VIDEO: Fenka mopse se dojemně stará o tři opuštěná koťata z ulice

  • 7
Když tři opuštěná slepá koťata nalezená na ulici v Londýně přivezli na začátku listopadu do útulku Battersea Dogs and Cats, byla to pro fenku mopse jménem Peppa láska na první pohled. Koťat se okamžitě ujala a zahřívá je a čistí, jako by to dělala jejich máma. Až vyrostou, útulek je nabídne k adopci.

Fenka mopse se do londýnského útulku dostala letos v dubnu a podle odhadu veterináře pocházela z ilegální množírny. Bylo evidentní, že má za sebou opakované porody a trpěla zánětem mléčných žláz. Je to tedy zkušená psí máma a koťata pojmenovaná Conker, Pickle a Pumpkin, tedy Kaštan, Kyselá okurka a Dýně, mají při vší smůle vlastně kliku.

’'Bylo to krásné je vidět všechny čtyři pohromadě, zvlášť když víte, jak smolný start do života tato koťata měla,“ vzpomínala psí psycholožka a školitelka Louise Taylorová na své první pocity, když je viděla pohromadě. Právě ona se totiž o Peppu starala po nutné operaci.

Na videu jsou koťatům zhruba dva týdny a je je z něj evidentní, jak vzornou mateřskou péči u Peppy mají.

„Při adopci mláďat jiného druhu hrají samozřejmě hlavní roli hormony. Ale důležitá je i povaha adoptivní maminky, protože mezi fenkami se najdou jak obětavé pečovatelky, tak i krkavčí matky,“ vysvětluje etoložka Hana Žertová. „A tahle tři koťátka měla štěstí, že narazila na zkušenou a laskavou maminku. Fenka je zahřívá, poskytuje jim pocit bezpečí a vzorně je čistí,“ konstatovala po shlédnutí videa.

Budou se koťata odchovaná fenou chovat jako kočky?

Jediné nebezpečí, které na adoptovaná koťata číhá, je podle zkušené etoložky porucha druhového sociálního chování.

V prvních týdnech po porodu se totiž nacházejí v tzv. fázi vtištění, kdy se ztotožňují s projevy matky a přijímají je za své. Nebudou sice štěkat, ale mohou mít narušené vnímání nebezpečí a snížený pud sebezáchovy. Především ale mohou mít problémy s komunikací a navazováním sociálních vztahů s jedinci svého druhu.

Právě tato péče je pro koťata do věku tří až čtyř týdnů životně důležitá. „Bez jemné masáže bříška a tělních otvorů se nedokážou sama vyprázdnit,“ vysvětluje hlavní důležitost této péče zkušená veterinární lékařka Hana Žertová.

Peppa se o koťata stará, zahřívá je a čistí, a ošetřovatelé je krmí z lahvičky. Ovšem čistě teoreticky: pokud by byla fena adoptující mládě nedlouho po porodu nebo po tzv. falešné březosti - tedy při správném hormonálním nastavení - mohou pak adoptovaná mláďata spustit svými hlasovými projevy a drážděním mléčné žlázy i laktaci. Takových případů se najde spousty. (Viz například gorilí samice Kamba v pražské zoo, která nemá vlastní mláďata, ale kojí mláďata samice Kijivu, více zde.)