Gorila s příběhem, který dojímá i mrazí. Ač nemá vlastní mláďata, kojí

  • 7
V úterý oslavila gorilí „tetička“ Kamba v pražské Troji své už 43. nalezeniny. Narodila se pravděpodobně v roce 1972 ve volné přírodě v kamerunském pralese a jako zhruba teprve dvouletá osiřela. Rodiče jí zabili pytláci a ji prodali do zoo v Lipsku.

Celá její strastiplná životní cesta je popsána v článku zde, včetně toho, jak se Kamba dostala do Zoo Praha a jak se po prvním nezdařeném porodu stala tetičkou i kojnou mláďatům samice Kijivu. A to díky Moje, prvnímu mláděti Kijivu a Richarda, které se podařilo Kambu po prvním nevydařeném porodu rozkojit.

Ani druhý porod Kamby, očekávaný s napětím ke konci zimy před dvěma lety (více o tehdejší situaci zde), bohužel nedopadl dobře a Kamba se musela bezprostředně po porodu podrobit nutné operaci, naštěstí se ale přes veškeré zdravotní komplikace za dva týdny zcela zotavila (více zde). Největší radost z toho měl Kiburi, který se po narození Nurua cítil trochu odstrčený (čtěte zde). 

Právě Kiburimu i dvouletému Nuruovi je dnes Kamba skvělou kojící chůvou a trpělivou tetou, která s oběma mláďaty Kijivu tráví možná více času než jejich matka. Zřejmě díky tomu si také může ke Kijivu ledacos dovolit, jak je evidentní i z úvodního videa.

V úterý 27. ledna, kdy Kamba svoje nalezeniny slaví jako připomínku dne, kdy přicestovala do zoo v Lipsku (jaká byla a občas stále ještě je drsná praxe získávání gorilích mláďat z volné přírody, čtěte zde a zde), chovatelé pro celou skupinu připravili překvapení v podobě papírových dortových krabic naplněných rozinkami, burizony a oříšky.

Ačkoliv se chovatelé snažili Kambě narafičit tu nejlepší krabici speciálně na místo, kam nejčastěji chodí, jako obvykle pro sebe nejvíc dobrot ulovil samec Richard. Ale zkrátka nepřišli ani ostatní ve skupině, včetně Kamby. A opravdu velkou radost z oslavy měli Kiburi a Nuru, kteří se kvůli papírovým krabicím honili po celé expozici a přetahovali se o ně. Podívejte se: