Kdo z tohoto nestavěl, ať hodí kamenem

Kdo z tohoto nestavěl, ať hodí kamenem | foto: Arnika.cz

Dřevěné hračky se mohou stát vzorem pro výběr ekologického výrobku

  • 1
Hračky představují pro většinu populace ideální produkt, na němž lze demonstrovat postup při výběru ekologicky šetrného výrobku. Sdružení Arnika chce rodičům malých dětí pomáhat, aby nakupovali nejen s ohledem ke zdraví dětí, ale i celé planety.

Sdružení Arnika chce v rámci projektu Zdravá planeta pro zdravé děti nabízet veřejnosti a zvláště rodičům malých dětí průvodce ke koupi ekologicky šetrných a zdravotně nezávadných výrobků.

Jako typický výrobek, který se týká většiny lidí, vybrala Arnika hračky. Hlediskem, kterým se mohou nechat spotřebitelé vést při výběru vhodné hračky, je její původ, použitý materiál či značka kvality.

Výroba i likvidace

"Snažíme se je navést v situaci, kdy stojí v obchodě a vybírají si ze sortimentu výrobků každodenního života, jaký by si měly vybrat, aby byl šetrný pro zdraví jejich dětí a také ekologický," uvedla Jitka Straková, vedoucí budějovické pobočky Arniky.

Houpací koník dva v jednomNesmrtelný vláček

Ekologicky šetrný by měl být výrobek z hlediska použitých surovin a materiálů, používání a uvolňování případných toxických látek a také konečné likvidace.

Na trhu je široká nabídka výrobků nejrůznější kvality a může se zdát nesnadné vybrat správný předmět, který dětem neublíží a současně je šetrný k životnímu prostředí.

Dřevěné hračky jsou podle odborníků při dodržení určitých pravidel vhodnou alternativou k hračkám z umělých hmot a dalších materiálů, jejichž výroba a využití je náročnější na energii i přírodní zdroje.

Buk a vodou ředitelné barvy

Jako příklad uvádí Arnika například hračky JAS, které podle ní splňují daná kritéria. "Používáme bukové dřevo a vodou ředitelné barvy, které mají certifikát jako zdravotně a ekologicky nezávadné nejenom pro děti, ale také pro naše zaměstnance, kteří s nimi pracují," objasnila Vlaďka Syrinek, předsedkyně představenstva výrobce.

Žirafa na kolečkáchDrátové modely jsou populární po celém světě

Při použití těchto barev nevzniká téměř žádný odpad, a pokud ano, nezatěžuje životní prostředí. Barvy a nástroje jsou snadno omyvatelné a povrch takto barvených hraček si navíc zachovává krásně viditelnou kresbu dřeva.

Motivovat maminky k nákupu zdravotně nezávadných a ekologicky šetrných hraček, ale i dalších výrobků, chce Arnika prostřednictvím mateřských center. Uspořádá pro ně sérii přednášek na jednotlivá témata různých výrobků denní spotřeby a poté vypracuje konkrétní příklady, jak by se mateřská centra mohla ve svém provozu chovat ekologičtěji.

Když já se ženil, tys ještě tahal kačera

Známé úsloví v různé obměně používá už několik generací a kačerem míní dřevěnou hračku na kolečkách. "V našem sortimentu si zachováváme tradiční hračky, které se vyrábí od roku 1957, jako je klasický tahací kačer, kterého každý zná," říká Vlaďka Syrinek.

Jaké hračky jdou nejvíc na odbyt?
"Záleží na tom, kam je dodáváme. Třeba kačer je populární v Evropě, ale ne v Japonsku. Tam preferují většinou hračky bez povrchové úpravy. Chtějí jenom přírodní vzhled, velmi jednoduchou podobu a bez úsměvu."

Co je hitem u českých dětí?
"Oblíbené jsou skládačky, kde si děti mohou rozebírat barevné kroužky různých velikostí i s hlavičkami různých motivů. A také klapadla, což jsou hračky pro dvouleté děti, které mohou strkat před sebou a dělat s nimi trochu rámus."

Jsou tyto zdravé hračky výrazně dražší než ty v supermarketech?
"Dražší jsou, ale ne výrazně. A je to hlavně proto, že ekologické suroviny i barvy jsou dražší. Fakt ale je, že podobné hračky mají velkou výdrž, a proto se dědí z generace na generaci."

Kdo nejvíce stojí o dřevěné hračky?
"Záleží na tom, kdo je kupuje. Mladší rodiče už se učí dřevěné hračky kupovat, ale našimi zákazníky zůstávají i babičky a dědové, kteří je znají ze svého dětství."