V poledne je už půl stěny hotovo

V poledne je už půl stěny hotovo | foto: Marek Burza

FOTOREPORTÁŽ: Rekonstrukce koupelny den po dni 2 - stavíme příčky

  • 1
Druhý díl seriálu o přestavbě koupelnového jádra začíná po ranní návštěvě majitelky bytu. Její představy o půdorysu nové koupelny se podstatně změnily. Bylo by tam totiž tak málo místa, že je místo vyzděného sprchového koutu třeba objednat běžný prosklený model.

Jak se mění jádro

V seriálu každý den dokumentujeme, co vás bude čekat, když se rozhodnete pro přestavbu koupelny. Akce začala minulý čtvrtek vybouráním starého jádra, v pátek se začaly zdít nové příčky.

Včerejší díl - bourání -čtěte ZDE.

V pátek ráno jsem dorazil těsně po osmé. Byl jsem zvědavý, zda firma dodrží své předsevzetí a uklidí kupu odpadu před domovními dveřmi. Po zbytcích staré koupelny už opravdu není ani památky. Dokonce ani v domě na schodech a ve výtahu se nenajde ani prášek.

Co se stihlo

Do večera stihli řemeslníci nejen kompletní bourací práce, ale na zem vytyčili budoucí půdorys koupelny. S majitelkou se totiž domluvili, že než se začne se stavbou naostro, zastaví se hned v sedm ráno, aby všechno odsouhlasila. A ukázalo se, že to bylo dobře.

Zedníci na zemi položili první řadu a ihned pochopili, že tudy cesta nepovede, majitelku přesvědčili ke změně dispozice

Rozhodla se totiž na poslední chvíli pozměnit půdorys. "Já jim to říkal předem, v takovém malém prostoru postavit příčku a navíc hned proti dveřím, to je o úraz," připomíná předák. Navíc by příčka malý tmavý prostor neúnosně opticky zmenšila. Místo toho majitelku přesvědčil, že bude daleko líp vypadat klasický čtvrtkruhový kout, sklo stísněnému prostoru pomůže.

Příčku oddělující toaletu bude třeba zkrátit, na záchod by se člověk skoro ani neprotáhl

První úkol zedníků je zrušení naznačené příčky pro sprchový kout. Zůstane jen krátká příčka, která má opticky oddělovat záchodovou mísu. I ta se ale musí zkrátit, aby se na mísu člověk vůbec protáhl. A ztratí tím původní účel. Což je nepříjemné, ale ve stísněném prostoru nelze najít lepší řešení.

Příčka po zkrácení - v této variantě už bude ale sloužit jen jako držák na ručníky, mnoho toho neskryje

Další zásek do původních plánů udělalo družstvo. Vymínilo si, že prostor pro stoupačky musí být přístupný v celé své výšce. Tím ovšem padly plány na vestavbu předstěnového systému pro zavěšený záchod. Takže majitelka bude muset zůstat u klasického stojícího kombi. A původně navezené pěticentimetrové tvárnice určené pro obezdění se budou odvážet, aby nezacláněly v kuchyni. Systém zatím naštěstí ještě není koupený, takže odpadají komplikace s vracením.

Zatímco jeden zdí, druhý může připravit kapsu na druhé straně

Řemeslníci si tedy vyměřují místa, kde budou novou příčku kotvit do kapes vysekaných do zdi. Počítají s tím, že bude postačovat ukotvit každou třetí řadu. "Někdy je možné kotvit i pomocí hřebů, ale když to tu máme do klasické zdi, tak to jde i takto." Dnes mají i bourací kladivo, tak jim to jde od ruky.

Je třeba ošetřit stěnu, ke které bude doléhat nová příčka, oškrábat staré vrstvy malby

Musí se důkladně oškrábat staré malby, aby lepidlo dobře "chytlo" a spoj byl co nejpevnější.

A opět nezbytná penetrace

Tomu pomůže i důkladné napenetrování starých podkladů. Používá se "starý dobrý" Sokrates.

A teď už to pojede jako po drátě

Rozmíchat lepidlo je otázkou okamžiku. Zatímco první den se v maličkém bytě vystřídali kvůli likvidaci starých instalací řemeslníci všech potřebných profesí, dnes je v akci jen sehraná dvojka zedníků. Jeden lepí tvárnice, druhý měří a řeže tvárnice speciální pilou s diamantovými zuby. "Hned mi to rovnej," připomíná starší a letmo kontroluje práci mladšího kolegy, aby byla zeď jako když střelí.

Opět se vážou do sebe - vždy ob jednu řadu

Příčku, která má opticky oddělovat mísu od zbytku koupelny, je třeba "svázat" se zbytkem zdi. Jedna řada se proto napojuje na sraz, další se překládá.

V mezičase se začíná pracovat na zazdění původních dveří do záchoda

Starší kolega využívá času a zazdí původní dveře na záchod. Plán počítá s tím, že než bude "padla", vyrostou příčky až do stropu.

Z porobetonu se staví jako ze skládačky. Ačkoliv bývám skeptický k překladovým knihám typu Udělej si sám, kde dlouhonohé blondýny s lehkostí stavějí příčky, pokládají střechu nebo kopou jímky, v tomto případě musím uznat, že tohle bych možná zvládl i já (pokud si až příliš nefandím).

Jak na to

Lze vypozorovat několik hlavních zásad, které pomohou amatérovi, který by se chtěl do podobné stavby pustit sám:

- S lepidlem se pracuje velmi dobře, vydrží dlouho v tekuté konzistenci, nehrozí, že by po čtvrthodině zatuhlo podobně jako sádra.

- Při zakládání první řady se nepoužívá podložka, jaká se běžně podkládá při stavbě příčky ze sádrokartonu a která má zabránit přenosu vibrací.

- Vyplatí se trochu zdržet důkladnou kontrolou pomocí vodováhy, aby zeď byla rovná.

- Lepidlo se nanáší v co nejmenší vrstvě, zlepšuje se tím celistvost stěny.

- Rohy je třeba provázat tak, aby vytvořily kompaktní celek, jednotlivé tvárnice je třeba překládat tak, aby se přesahovaly alespoň o deset centimetrů.

Jak probíhala sobotní pracovní směna? Podle pokynů družstva se smělo pracovat jen do tří, musely se omezit všechny hlučné činnosti. Ale to zvoleným postupům nevadí, může se začít omítat a štukovat. Čtěte opět zítra.

Kompletní fotodokumentaci najdete ve fotogalerii.