Klíště připravené na útok, číhající na stéble trávy.

Klíště připravené na útok, číhající na stéble trávy. | foto: Profimedia.cz

Do pondělí trvá nejvyšší riziko kousnutí klíštětem. Chraňte se

  • 24
Ministerstvo zdravotnictví aktuálně varuje na svém webu před extrémně vysokým rizikem kousnutí klíštětem. Při pobytu v přírodě radí používat repelenty a pravidelně prohlížet oděv a tělo.

Podle aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (kterou v sezoně vždy najdete ZDE) dosahuje v pátek a v sobotu aktivita klíšťat stupně osm, v neděli a v pondělí stoupne až na stupeň devět v desetistupňové škále.

Není divu, o víkendu má přijít až tropické horko a výzkum docenta Omara Šerého z Ústavu biochemie Masarykovy univerzity v Brně prokázal, že se zvyšující se teplotou roste i riziko nákazy. Více informací a rad najdete v článku Přestane pršet a vylezou hladová klíšťata

Zdravotní riziko je vysoké, vyplatí se je nepodceňovat

Od klíšťat hrozí klíšťový zánět mozku a lymská borelióza. Za tři měsíce letošního roku už statistici evidují 378 případů boreliózy, oproti stejnému období loňska je to o 69 případů víc. Diagnostikováno už také letos byly dva případy klíšťového zánětu mozku, kterých loni za stejné období bylo pět.

Odborníci radí při zvýšeném výskytu klíšťat při vycházkách do přírody použití repelentů. Člověk by si neměl sedat nebo lehat v porostech a vstupovat do křovin a bylinné vegetace. Platí to zejména pro okraje lesa, vodních toků a listnatého mlází.

Vhodné je vybírat si oblečení z hladké světlé látky a už na vycházce se občas prohlédnout, zejména kalhoty, a přichycená klíšťata hned odstranit. Další prohlídka a případně rychlé odstranění klíšťat je nezbytná večer po návratu a pro jistotu i další den ráno.

Nákaza klíšťovým zánětem mozku se přenáší ihned po přisátí klíštěte, boreliózou až po delší době, pravděpodobně až po 24 hodinách. Pokud si tedy člověk po vycházce prohlédne důkladně celé tělo, má šanci přenesení boreliózy předejít. Vytažené klíště je také možné nechat otestovat, zdali bylo nakažené, a ve spolupráci s lékařem pak preventivně upravit životní režim, v některých případech i preventivně nasadit léčbu antibiotiky (více zde).  

Počet nakažených za první tři měsíce od roku 2003 do 2012
2003200420052006200720082009201020112012
Borelióza333366372387496366444306309378
Klíšťová encefalitida1342344252

Zdroj: Státní zdravotní ústav

Klíšťovému zánětu mozku je u člověka možno předejít očkováním, ideálně v zimním období, nutné je ovšem i pravidelné přeočkování. Proti borelioze pro člověka vakcína neexistuje. U zvířecích miláčku je to naopak (více zde). 

,