Na jaře můžete rozsazovat trvalky, například hosty.

Na jaře můžete rozsazovat trvalky, například hosty. | foto: Profimedia.cz

Dubnové zahradničení: čekají na vás trávník, růže i ředkvičky

  • 6
Duben je měsíc, kdy se vážně začíná se zahradními pracemi. Budete odzimovat zahradní jezírko, neměli byste opomenout vertikutaci trávníku, v posledním týdnu dubna dokonce už můžete vysévat letničky.

Pro milovníky okrasných jezírek znamená první dubnový týden velkou práci. Je třeba ho vyčistit, napustit vodou a osázet vodními rostlinami, jako jsou puškvorec obecný (Acorus Calamus), plazivý ďáblík bahenní (Calla Palustris), různé rákosy (Phragmites) nebo sítina (Juncus).

Čtěte v MF DNES

Titulní strana Zahradního kalendářř, který vyjde jako příloha DOMA DNES

Chcete-li vědět, jaké povinnosti vás na zahradě čekají po zbytek sezony, už zítra ve středu 30. 3. najdete v magazínu DOMA DNES zdarma Zahradní kalendář. V něm jsou nejdůležitější zahradnické práce od teď až do konce roku a navíc tipy na nenáročné rostliny do každého prostředí.

I okolí jezírka si zkrášlete rostlinami, mezi nejméně náročné patří bohyška (Hosta) s velkými listy, krásně kvetoucí denivka (Hemerocallis) i kosatec sibiřský (Iris sibirica), a orobinec úzkolistý (Typha angustifolia) neboli doutník neodmyslitelně patřící k vodě.

V druhém týdnu vysazujte ty cibuloviny, které kvetou v létě, jako jsou mečíky, lilie či frézie.

Třetí týden se zaměřte na užitečné rostliny: vysévejte hrách, okurky, červenou řepu, ředkvičky, kopr. A v dalším týdnu projednoťte zeleninu z časných výsevů, odstraňte odkvetlá květenství jarních cibulovin, aby se rostliny zbytečně nevysilovaly tvorbou semen.

Poslední týden měsíce dubna věnujte řezu a výsadbě růží. Nové sazenice zkraťte na tři očka. Zavlažujte, kypřete a důsledně odplevelujte. Také okopejte trvalky a na záhony vysejte méně choulostivé letničky, třeba měsíček (Calendula) či černuchu (Nigella).