▶ VIDEO: Gorilí batole Nuru se má k světu, stejně jako orangutáně - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

VIDEO: Gorilí batole Nuru se má k světu, stejně jako orangutáně

Letošní léto se nejen v pavilonu goril pražské zoo odehrávalo a odehrává ve znamení mláďat. Hry a dovádění dvou gorilích kluků drží u skla expozice zástupy dětí i dospělých, orangutáně Diri se naopak ukáže jen těm nejtrpělivějších pozorovatelům. O to jsou jeho fotografie i videa vzácnější.
–:–– / –:––Gorilí kluci Kiburi a Nuru rostou jako z vody | (1:39) | video: Libuše Klashková

Co se necelé tři týdny po červnové povodni gorily vrátily z povodňové věže do své expozice (reportáž z návratu 21. června zde), ve skupině zavládl obvyklý klid a pohoda. Příjemným bonusem se od soboty 6. července pro celou skupinu stala možnost využívání venkovního výběhu během nádherných letních dní (více zde). Co si od té doby do deníku zaznamenali chovatelé, a co stihly zaregistrovat kamery?

Gorilí kluci a orangutáně

Pátek 12. července  Půlroční Nuru se začíná během krmení stále více zajímat o chovatele: tahá je za vlasy, sahá jim na obličej, zkoumá jejich oblečení. Na jaře tříletý Kiburi svého mladšího brášku začal na začátku prázdnin nosit, většinou na ně dohlíží Kamba. 

Čtvrtek 18. července Malý Nuru už si sám hraje, například se rád houpe na laně. K radosti chovatelů mu chutná, nejraději má nektarinky, banány, blumy, meruňky a papriky.

Pondělí 22. července Nuru se přes mříže od chovatelů poprvé napil z lahve přidržované u mříže, do té doby se jí bál a odtahoval se od ní.

Úterý 30. července, neděle 4. a pátek 9. srpna  V tyto dny střídají dlouhodobě krásné počasí přívalové deště s bouřkou a nelze si nevšimnout, jak je právě v tyto dny Shinda nervózní, přepadlá a méně žere. Naopak jakmile se vyčasí a svítí sluníčko, všechny gorily si s chutí užívají venkovního výběhu, který mají díky teplému letnímu počasí otevřený i během noci. Pouze Richard se tradičně drží poblíž šubru u vstupu do expozice. 

Sobota 3. srpna Orangutanímu mláděti Dirimu je přesně půl roku (o jeho narození čtěte zde), stále ale není úplně jasné, zda jde o samečka či samičku. "Nikdo z našich chovatelů zatím nemá zkušenost s určováním pohlaví u mláďat orangutanů, navíc má Diri dlouhé chlupy. A abychom mohli určit jeho pohlaví pomocí DNA, musíme získat vzorek DNA nejen od něj, ale i od obou rodičů, což není úplně jednoduché," vysvětluje kurátor primátů Vít Lukáš, co je ke spolehlivému určení pohlaví vzácného mláděte potřeba.

Orangutaní rodinka: zleva samice Mawar a mládě Diri, samec Padang a puberťák...
Dlouhá srst chovatelům znemožňuje určit pohlaví mláděte.

Pondělí 12. srpna Kiburi chovatelům při obědě poprvé podal přes mříže prázdný kelímek, aby za odměnu dostal granule. "Je to trénink, kterým vědomě budujeme interakci mezi chovatelem a zvířetem. Když se je podaří naučit konkrétní spolupráci, lze to pak využít v jejich prospěch v nejrůznějších situacích. Například když nám podají potenciálně nebezpečný předmět, který se ve výběhu ocitl nedopatřením, protože vědí, že za to okamžitě dostanou pro ně zajímavou odměnu," vysvětlil Lukáš.

Sobota 17. srpna Orangutáně Diri už má čtyři zuby, dva řezáky nahoře a dva dole. Přitom jen o týden dříve měl podle pozorování chovatelů jen ty spodní. 

Neděle 18. srpna Podařilo se zvážit Shindu (má téměř 107 kg, potřebovala by trochu zhubnout), Kiburiho (21 kg), Richarda (157,5 kg) i Kijivu, matku obou mláďat (90 kg).

