Epoxidová plastelína je zabalená do plastu, aby při skladování nevysychala

Epoxidová plastelína je zabalená do plastu, aby při skladování nevysychala | foto: Marek Burza

Epoxidová plastelína zalepí i to, co by se jinak muselo vyhodit

  • 50
Problémem lepených ploch jsou často velmi malé styčné plochy, které pak nevydrží mechanické namáhání. Tento problém řeší poslední hit mezi opravnými lepidly - epoxidová plastelína. Lze jí lepit i plasty, po zatvrdnutí lze brousit i přetírat.

Běžné vteřinové lepidlo slepí kovy, sklo či keramiku. Jsou ale situace, kdy nepomůže. Bývá to v případě, kdy je lepená plocha příliš malá, takže nemůže po slepení odolat velkým tlakům. Tady pomohou speciální epoxidové plastelíny, kterými se lepený předmět slepí a obalí. Po vytvrdnutí je možné plastelínu zbrousit do požadovaného tvaru a natřít tak, aby splynula s okolím.

Ale i obyčejná vteřinová lepidla prošla vývojem. Hitem jsou gelová lepidla, která nestékají, a zvláště ta, která v sobě obsahují speciální polymery, které zaručují pružnost spoje. Lze je použít i tam, kde by jinak člověk musel použít chemoprén, takže stačí mít doma jen jedno univerzální lepidlo.

Dvousložková plastelína

Uřízněte kousek hmotyPo uhnětení kulička zesvětlá

Speciální plastelíny jsou v podstatě epoxidová lepidla s převládajícím obsahem epoxidové pryskyřice z bisfenolu A a epichlorhydrinu. Na rozdíl od těch tekutých se prodávají ve formě měkké hmoty, vyrábí ji například Henkel či UHU. Hodí se všude tam, kde nepomůže běžné lepení, například u ulomeného ucha hrnce, madla u lednice či držáku na mýdlo. Při manipulování s podobnými předměty jsou lepené plochy vystaveny velkému namáhání a to by běžným způsobem lepený spoj nemusel vydržet. Při opravě si odkrojte kousek hmoty a zpracovávejte tak dlouho, než stejnoměrně změní barvu. V ruce opravdu působí lehce mastným dojmem jako plastelína.

Bochánek přitiskněte na lepené místoPo zatvrdnutí je možné přebytečnou hmotu zabrousit a nabarvit

Z hmoty si udělejte malý bochánek a vložte ho na lepené místo. Lepený předmět se pak přitiskne, kam patří. Hmotou, která se vytlačí kolem, je možné okolí spoje "dotvarovat" tak, aby byl spoj co nejméně nápadný. Na pravém obrázku je vidět, jak je možné opravit ulomené madlo u lednice, vy byste si ale určitě dali víc práce s úpravou lemu kolem spoje. Během půl hodiny hmota ztvrdne na kámen a je možné ji dobrousit tak, aby byl spoj skutečně hladký a splynul s okolím. Lepidlo lze po vytvrzení přetírat barvou.

Ruce si po práci umyjte mýdlem, nástroje a potřísněné plochy je třeba očistit alkoholem nebo acetonem dřív, než zaschnou. Po vytvrzení je pozdě, lepidlo pak lze odstranit jen mechanicky.

Vteřinový pružný gel

Podle odborníků je vždy lepší vybírat vteřinové lepidlo podle materiálu, který bude lepit. Zvláště u lepení skla je to důležité, spoj by měl být prakticky neviditelný. Trendem je používat gelová lepidla, která nestékají a nehrozí nebezpečí, že v tubě zaschnou a uzávěr už nikdy nikdo neodšroubuje, takže je lepidlo možné použít jen jednou. Bývají sice o něco dražší, zato poslouží vícekrát.

Lepení podrážky

Zajímavým výrobkem je lepidlo Repair Extreme, které v sobě obsahuje silanem zesítěný polymer, který lepidlu dává pružnost, takže je ho možné použít třeba i na zalepení podrážky u boty, což běžná vteřinová lepidla nedokáží.

Udělejte si test pásky

Pásku přehněteLepivé plochy k sobě přitiskněte

V žádné domácnosti nebo v kufru auta by neměla chybět lepicí páska, která v nouzi poslouží jako poslední záchrana. Ne každá páska na trhu je ale kvalitní. Otestujte si tu svou: kousek ustřihněte nebo odtrhněte a přehněte lepicí plochou přes sebe. Plochu uhlaďte.

Pokoušejte se od sebe přilepené plochy odtrhnoutJednou zalepená plochy by se už neměla oddělit, musí se odtrhnout nelepená část

Pokud se budete pokoušet lepené plochy od sebe oddělit, neměly by se od sebe odtrhnout. K přetržení by mělo dojít až mimo lepenou plochu.

Problémy s plasty

Lepidlo na plasty je dvojsložkové, napřed je třeba plochy naleptatJedním z největších problémů dělá domácí lepení plastů. Zvláště materiály jako polypropylen nebo polyetylen se běžně označují jako nelepitelné. Vyzkoušejte jako poslední záchranu lepidlo Loctite Ultra Plastik, které by si s těmito materiály mělo poradit. "Je to ale sázka do loterie, doma nikdy nemáte možnost zjistit, z čeho například ulomené kolo z dětského autíčka přesně je. A není možné vyrobit dokonalé univerzální lepidlo na všechny plasty, aniž byste znali přesné složení. Takže je třeba to vyzkoušet a doufat, že budete mít štěstí," upozorňuje Petr Raboch z firmy Henkel. Lepidlo je dvousložkové - napřed je třeba lepené části naleptat, ve druhém kroku se pak části slepí.