Gorilí samec Richard na oslavě svých 24. narozenin přišel o dort

  • 2
V sobotu uplynulo deset let od zahájení projektu Odhalení v Českém rozhlase, na nějž o pět let později navázal projekt Pomáháme gorilám. V neděli měl čtvrté narozeniny gorilí sameček Tano, syn Richarda a Bikiry vyrůstající v Mnichově. A v pondělí se gorilí samec Richard zařadil mezi čtyřiadvacetileté. Úžasnou venkovní oslavu si užil v neděli.

Tentokrát gorilí samec dostal opravdu originální dort. Byl sestaven z PET lahví naplněných dřevitou vlnou a skrývajících překvapení. Svíčky symbolicky nahrazovaly mrkve a kousky červené řepy.

Jak chovatelé, tak fanoušci pražské gorilí skupiny předpokládali, že pro ostatní členy skupiny je Richardův dort nedotknutelný a zmocní se ho jedině on sám. Koneckonců, v jeho tlapách končívají i dorty ostatních členů rodiny (naposledy připravil o narozeninový dort samici Bikiru). Ale to se přepočítali. Kijivu totiž předvedla, že umí využít své poměrně nedávno nabyté pozice vedoucí samice (jak se jí to podařilo čtěte zde).

„Richard o svých narozeninách poprvé ostrouhal. To, co obvykle dělá on všem ostatním, tentokrát udělali oni jemu. Samice Kijivu nezaváhala, dortu se okamžitě zmocnila a Richardovi z něj zbylo jen přání z jedlého papíru. O dort se podělily samice s mláďaty,“ popisuje oslavu kurátor primátů Vít Lukáš.

Naštěstí nebyl dort jediným hlavolamem skrývajícím oblíbené dobroty. Další se nacházely v miskách z dýní a po návratu do vnitřní expozice si gorily užily i oblíbené naplněné tubusy z trubek (o tomto hlavolamu naplněném tvarohem, jogurtem, vločkami či rozinkami více zde).

Richard je krasavec, o tom žádná. A zájem o něj mají nejen jeho čtyři gorilí samice, už mu dokonce dorazily i milostné dopisy (o jeho fanynkách zde). Spoustu aktuálních narozeninových vzkazů pro téměř dvoumetrákového samce zaznamenal i facebookový profil Pomáháme gorilám.

Podpořte ochranu goril přímo v jejich domovině

Na dlouhodobé ochranářské projekty Zoo Praha ve střední Africe navázal v roce 2013 projekt Toulavý autobus (o jeho první cestě více zde). Díky němu děti z pralesních oblastí absolvují vzdělávací program o ochraně přírody v záchranných stanicích v Limbe či Méfou. Navíc tam - většinou poprvé v životě - konečně spatří gorily jako fascinující živé tvory, ne jako maso na talíři.

Na ochranu ohrožených druhů v jejich domovině (tedy i na ochranu goril) můžete přispět složením daru v libovolné výši na na sbírkové konto Pomáháme jim přežít, číslo bankovního účtu: 43 – 680 466 0247/ 0100. Pomoci můžete i zasláním DMS zprávy ve tvaru: DMS OHROZENEDRUHY na číslo: 87 777. (Cena jedné DMS je 30 Kč, z každé jde 28,50 Kč na pomoc ohroženým druhům.)

Vyvrcholením ochranářských snah pražské zoo ve střední Africe je projekt...
Gorily patří mezi ohrožené druhy a jejich stavy v přírodě nadále klesají....

Richardovým úkolem ovšem není lámání ženských srdcí. Gorily nížinné jsou ohroženým druhem a ty, které žijí v lidské péči v zoologických zahradách mají především zprostředkovaně pomáhat svým soukmenovcům v Africe. Tam gorily kvůli těžbě dřeva každým dnem přicházejí o část svého životního prostoru a navíc jsou stále ještě i lovnou zvěří (konzumaci gorilího masa tu přiznávají i děti).

Poslední fotografie zachycující haldu gorilího masa zabaveného pytlákům v kamerunské rezervaci Dja dostal ředitel Zoo Praha už před čtvrt rokem, nicméně až teď je zveřejnil. Čiší z nich totiž naprostá hrůza (najdete je na konci naší fotogalerie).

„Přes všechnu hrůznost těch fotografií jsem se nakonec rozhodl dát je na internet i do novin. Pokládám za nutné znovu upozornit na to, co se děje v Africe, a co se už deset let snažíme změnit. Nezavírejte oči a na ty snímky se podívejte. Vidíte na nich pozůstatky stejného tvora, jakým je stříbrohřbetý gorilí samec Richard v naší zoo,“ uvádí Miroslav Bobek.