Úterý 3. září Přenosovým kamerám se podařilo zachytit situaci, kdy Kiburi doslova unesl malého Nurua od mámy Kijivu tak daleko, až se to Kambě přestalo líbit a šla na ně dohlédnout. Nuru se ale sebral a hned se sám s ohromným úsilím vyškrábal zpátky k mámě. Je vidět, že samice sice na malého Nurua neustále dohlížejí, ale nechají ho, ať se snaží sám a do ničeho mu nezasahují. Podívejte se:

Gorilí kluk Kiburi unesl Nurua, ten se vrátil k mámě | (2:19) | video: ZOO Praha

Pátek 6. září Kotulové i se čtyřmi letošními mláďaty, kteří přišli během červnových povodní o expozici na Opičích ostrovech, se přestěhovali do již zprovozněného zázemí v Pavilonu goril. Tam si počkají, dokud se jim nepostaví nová expozice, ve které by se snad mohli návštěvníkům předvést na jaře.

Do své zrekonstruované expozice v Pavilonu goril se vrátil pár tamarínů bělovousých a ze svého azylu v ostravské zoo také pásovec Emilio.

Diri už začal ochutnávat zeleninu a zkouší žvýkat listí.

Pondělí 9. září Zhruba od konce srpna orangutaní samice Mawar občas nechá své sedmiměsíční mládě o samotě, jednoduše ho posadí na zem. Diri si zatím hraje s dřevítkou, žužlá klacíky a všechno okolo sebe se zájmem zkoumá a prohlíží.

Pokroky Diri dělá i v jídle. Samice Mawar ho samozřejmě stále kojí, ale s chutí už ukusuje třeba kousky banánu, rád má i hroznové víno a dětskou kaši. Když mu naopak něco nechutná, mimikou to umí dát chovatelům velice výrazně najevo. Kousky zeleniny zatím jen žužlá a opatrně ochutnává.

Čtvrtek 12. září Z Cabárcena přišla výborná zpráva. Španělským kolegům se dlouho nedařilo odebrat vhodný vzorek, který by umožnil analýzou DNA potvrdit pohlaví Mojina mláděte. Je jasné, že Mojino mládě, tedy vnouče Richarda a Kijivu, je jednoznačně samička (červencové fotky Moji s mládětem najdete zde.)

Moja mládě přidržuje na boku, aby mohla oběma rukama trhat trávu a bylinky.
Mojino mládě si z toho, jak ho Moja nosí, hlavu nedělá. Šikovně se přidržuje...
Moja se o své mládě výborně stará, přesto neztratila hravost.

Moja se své mládě výborně stará, přesto neztratila svoji hravost.

Pondělí 16. září Bikira je nesvá, od neděle stále polehávala, málo žere. Na základě vysoké teploty jí veterinář nasadil odpovídající léčbu a chovatelé ji oddělili od ostatních v jedné z ložnic, aby jí mohli snáze podávat léky.

Orangutaní samice Mawar přenechala péči o mládě na chvíli otci Padangovi, který ho držel na klíně a živě se o něj zajímal. Když si mládě vzal k sobě o dva týdny dříve jeho straší bratr Gempa, Mawar je nejenže nenechala samotné, ale naopak mládě ještě celou dobu přidržovala za ruku.   

Středa 18. září "Bikira všechny podávané léky přijímá dobře a její stav se den ode dne výrazně zlepšuje. Vypadá to, že už by se mohla koncem týdne opět připojit k ostatním," popsal současný zlepšující se stav samice kurátor primátů. 

Autor:

Podpořte gorily

Přispějte na ochranu ohrožených druhů živočichů v jejich domovině. Zoo Praha vyhlásilo novou sbírku. Své příspěvky posílejte na bankovní účet číslo:

43–680 466 0247 / 0100

Nejčtenější

Správný řez švestek má jasná pravidla, nenechte se zmást mýty. 5 tipů na jarní péči

Jak na stříhání švestek, aby byly zdravé a dobře plodily? Zažité mýty o zimním a předjarním řezu jsou mylné. Většina švestek vyžaduje zcela jiný přístup, důležitý je jarní řez.

Jak ochočit slepice, aby byly přítulnější. Z některých uděláte i mazlíky

Pomazlit se s kočkou nebo se psem vám dává logiku, udělat totéž se slepicí vám přijde přitažené za vlasy? Nenechte se mýlit, i slepice k vám může přilnout, doprovázet vás po zahradě, přijít se...

Kdy a jak správně stříhat maliny. 5 tipů na jarní péči, které zaručeně fungují

Maliny jsou oblíbené ovoce, které najdeme na téměř každé zahrádce. Není divu. Ostružiník maliník je poměrně nenáročný na péči. Když se mu ale zahradník více věnuje, může se těšit na bohatší a sladší...

Medvědi budou mít i dokonale izolovaný brloh. Arktidu otevřeme 2029, líčí Bobek

Premium

V metrové krychli z ledu je zamrazeno tisíc figurek medvěda ledního. Každá obsahuje čip pro jednorázový volný vstup do Zoo Praha. Ledová kostka postupně roztává a při troše štěstí si každý může vzít...

