Když vysadíte gladioly ve skupinách, často začnou uvadat nepravidelně, takže...

Když vysadíte gladioly ve skupinách, často začnou uvadat nepravidelně, takže takové „pole“ nevypadá moc hezky. | foto: Profimedia.cz

Gladioly jsou květiny, které vypadají lépe ve váze než na záhoně

  • 2
Společně s jiřinami patří k nejpěstovanějším hlíznatým rostlinám. Vyšlechtěny byly do široké palety barev a jejich kombinací, ale více než na záhoně vyniknou ve váze.

Správně se řežou tehdy, když se ukáže barva u prvních dvou květů, ve váze potom rozkvetou do posledního poupěte.

Na záhoně se obvykle sázejí do řad, nebo do menších skupin (10–15 hlíz), ale rostliny nikdy nestojí rovně, kácejí se a mezi rozkvetlými jsou už odkvétající. Proto mnozí pěstitelé doporučují pěstovat je v produkční části zahrady a nikoli v okrasné.

Chcete-li je přesto mít na očích, třeba v blízkosti sezení, volte některou z odrůd takzvaných minigladiol, které jsou nižší, a tudíž mnohem odolnější vůči povětrnostním podmínkám.

Jak se sázejí

Hlíznaté rostliny se pěstují podobně jako cibuloviny (u hlízy se stejně jako u cibule střídá období vegetace a klidu), ale období výsadby a kvetení je rozdílné. Hlízy mečíků se nakupují v zimě a na jaře.

Při jejich výběru se soustřeďte na to, aby byly neporaněné a zdravé, jinak si na záhon snadno zavlečete nějakou chorobu.

S výsadbou rozhodně nespěchejte, hlízy musí přijít až do dostatečně prohřáté půdy (druhá polovina dubna). Důležitá je správná hloubka výsadby, nad hlízou by měla být vrstva půdy vysoká kolem 10 cm, u velkých hlíz ještě o pár centimetrů více. Vzdálenost mezi hlízami pak mezi 8 až 10 centimetrů.

Mečíky nemají vyhraněné nároky na stanoviště, ale mělo by být na slunci a hlavně v závětří, protože stonky mají tendenci se lámat a poléhat. Ideální půda je do hloubky propracovaná a dobře vyhnojená.

Hlízami proti houbám

Mečíky není vhodné vysazovat každý rok na stejné stanoviště a vyhněte se také záhonům, kde předtím rostly brambory, okurky nebo fazole.

Ihned po výsadbě záhon důkladně zavlažte, ostatně dostatečná zálivka je důležitá po celé období růstu. Rostliny se doporučuje přihnojovat, a to především v době, kdy se zakládá třetí hlízový list (použijte dusíkaté hnojivo), a také když se začnou objevovat klasy (plné hnojivo).

Péče o hlízy

Po odkvětu už rostliny nezalévejte. A když začnou listy žloutnout (druhá polovina září), vyryjte je vidlemi.

Lodyhy vylámejte těsně u hlízy a sušte v teplé vzdušné místnosti alespoň tři týdny. Poté skladujte v optimální teplotě mezi 3 – 6 °C.

Bohužel mečíky trpí dost často chorobami a jsou napadány škůdci. Napadení houbami eliminujete tím, že budete vysazovat pouze zcela zdravé hlízy do kvalitní zdravé zeminy.

Dojde-li však k nákaze, je nutné aplikovat fungicidní postřiky. Ze škůdců gladiolám nejvíce škodí třásněnka mečíková, která saje na květech, listech i hlízách.

Insekticid je nutné použít asi měsíc před květem a znovu, když se objeví květní stvoly.