Europaleta jako součást pracovního stolu.

Europaleta jako součást pracovního stolu. | foto: Shutterstock

Europalety se často nevyplatí vracet, raději je využijte

  • 24
Dřevěné europalety jsou jako vratné lahve a můžete za ně dostat zpět zálohu až 150 korun za kus, často se ale nevyplatí je vůbec vracet. Zvlášť pokud vám na nich přivezli stavební materiál ze vzdálenějších stavebnin. Pak tratíte už jen na dopravě zpět.

Přepravní funkci europalet, které původně vznikly pro potřeby železniční dopravy a poté našly uplatnění i ve skladech či obchodu, tak pružně nahrazuje nové využití.

Jde o festovní přírodní materiál, vždyť musí unést až 2 tuny nákladu, takže z něj vzniká originální vybavení do bytu i na zahradu. Díky variabilitě se z nich vyrábějí postele i konferenční stolky, vtipně řešené psací stoly, botníky, ale i vybavení šatny nebo pohodlné sedací soupravy.

Povrch palet je nutné samozřejmě obrousit, případně ošetřit lakem či barvou, což výrazně změní jak vzhled, tak i životnost použitého dřeva.

Pokud jste paletám zatím odolávali, nebo váháte, jak s nimi v dílně naložit, podívejte se, jak je výroba nábytku z europalet jednoduchá. Podle návodu z Playtváka.cz si lze vyrobit polici na víno i s držákem na vinné sklenky (více zde):

4. srpna 2016

Europalety využijete i na zahradě

Využití palet ovšem zdaleka není omezeno jen na interiér, expandují i na balkony, terasy či do zahrad. Přetvořené do podoby sedacího zahradního nábytku či na záhony - posazené na balkoně, nebo i přímo venku na zahradě. Ty se dokonce obejdou bez povrchových úprav, přitom jsou skvěle funkční.

Zahrada teď sice spí a nová sezona se zdá daleko, je to ale ideální čas na přípravu záhonů na jaro (jak na vyvýšené záhony čtěte zde). Další z variant najdete na videu (více zde):

25. února 2016

Pokud přes nesporné výhody vlastnoruční výroby nábytku či jiného zařízení patříte k těm, co se jim europalety po stavbě či rekonstrukci nahromadily a postupně vlhnou a stávají se dále nepoužitelnými, zbavte se jich. Můžete je vrátit přímo dodavateli, od kterého jste stavební materiál odebrali, ve výkupnách, nebo je nabídnout kutilům na internetu.

„Pokud jde o palety vyrobené pro opakované použití, vztahuje se na ně vratná záloha, která činí přibližně 150 korun za kus. Jejich cena ale kolísá v závislosti na opotřebení. A světlé palety bez vypálené značky výrobce mají například vyšší cenu než ty tmavé. Výkup je navíc časově omezený a většinou platí jen dva měsíce od nakoupení stavebního materiálu,” vysvětluje Tomáš Viktořík z on-line katalogu stavebních materiálů Stavebninyokolo.cz. Ten byl spuštěn letos v září a umožňuje vyhledávat dodavatele podle místa stavby.

„Je dost podstatné, z jaké vzdálenosti vám materiál na europaletách přivezou. Většina zákazníků si to při koupi neuvědomí a pak přicházejí až o tisíce na zálohách,“ konstatuje Viktořík.