KVÍZ: Jak se vyznáte v řemeslnické hantýrce? Otestujte se a hrajte o ceny

Soutěž

Chce po vás řemeslník podat červíka nebo flanču? Logicky nerozumíte a v jeho očích jste neználek, který nerozumí základním věcem. Anebo s chápavým úsměvem porozumíte a podáte mu vždy přesně to, co...

10 nejčastějších chyb při péči o ovocné stromy. Neděláte je taky?

Přestože se pěstování ovocných stromů zdá velmi jednoduché, i zkušení zahrádkáři se mohou dopouštět chyb, které negativně ovlivní zdraví stromů a jejich úrodu. Pojďme se podívat na nejčastější z nich...

29. března 2025

Úžasní plastikoví modeláři excelovali na dalším ročníku Panthers Cup

Byl to už 14. ročník soutěže nejen v plastikovém modelářství Panthers Cup 2025. Pojďme se zaradovat spolu s nimi, protože na první pohled je úžasné vidět, co dokážou šikovné ruce modelářů, kreativita...

29. března 2025

Kdy a jak správně stříhat maliny. 5 tipů na jarní péči, které zaručeně fungují

Maliny jsou oblíbené ovoce, které najdeme na téměř každé zahrádce. Není divu. Ostružiník maliník je poměrně nenáročný na péči. Když se mu ale zahradník více věnuje, může se těšit na bohatší a sladší...

28. března 2025  6:36

Baobab, symbol dlouhověkosti a vitality, je pro fotografy hvězdou hvězd

Baobab (Adansonia) je rod rostlin z čeledi slézovitých. Jsou to opadavé stromy s nápadně tlustými kmeny a s dlanitě složenými listy, rostoucí v oblastech s obdobím sucha. Baobaby se vyskytují na...

28. března 2025

Sezonu Zoo Praha otevřou „stromoví humři“. Obří strašilky, co se sedmkrát svlékají

Poslední březnovou sobotu Zoo Praha při příležitosti zahájení 94. sezony svým návštěvníkům představí nejmohutnější nelétavý hmyz na světě – strašilky humří. Možnost spatřit tyto tvory na vlastní oči...

28. března 2025

Správný řez švestek má jasná pravidla, nenechte se zmást mýty. 5 tipů na jarní péči

Jak na stříhání švestek, aby byly zdravé a dobře plodily? Zažité mýty o zimním a předjarním řezu jsou mylné. Většina švestek vyžaduje zcela jiný přístup, důležitý je jarní řez.

27. března 2025

Pražská stříbrná Zahrada roku vdechla život nové cimrmanovské legendě

Úplně na počátku byla prvorepubliková vila na pražských Vinohradech, jejíž proměnu dostal do rukou architekt Josef Pleskot. Právě on o novou podobu zahrady požádal Atelier zahradní a krajinářské...

27. března 2025

Krájíte si jablka na svačinku? Sviťte si na ně a budou jako čerstvá

I to nejchutnější jablko vypadá nepřitažlivě, pokud začne hnědnout. Vědci nyní objevili způsob, jak tomuto procesu zabránit. Výzkumníci zjistili, že když se na čerstvě nakrájená jablka svítí fialovým...

27. března 2025

Medvědi budou mít i dokonale izolovaný brloh. Arktidu otevřeme 2029, líčí Bobek

Premium

V metrové krychli z ledu je zamrazeno tisíc figurek medvěda ledního. Každá obsahuje čip pro jednorázový volný vstup do Zoo Praha. Ledová kostka postupně roztává a při troše štěstí si každý může vzít...

26. března 2025

Do plavek spolu se psem. Běhejte společně, prospěje to oběma

První jarní sluneční paprsky nás konečně zvou k delším procházkám a pohybu na čerstvém vzduchu. I proto je jaro obdobím, kdy se snažíme vrátit v zimě ztracenou kondici. Pozornost bychom ale měli...

26. března 2025

Domov i zahradu barevně a jarně naladí předpěstované modřence či hyacinty

Zima se nám se svými krátkými dny a chladnými nocemi někdy zdá nekonečná. Jara jsme se sice konečně dočkali, ale pokud na zahradě nemáme aspoň čemeřice nebo nějaké cibuloviny – a na podzim jsme žádné...

25. března 2025

Pinzeta místo příboru? Takové překvapení vás čeká v michelinské restauraci

Nebýt podrobného výkladu před každým chodem, člověk by často nepoznal, co právě jí. Extravagantní vzhled pokrmů doprovázejí neméně výstřední chutě – jednou úžasně harmonické, jindy zas vzrušující až...

25. března 2025