OBRAZEM: Místo z regálů v obchodě vybírá jídlo z popelnic a vyváří

  • 96
Nesnáší plýtvání a odmítá konzum, proto se z něj stal freegan. Jídlo ho nic nestojí, nenakupuje. Nejprve na vysoké škole a pak i se svými přáteli si totiž vyzkoušel, že nabídka popelnic u supermarketů na předměstí Bostonu je tak bohatá, že uživí nejen jeho, ale i spoustu dalších lidí. Stačí se do nich po setmění potopit a vybrat je.

Šetrný dvaadvacetiletý mladík Maximus Thaler ze Somerville v Massachusetts a jeho přátelé si tak pravidelně domů přinášejí nejen jídlo, které vůbec nevypadá špatně, ale také odložené řezané květiny i věci do domácnosti. Není to z nouze, je to životní postoj takzvaných freegans. 

Somerville

Předměstí Bostonu, dvě stanice metrem od Harvardského náměstí, které vždy přitahovalo umělce a bohémy. Vedle nich tam žije hodně studentů (sídlí zde např. prestižní Tuftsova univerzita) a mladých lidí vůbec, i rodiny střední třídy.

Během 90. let zde byla k dispozici spousta cenově dostupných bytů a domů, od té doby čtvrť prošla velkou proměnou. Postupně se zde otevíraly nové kavárny, restaurace i obchody a ceny místních nemovitostí stouply.

Serveru Daily Mail Maximus předvedl svoji lednici i mrazák, které jsou přes rostoucí ceny potravin stále plné a nestojí ho to ani cent. Z takové nabídky se pak vaří jedna báseň, jídla je dost i pro místní komunitu. Proto dvaadvacetiletý mladík rozjíždí projekt Gleaners Kitchen, jakousi kavárnu, kde by se jídlo připravené ze surovin posbíraných po popelnicích podávalo zdarma. Nabídka této "sběratelské" kavárny má šanci být hodně pestrá, protože jídelní lístek bude pochopitelně proměnlivý. Ale Maximus slibuje, že jídlo vždy bude zdravé, chutné a syté.

Sice přišel o pronájem, když se majitel nemovitosti dozvěděl, že chce kavárnu otevřít u sebe doma, ale to ho nezastaví. Jak lze sledovat na jeho webových stránkách www.thegleanerskitchen.org, právě shání další dobrovolníky.

A je reálné, že se Maxovi skutečně podaří takovou kavárnu provozovat. "Somerville je čtvrtí, která vždy měla smysl pro komunitní akce. Vždy se tu více než jinde pořádaly různé malé festivaly, trhy či garážové prodeje," potvrdila česká novinářka, která právě na tomto předměstí Bostonu několik let žila a dodneška na to vzpomíná s nostalgií.