Příprava pro dřez

Příprava pro dřez | foto: Marek Burza

FOTOREPORTÁŽ: Rekonstrukce koupelny den po dni 7 - obkládáme

  • 6
Během sedmého dne rekonstrukce koupelna dostane svoji budoucí tvář - bude se obkládat. Paralelně s tím, se ale budou štukovat poslední "rány" po instalacích a dokončovat elektrikářské práce.

Jak se mění jádro

V seriálu každý den dokumentujeme, co vás bude čekat, když se rozhodnete pro přestavbu koupelny. Akce začala minulý čtvrtek vybouráním starého jádra, během několika dnů se začaly zdít nové příčky, omítat, štukovat, na řadu přišli i instalatéři. Dnes se začne obkládat.
1. díl - bourání
2. díl - příčky
3. díl - omítání
4. díl - štukování
5. díl - vodoinstalace
6. díl - začišťování

Ráno zedníci čekali na majitelku bytu. Měla totiž začít hlavní etapa rekonstrukce - ta, která je v závěru vidět. Má se začít s obkládáním. Přivezli totiž obklady, které si vybrala a potřebovali pokyny, jak je nakombinovat k její spokojenosti.

Ne, že by tratili čas, v mezičase začali s tmelením sádrokartonů a zbytků drážek po instalacích.

Nachystali si také veškeré nářadí, kterou budou potřebovat, aby pak šla práce co nejlépe od ruky. A očekávali také příchod elektrikáře, potřebovali se domluvit na postupu prací tak, aby si „nelezli do zelí“.

Ihned poté, co přišla investorka, si rozložili na zem v kuchyni celou horizontální řadu kachlíků, aby si ujasnili, jak rozložit obklady. V kuchyni je to jednoduché, počítá se s klasickým obkladem zad za kuchyňskou linkou, ale v koupelně je třeba určit poměr tmavších obkladů, které mají být umístěné ve spodní části a světlejších. A určit tak přesně místo, kde mají být odděleny listelou.

Navíc je třeba si přesně naměřit, kde nad umyvadlem „vynechat“ řadu, aby se do tohoto místa mohlo vlepit zrcadlo. Což vypadá jako velmi jednoduchý úkon, ale není to tak. Musí se zvolit cesta kompromisu, aby zrcadlo vycházelo co nejvíce symetricky s osou umyvadlo a nemuselo se navíc zbytečně řezat.

První ranní práce

Zčínají se štukovat stropy

Nabídnutý čas se ukázal jako ideální pro drobné práce, jako spárování spojů mezi sádrokartony.

Začištěné vývody pro sprchovou baterii

Zatímco jeden se věnuje sádrokartonům, druhý dokončuje začištění po instalacích.

Křížky a klínky pro obkládání

V kuchyni už jsou ale nachystané veškeré potřeby pro obkládání, křížky a klínky, řezačka i pytel s lepidlem.

Velká porada

Vše je třeba pořádně proměřit

Ihned po příchodu majitelky bytu začne sněm. Na zem v kuchyni se vytáhne celá řada obkladaček tak, jak by měla být v koupelně vyskládána nad sebou. Ví se, že požadavek zní: obkládat po „futra“. Takže je třeba sestavit si celou řadu včetně šířky spár a odměřit si veškeré výšky. Vzhledem k tomu, že se nad umyvadlem bude lepit místo obkladů zrcadlo, je třeba změřit i majitelku bytu, aby se v něm dobře viděla.

V těchto místech by mělo být vlepené zrcadlo

Pro názornost zedníci malují vypočítané představy na zeď a po odsouhlasení se může začít s prací.

První řada v koupelně

Začíná se od spodu, je tedy třeba stanovit spodní hranu tak, aby celé obklady vycházely v horní části (proto i to předchozí měření). Horizontálně se založí latě a postupuje se směrem vzhůru. Je důležité odhadnout, aby na každý obklad přišlo stejné množství lepidla, aby byly kachlíky stejně daleko od zdi. Proto se neustále měří pomocí dlouhé vodováhy v horizontálním i vertikálním směru.

Detail rohu

Pro absolutní přesnost spáry se používají křížky. Vzhledem k tomu, že obklady nejsou naprosto jeden jako druhý, si řemeslníci pomáhají ještě i klínky a dorovnávají tak drobné optické nerovnosti.

Tam, kde krabice nebo instalace vychází do spáry. musí se obklad opatrně vyštípat

V kuchyni zatím kolega pracuje na obkladech mezi spodními a horními skříňkami. Teď právě „narazil“ na krabici od budoucího vypínače. Vzhledem k tomu, že vychází mezi spáry, nelze použít vykružovák, ale oblý tvar je třeba opatrně vyštípat. Tato operace bývá dosti riziková, často se stane, že se obkladačka zlomí.

"Kritická" obkladačka kopíruje tvar krabice

Tentokrát se to bez problémů povedlo napoprvé. Teď jen změřit a pustit se do druhé půlky, tam se bude štípat víc.

Hotová kuchyně

Takto bude vypadat kuchyně. Podle slov majitelky bude hladká javorová. Tady stačí už jen nainstalovat linku, baterii a může se začít vařit.

První část koupelny

A na dobré časy se začíná blýskat i v koupelně, je hotová více než z poloviny. Už zbývá jen oblast záchoda, která se bude obkládat jen do výšky dvířek do stoupaček a zadní stěna.

Mezičasy

Stropní kuchyňské světlo

Než se obložila kuchyně, elektrikář nainstalovat i stropní halogenové svítidlo.

Než se dodělá koupelna, druhý zedník se věnuje drobném štukování

Kuchyni už má hotovou, a tak se pouští do drobných kosmetických úprav. Tam, kde jsou drážky jen nahrubo „zahozené“, je potřeba štukovat. Postupně prochází všemi místnostmi a hledá všechny „ranky“ tak, aby byly stěny připravené k malování.

Elektrikář se snaží poradit si se starou krabicí

Elektrikář si na konec nechává „lahůdku“. Stařičkou krabici od vypínače, do níž nelze jednoduše nainstalovat moderní typ. Musí být opatrný. „Těchto starých hliníkových drátů se trochu dotknete a ulomí se,“ stěžuje si. Tady je tedy na místě nejvyšší opatrnost. Než se majitelka odhodlá k celkové rekonstrukci, což může trvat ještě několik let, měly by ještě posloužit.

Rekapitulace

Prožili jsme sedm dní na stavbě. Zbývají už jen drobnosti: zaspárovat obklady, položit podlahy, postavit linku, nainstalovat zařizovací předměty do kuchyně i koupelny. To jsou věci, kterou víc než samotná stavební činnost ovlivňuje investor a kterou ani realizační firma nemůže ovlivnit, mnohé z nich si bude majitelka zajišťovat sama.

Až bude celá rekonstrukce hotová, do bytu se vrátíme a společně s odborníkem zhodnotíme, jak se akce povedla, zjistíme, jaké jsou dispoziční možnosti podobného typu bytu, kolik co stálo a kolik by to stálo, kdyby se zvolilo jiné řešení.