Dračinec obrovský - Tropický strom připomínající tvarem obrácený deštník. | foto: Profimedia.cz

Dračinec obrovský (Draceana draco L.)

  • 0
Stáří tohoto stromu se odhaduje podle počtu kvetení. Dračinec totiž netvoří letokruhy. A vzhledem připomíná obrácený deštník.


ZÁKLADNÍ ÚDAJE:


Víte, že...

Nejstarší, největší a nejznámější dračinec obrovský roste na ostrově Tenerife. V tamnější vesničce jménem Icod De Los Vinos. Jeho věk je odhadován na 650 let.

Popis rostliny: Dračinec obrovský z rodu dracae, který zahrnuje až osmdesát druhů, patří mezi největší z tohoto rodu. Vyskytuje se v tropických oblastech. Roste velmi pomalu, během deseti let vyroste jen o půl až jeden metr. Dračinec má hladké kořeny, které jsou zbarveny do oranžova či béžova. Rozsáhlý kmen vzniklý srůstem více kmenů, Je krátký a dřevnatý. Přímo z kmene vyrůstají dlouhé větve, které jsou zakončeny trsy listů. Listy jsou mečovité, tuhé a bez řapíku. Květy mají bílé až zelené zbarvení. Mají sladké aroma. Plodem jsou oranžové bobule, s velmi tvrdou až "dračí" slupkou. Při poranění kmene z kůry vytéká červená pryskyřice, zvaná podle pověry dračí krev.

Stanoviště: Roste v tropickém pásmu, v horách a kopcích. Vyskytuje se až ve výšce 700 metrů n.m. Nejvíce jim vyhovují sušší místa s dostatkem vlhkosti a slunečních paprsků.

Výskyt: Jeho domovem jsou ostrovy východní Indie. Kanárské a Kapverdské ostrovy, Madeira a Sierra Leone v Africe.

Období květu: Květů se u tohoto druhu nedočkáme.

Léčivé účinky: Dříve se červené mízy z kůry stromu využívalo jako mast na ekzémy. Našla také uplatnění v dalších oblastech, například se přimíchávala do olejů na hudební nástroje, nebo do zubní pasty. Dnes jí využívají jen šamani k různým obřadům.

Ohrožení: Dračinec je zařazen mezi zranitelné stromy podle IUCN. Hlavním problémem je vymření určitého druhu ptáka, který roznášel semena dračince a tím se tento strom už nemůže dále volně šířit.