Drtič větví. Užitečný pomocník na zahradě.

  • 13
Drtič zahradního odpadu vyrobí z nepotřebných větví mulč nebo materiál ke kompostování. Na tenké větve vám postačí motor s výkonem do 2,5 kW.

. drtič se vám bude hodit, když...

... pěstujete stromy, živé ploty a keře
... kompostujete
... vyhazujete zahradní odpad do popelnice
... chcete mulčovat stromy, keře nebo skalky
... pálíte zahradní odpad
... vlastníte zahradu větších rozměrů

Pokud likvidujete zahradní odpad spalováním, uvědomte si možná rizika. Nehledě na silný zápach, vystavujete sebe i své sousedy nebezpečí. Oheň se může vymknout kontrole i zkušenému člověku. Navíc vám hrozí pokuta až do výše 25 000 Kč. Raději proto od tohoto zastaralého způsobu upusťte a nahraďte ho modernějším a užitečnějším – dřevo rozdrťte.

Pokud vyhazujete větve do popelnice, zbytečně ji zaplňujete. Nadrcené dřevo v ní zabere mnohem méně místa. Dřevo zpracované drtičem se ale dá na zahradě ještě použít.

Majitelé kompostů využijí vyrobený materiál do posledního drobečku. Pro správnou tvorbu kompostu je důležité udržovat správný poměr zeleného a hnědého odpadu, a právě větve patří do "hnědé" skupiny. Aby se ale dobře rozkládaly, musejí být nadrceny na malé kousky. Drtič odpadu vám poslouží ke zpracování veškerých surovin, které přidáváte do kompostu (včetně kuchyňských zbytků).

Štěpkovače
"Na silnější větve se nepoužívají drtiče, ale takzvané štěpkovače. Uvnitř je pomaluběžná fréza, která větev naseká na drobné špalíky. Ty se dají používat například na topení v kotli,“ říká Zdeněk Janda, odborník na zahradní techniku.

Kromě topení v kotli nebo krbových kamnech můžete vzniklé štěpky použít i jako mulč na skalky, mezi záhonky či okolo stromů a keřů. Nevýhodou tohoto přístroje je jeho velká hlučnost.

Jestliže vlastníte sad, vinohrad, zahradu velkých rozměrů nebo park, pořiďte si drtič nebo štěpkovač s dostatečně výkonným benzinovým motorem. Pak můžete zpracovávat i větve o průměru 10 cm. Tyto stroje lze použít také jako přídavné zařízení k zahradním traktorům a ke kultivátorům.

Výkon drtičů
Záleží na velikosti vaší zahrady, jaký drtič zvolíte. Většinou však stačí jednoduchý přenosný na dvou kolečkách. Vstupní otvor vyberte podle šířky větví, které potřebujete rozdrtit.

"Pokud obvykle zpracovávám větve do dvou centimetrů v průměru, postačí slabší výkony od 1 500 wattů,“ říká Janda. "Větve o průměru 3 nebo 3,5 cm zvládne výkon do 2,5 kilowattů. Záleží, jaké větve chci drtit.“

. bezpečnost především!

Při práci se všemi zahradními drtiči a štěpkovači dbejte na bezpečnost. Použijte rukavice i pracovní brýle. Ochrání vás před třískami nebo košatými větvemi.

Zahradní drtiče seženete s elektrickým nebo benzinovým motorem. Ten elektrický jednoduše zapojíte do sítě a drtíte odpad až do průměru 35 mm (pohon 2,5 kW). Podavač a kryt stroje je vyroben z tvrzeného plastu nebo plechu. Drtič s benzinovým motorem je výkonnější, dokáže zpracovat i větve silné až 80 mm. Je sice robustnější, ale nejste vázáni na přívod elektřiny a můžete ho použít kdekoliv.

Údržba
Po skončení práce s drtičem ho odpojte od přívodu elektřiny, v případě benzinového motoru motor vypněte a odpojte kabel zapalovací svíčky. Zpracovat vaše prsty by nebylo pro drtič žádný problém, proto dbejte na bezpečnost i při kontrole.

Po odpojení motoru odkryjte víko přístroje a odstraňte zbytky. Zkontrolujte ocelové nože, časem se otupí. To snižuje výkon motoru a kotouč se při drcení pozastavuje. Tupý nůž odmontujte a obraťte ho. Pracovat bude nepoškozený břit.