Je třeba nachystat další kbelík malty.

Je třeba nachystat další kbelík malty. | foto: Marek Burza

FOTOREPORTÁŽ: Rekonstrukce koupelny den po dni 3 - omítáme

  • 2
Během třetího dne přestavby koupelnového jádra řemeslníci stihli začistit stopy po bourání, natáhli hrubé omítky. Tato zdánlivě jednoduchá činnost by se neměla podceňovat, má zásadní vliv na rovinnost zdí a budoucích obkladů.

Jak se mění jádro

V seriálu každý den dokumentujeme, co vás bude čekat, když se rozhodnete pro přestavbu koupelny. Akce začala minulý čtvrtek vybouráním starého jádra, v pátek se začaly zdít nové příčky, v sobotu se omítalo.

1. díl - bourání

2. díl - příčky

V sobotu měli řemeslníci jediný úkol: nahrubo zaomítat postavené stěny a začistit omítky v místech, kde se bouralo.

Zdálo by se, že na jednu směnu toho není mnoho, ale zkušení řemeslníci vědí, že čím pečlivěji se provede tato operace, tím snáze se dělají ostatní činnosti, ať už štukování anebo obkládání.

A vzhledem k tomu, že obě tyto práce budou v příštích dnech dělat sami, stojí jim zato tyto práce udělat zvláště pečlivě. Čas, který by tak ušetřili, aby mohli v sobotu dříve za svými rodinami, by se jim vymstil v pracnosti postupů, které teprve budou následovat.

Přesto nebyl čas na poflakování. Bytové družstvo chtělo dopřát obyvatelům víkendový klid, proto museli zedníci vše zvládnout do tří odpoledne.

Co se ještě zvládlo v pátek

Včera stačili řemeslníci připravit i konstrukci pro podhledy v předsíni

Mimo příčky stačili zedníci včera připravit i podhledy pro snížené stropy v předsíni. Majitelka bytu se rozhodla, že tím nejen skryje nevzhledné staré omítky, ale zároveň nechá do stropu vestavět bodové osvětlení.

Začíná se nahrubo

Začínají se začišťovat staré omítky

Pohled do budoucí nové kuchyně. Po vybourání starého jádra vypadal prostor dostatečně velký, jakmile ale zedníci vztyčili nové příčky, ukazuje se, že vznikne kuchyňka jako dlaň. Linka, kterou se bude možno vestavět, rozhodně nebude moci aspirovat pro vyfocení do italského katalogu, kde kuchyně o ploše 40 m2 nejsou výjimkou. Linka bude vhodná tak na ohřátí pizzy z mrazáku. V maličkém bytě se ale nepočítá s krmením šestičlenné rodiny, zatím tu bydlí single.

Ještě kousek a je to

Už se začíná štukovat i v koupelně. Všechna místa nad obklady je třeba přetáhnout perlinkou, aby se v budoucnu zabránilo praskání spojů, což se často stává hlavně při spojování starých a nových konstrukcí. Zvláště v oblastech, kde kolem domu projedou denně stovky tramvají, a dům tedy trpí otřesy v důsledku nadměrné dopravy.

Výztuha proti praskání

Řezání perlinky

V kuchyni je relativně nejvíc prostoru, takže slouží i pro odměřování pruhů perlinky.

Otvor pro odvětrání koupelny

V příčce je vyříznutý otvor pro odvětrání, přes záchod se povede do šachty ve stoupačkách.

Stará šachta pro odvětrání

Otvor vyříznutý do šachty s centrálním odsáváním bude třeba po napojení větrání pečlivě utěsnit.

Stará zeď bude za chvíli hotová

V kuchyni se zatím pokračuje ve štukování starých omítek.

Nahazování potřebuje grif

Teď je třeba vrhnout se i na staré dveře.

Stará větračka do spíže

Otazníky

Otázky zatím vyvolává staré odvětrání spíže. Majitelka počítá s tím, že by ho zachovala a propojila s novou spížní skříní. Zachovala by tak osvědčený provětrávací systém s designem moderní kuchyně.

Řemeslníci však upozorňují, že by bylo vhodné vybourat starou mřížku a nahradit ji novou, takovou, která bude mít v sobě integrovanou jemnou síťku proti hmyzu. Měla by také umožnit jednoduchou regulaci otevření větračky, aby například v zimním období skříň nepromrzala.

Odvětrání by také bylo ideálním místem pro vyvedení odvětrání digestoře. Sporák by měl být v blízkosti spížní skříně, takže by nebyl problém v korpusu vyříznout otvory a z odsavače odvádět zplodiny do fasády. Bylo by to lepší řešení než koupit model s recirkulací pomocí uhlíkového filtru.

Všechny fotky z dnešního dne najdete ve fotogalerii.

Zítra se začne štukovat, s prací začne i elektrikář.