalených brčálově zelenou slupkou. Jen z takových vyrobíte ořechovku, které stopečka denně podpoří zdraví, hlavně trávení, a chuť k jídlu. Jak tvrdili už naši předkové.

Pokud jste už letos tento okamžik prošvihli, schovejte si náš recept na konec příštího léta. Možná máte i vlastní rodinný recept, v Čechách i na Moravě se dochovala řada stoletých receptur, které se v detailech trochu liší.

Základem každé ořechovky jsou jednoznačně vlašské ořechy v mléčné zralosti. Což může být trochu oříšek, protože sklízet se pro tento účel dají jen několik dní v roce. A opravdu je skliďte: pěkně je ze žebříku na stromě otrhejte, protože spadlé samovolně na zem žádnou kvalitou neoplývají.

Jak na domácí likér ze zelených ořechů krok za krokem

Pak už je na vás, jaký způsob macerace zvolíte. Někdo přidává cukerný sirup k alkoholu již na začátku celého procesu, zatímco druhý je vyluhuje v čisté pálence. Každopádně platí, že následně, po řadě týdnů, se scezený hnědý macerát znovu promíchá se sirupem, který je již okořeněný, příjemně ochucený a navoněný. 

Postup přípravy ořechovky

Na 1 kg zelených ořechů v mléčné zralosti  si připravte nálev z 1 l tuzemáku, 250 g krupicového cukru, 200 ml vody. Kořeněný sirup pak připravte z 250 g krupicového cukru, 500 ml vody, 5 hřebíčků, kousku skořice, špetky strouhaného muškátového oříšku a 1 lžíce kandované citrusové kůry.

Rozpůlené zelené ořechy naložte do velké lahve a přilijte k nim tuzemák. Lahev dolijte vlažným sirupem svařeným z cukru a vody. Tak, aby ořechy byly ponořené. Obsah nechte volně zavíčkovaný měsíc, případně až šest týdnů, při pokojové teplotě macerovat, až nálev krásně zhnědne.

Pak obsah lahve sceďte přes plátno, ořechy vyhoďte a svařte si druhý nálev. Cukr zalijte vodou, přidejte hřebíček, skořici, muškátový oříšek i kandovanou citrusovou kůru a vše provařte.

Po odstavení nechte rozvar odležet, aby se v něm koření rozvonělo. Pak ho sceďte a vychladlý smíchejte s macerátem. Surový likér nalijte do vypařených lahví nejlépe se šroubovacím uzávěrem a uzavřete je. Pokud použijete korkové zátky, smočte jejich konce v rozehřátém vosku. Ochutnávat můžete začít už po týdnu. 

Tento a další recepty najdete v časopise Knihovnička Recepty s podtitulem Báječné letní zavařování a domácí konzervování.