Ačkoli existuje spousta jiných možností, paradoxně se u nás na živé ploty stále ještě nejvíce používají jehličnany. Přitom jsou k tomuto účelu vhodné asi nejméně. Rády rezavějí a nikdy je nezmladíte. Stačí nechat si poradit nebo dívat se kolem sebe a hledat inspiraci u těch, kteří volbu správného plotu už zvládli. Vždycky by totiž měl vypadat tak, aby odpovídal jak svému poslání, tak místu realizace.
INspirace na webu
|
Sazenice keřů vhodných na živý plot jsou sice cenově náročné, ale kromě práce představují vpodstatě jediné pořizovací náklady.
Srovnáte-li to s náklady na plot s podezdívkou, měl by vás ten živý pořád ještě vyjít o něco levněji. Podezdívku musíte zakládat až do nezámrzné hloubky, takže náklady ještě narostou o odvoz hlušiny.
Volně rostoucí živý plot má posléze poměrně nižší náklady na údržbu než třeba plot dřevěný. Ten musíte alespoň jednou za pět až deset let - dle kvality ochranného nátěru - přebrousit a natřít.
Výhody a nevýhody
Oproti zatím přehlíženým listnatým keřům mají jehličnany (tuje, cypřišky, smrky a podobně) jednu nevýhodu. Nedokáží celkově regenerovat. Pokud dojde k proschnutí spodních pater, případně se provede špatný řez, plot ztratí dlouhodobě či dokonce trvale svoji funkci.
"Ploty z jalovců a cypřišků navíc trpí četným i chorobami, jako jsou například puklice. Jalovec "chvojka klášterská" je hostitelem silně rozšířené rzi hrušňové; ochrana je možná jedině chemickými postřiky a navíc není moc účinná. A následně ještě dochází ke sporům s pěstiteli hrušní," vypočítává další nevýhody jehličnanů Pavel Jeřábek
A radí v tomto směru jedinou alternativu: "Výjimkou mezi jehličnany je tis, který lze zmlazovat a uvedenými chorobami netrpí. Lidé se ho bojí, že je jedovatý, ale jedovaté jsou pouze větve a jehlice. Ty jsou údajně tak hořké, že je ani děti nevydrží kousat natolik dlouho, aby si ublížily. Sladká dužina plodu zvaného "míšek" jedovatá není."
Co obnáší péče o živý plot
Volně rostoucí plot potřebuje jednou za čas sestřihnout, aby lépe kvetl, pokud kvetení je žádoucí. Prostřih plotu je celkem nenáročná fyzická práce, která pomůže odreagovat od pracovního stresu.
Tvarovaný živý plot je na údržbu o něco náročnější, ale v době elektrických nůžek je to opět celkem pohodová a nijak výrazně fyzicky namáhavá práce.
Ostříhané větvičky lze spolehlivě rozdrtit do kompostu, nebo je můžete použít jako mulč pod keře plotu. Zbavíte se plevele a zároveň se bude pod keři udržovat vlhko. Zahrádkářský drtič už dnes pořídíte za pár tisíc, případně ho lze vypůjčit.
Pokud se totiž větviček nezbavíte pomocí drtiče, měli byste je odložit na místo určené městem, tedy zpravidla do sběrného dvora. Rostlinný odpad se nesmí odvážet ani do lesa, ani na meze apod. V opačném případě se jedná o založení černé skládky a pak vám hrozí citelná pokuta.
DALŠÍ argumenty pro živé ploty:
|