Plzeňské stupně vítězů

Plzeňské stupně vítězů | foto: Timbersports.cz

Dřevorubec Martin Komárek v Plzni deklasoval soupeře z devíti zemí

• 2
Plzeň hostila největší dřevorubecký závod Evropy a vytvořila fantastickou diváckou kulisu. Domácí Martin Komárek zcela ovládl tento závod a s přehledem zvítězil.

Plzeň hostila prestižní a letošní největší evropský závod v dřevorubeckých sportech STIHL Timbersports Euro Challenge. Více než 5 000 diváků vytvořilo nezapomenutelnou atmosféru. V závodě se představilo 14 borců z devíti zemí. Hlavními hvězdami byli vicemistr světa Christophe Geissler ze Švýcarska, Dirk Braun z Německa a především domácí Martin Komárek, držitel světového rekordu disciplíny STIHL Stock Saw a třetí nejlepší dřevorubec světa 2010 a 2011.

To, že je naší dlouholetou jedničkou, dokázal i bezproblémovým vítězstvím v tomto prestižním závodě. České zastoupení doplnili také několikanásobný mistr ČR a mistr ČR 2011 Jan Svoboda, dřevorubci Aleš Svoboda, Jan Kamír, Zdeněk Maťha a Jan Wáwrů.

Jak se soutěží

Podívejte se na přehled disciplín, ve kterých soutěží dřevorubci.

"Jsem nesmírně rád, že se mi podařilo vyhrát. Vítězství v pěti disciplínách ze šesti, třetí místo v single bucku a celkový počet 82 bodů z možných 84 je fantazie. Je to pro mě ještě cennější, protože zatím trénuji jen zvolna a moje hlavní sezona začne až později. A hlavně tento závod byl mým snem a podílel jsem se na něm i jako pořadatel. Proto je pro mě asi největším vítězstvím, že se vše podařilo na výbornou a Plzeň viděla nezapomenutelný závod. Děkuji moc divákům za vynikající podporu," komentoval Komárek.

"Diváci viděli, že vrcholný Timbersports už dávno není jen o mně. Mnoho našich kluků se může rovnat nejvyšší evropské špičce, což dokládá i fantastické čtvrté místo mladého Zdeňka Maťhy a páté Jana Svobody."

Springboard je jeho oblíbenou disciplínou

Hned v úvodní disciplíně Springboard Martin Komárek dokázal, že je jeho oblíbenou disciplínou a ve výborném čase 51,80 s se ujal vedení, následován Francouzem Giguetem. Ve dvou následujících disciplínách také dominoval.

Radující se Komárek po vyhlášení výsledků

Martin Komárek při disciplíně Springboard

Smolnou se stal Standing block chop pro jednoho z favoritů Dirka Brauna, kde skončil poslední. V polovině závodu byl na prvním místě Martin Komárek s maximálním počtem 42 bodů. V řezání jednomužnou pilou Single buck ukázal Dirk Braun, proč je držitelem evropského rekordu. Časem 11,54 zaostal jen šest setin za svým maximem.

Martin Komárek byl v této disciplíně třetí a s přehledem si udržel celkové vedení. V předposledním Underhandu chopu (přesekání ležícího kmene) Martin opět zvítězil a zcela suverénně si pozici upevnil.

Řezání pilou míchá pořadím

Závěrečná Hot saw aneb řezání pilou s neomezeným výkonem dokáže mnohdy řádně zamíchat pořadím. Tato disciplína se stala osudnou pro mnoho favoritů v čele s Geisslerem a Braunem, kteří byli diskvalifikováni a získali nula bodů. Naopak Martinovi se Hot saw velmi povedla a s časem 6,82 s za sebou opět nechal celé závodní pole.

Martin Komárek tak naprosto suverénně zvítězil a získal 82 bodů z 84 možných. To znamená, že jen v jedné disciplíně byl třetí a všechny ostatní vyhrál. Zároveň se stal i nejlepším v práci s pilou a sekerou a získal tituly best sawmen a best axemen.

Druhý skončil 52letý matador Gilles Giguet a bronz získal švýcarský favorit Christophe Geissler. Těsně pod stupni vítězů skončil Zdeněk Maťha, který se tomuto sportu věnuje teprve od roku 2009. Na pátém místě se umístil několikanásobný mistr České republiky Jan Svoboda.