Emil Holub byl na sklonku života zapáleným filatelistou.

Emil Holub byl na sklonku života zapáleným filatelistou. | foto: Infofila.cz

Emil Holub měl jednu z největších sbírek známek v Rakousko-Uhersku

  • 1
Emil Holub je známý i mezi laickou veřejností jako cestovatel. Ví se o jeho sbírce Afriky, ale o filatelistické už moc ne. Přitom měl na svou dobu jednu z největších sbírek v tehdejším Rakousku.

Málo se ví o tom, že se na sklonku života stal zapáleným filatelistou, v době, kdy se již v podstatě vzdal svého snu o vybudování vlastního muzea pro africké sbírky (zemřel v roce 1902). Členem Klubu českých filatelistů se stal v únoru roku 1899.

Poštovní známky sbíral se svou ženou Růženkou a byla to pro něj útěcha od životních strastí a starostí a menší náplast za jeho rozpuštěnou sbírku Afriky, se kterou se tak těžce loučil.

Paní Holubová ve filatelii uvítala možnost vhodného zaměstnání pro nemocného manžela a pomáhala mu sbírku budovat. Že to Holub s filatelií myslel velmi vážně, je i vidět na jeho precizním popisu sbírky, jak ho poslal do redakce časopisu Český filatelista roku 1902.

Ukázka ze sbírky známek Emila Holuba

"Naše sbírka čítá nyní (známky i celistvosti) in summa 17 310 rozličných druhů a 18 366 variet. Z německých zemí schází nám: chybný tisk ½ modrá saská, Holštýn 1 ¼ Sch. s půdou široce linovanou (60 M.), Elsaských 5 druhů, 5 jiných známek menší ceny a větší část známek nejnovějších. United States schází nám 2 velké novinářské, dále menší novinářské a z departementových pouze 4 nejdražší Dep. of State; za to ale ostatní mají mnoho variet," popisuje s podrobnostmi, jakými se dnes může chlubit málokterý filatelista.

Známý cestovatel Emil Holub se narodil 7. října 1847 ve východočeských Holicích. Jeho otec byl lékař František Holub. Matka Anna rozená Ebertová. Proslavil se především jako cestovatel, který si dal za cíl prozkoumat jižní Afriku. Stal se českým průkopníkem v poznávání tohoto kontinentu. V Africe provedl několik výprav, vytvářel sbírku domorodých předmětů, následně publikoval, psal knihy a po návratu domů aktivně přednášel.

Jeho nesplněným snem bylo vybudovat samostatné muzeum pro africké sbírky. Bohužel se mu však pro ně nepodařilo získat prostor. Unavený a roztrpčený cestovatel pak následně začal své sbírky postupně prodávat, ale především rozdávat muzeím, školám a i jiným zájemcům.

Další zajímavosti o filatelii najdete na specializovaném serveru Infofila.cz.