Typická domácí zabijačka prasete. Ilustrační foto

Typická domácí zabijačka prasete. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Farmáři mohou nově porážet mladé hovězí kusy a jeleny přímo na farmě

  • 19
Dlouhodobou tradici má v Česku především klasická zabíjačka prasat. Pro svou potřebu mohou lidé doma porážet také králíky, nutrie, ovce, kozy, slepice a jinou drůbež. A nově i mladý skot do dvou let a jeleny.

Po nahlášení plánované porážky veterinářům mohou od začátku nového roku porážet pro vlastní potřebu zvířata mladší dvou let na svých farmách nejen chovatelé skotu, ale i jelenů či daňků. Umožňuje jim to novela veterinárního zákona, díky které by měli farmáři finančně uspořit a sníží se jim administrativa. 

Provozovatelům jatek se to nelíbí, ale farmáři jsou spokojeni

Senátoři chtěli možnost domácích porážek ze zákona vypustit, poslanci je ale přehlasovali. Senátoři argumentovali hlavně hygienickými riziky, proti zákonu brojili také provozovatelé jatek. Maso z těchto porážek podle nich nebude sloužit jen pro vlastní spotřebu rodin farmářů, ale ti je prý budou dále načerno prodávat.

Chovatelé kritiku označili za lobbistickou propagandu velkých zpracovatelských podniků, kterým hrozí finanční ztráta za placené porážky na jatkách.

Každopádně platí dál, že domácí porážky nejsou povoleny u skotu staršího dvou let a u koní. Tato zvířata vždy musí porazit odborníci na jatkách, chovatel si následně může vzít maso pro svou potřebu domů.

I domácí porážky mají jasně stanovená pravidla

Pro vlastní potřebu mohou od 1. ledna 2012 chovatelé porážet zvířata do dvou let přímo na farmě, nemusí na jatka. Na ilustračním snímku plemeno charolais, oblíbené masné plemeno.

Chovatel musí podle nové podoby zákona nahlásit každou domácí porážku skotu a jelenovité zvěře sedm dní předem krajské veterinární správě. Musí splnit také další veterinární předpisy. "To znamená, že musí dbát zásad welfare. Zvíře určené k porážce nesmí být týráno, proto je dobré se v tomto ohledu spolehnout na profesionálního řezníka," upozornil mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Ředitel Státní veterinární správy Milan Malena loni připustil, že už před legislativních změnou se maso z černých porážek dostávalo na trh. Pokud však jde o prodej masa na trzích a v tržnicích, kde ho kontroluje SVS, jsou podle něj inspektoři schopni ve svých databázích dohledat a zkontrolovat původ masa, z jakého je zvířete i od kterého chovatele pochází.