Akvárium můžete mít v kuchyni, abyste měli bylinky vždy při ruce. | foto: Kickstarter.com

Domácí ekokoloběh. Chováte rybičky, ty produkují hnojivo pro rostliny

  • 21
Zajímavý příklad městské ekofarmy, kterou umístíte například v obýváku, nabízí dvojice nizozemských inženýrů. Milovníci akvaristických rybiček mohou spojit svou zálibu s pěstováním kuchyňských bylinek.

Zakladatelé společnosti Ecobird Ignacio Lopez a Alex Konijnenburg vymysleli symbiózu akvarijních rybiček, které se chovají ve společné nádobě s bylinkami. Přesněji řečeno: na víku akvária si hydroponicky vysadíte kuchyňské bylinky. Co ryby vylučují do vody, tím se živí rostliny. To prospívá oběma: rybičkám se čistí voda, rostliny dostávají hnojivo.

V Kickstarteru sbírají peníze na to, aby mohli začít vyrábět a prodávat svůj startovní set domácí ekofarmy. Ta se skládá z trojúhelníkového 20litrového nanoakvária, lůžka pro rostliny a pytle hydro kamenů, ve kterých rostliny přebývají a které mají velké čisticí účinky.

Sadu doplňují přípravky, které upraví vodu z kohoutku tak, aby se nastartoval celý ekosystém. Nechybí také knížka jako návod pro chov a pěstování.

A jak funguje celý koloběh? Vodu čerpá malé ponorné čerpadlo. Přes pěstební lože s rostlinami se pak gravitací vrací do akvária. Ryby dýchají kyslík a vydechují oxid uhličitý. Ten absorbují rostliny a „vydechnutý“ kyslík vrací do vody. 

Ryby jsou krmeny a vylučují odpad bohatý na amoniaky, který slouží jako hnojivo pro rostliny. Jediným externím zdrojem je elektřina pro čerpadlo a krmení pro rybičky. Akvárko může sloužit jako stojací, ale lze ho i zavěsit na stěnu. Není skleněné, ale z tvrzeného plastu, aby se usnadnila doprava. A komu to nezní dostatečně ekologicky, může se uklidnit, že se při dopravě lehčího zboží zmenšuje uhlíková stopa.

Dvojice už má dvě stě zájemců a ti slíbili polovinu konečné částky 30 tisíc eur (něco přes milion korun). Zatím jsou k mání sety se zaváděcí cenou za 60 eur (asi 1 600 korun).