Gorilí samec Richard slaví narozeniny, jeho roztomilý syn Tano má rok

  • 9
Zatímco vůdce pražské gorilí skupiny má v pátek 21. narozeniny a na jeho sobotní oslavu jsou návštěvníci pražské zoo srdečně zváni, jeho syn Tano oslavil jen o den dříve v gorilí školce ve Stuttgartu první rok života. Oba úžasně prospívají: Richard je samec v plné síle a kondici, Tano je šikovný gorilí kluk, který se mezi ostatní gorilí drobotinou neztratí.

Richard stojí v čele pražské gorilí skupiny od listopadu 2003, kdy přicestoval z britské Paington Zoo, tedy celých devět let. V Británii žil šest let v samčí skupině, aby se naučil nejen respektu k jejímu vůdčímu samci, ale zároveň si budoval sebevědomí. Postupně si upevňoval i svou vlastní pozici, až s ním začal soupeřit.

Richard pánem odbojného sebevědomého harému

Tehdy nastal čas z mládenecké skupiny odejít a založit vlastní rodinu. V Praze na něj tehdy čekaly jen samice Shinda a Kijivu, obě jej přijaly v podstatě bez konfliktů. O rok a měsíc později se Richard stal poprvé otcem: Kijivu porodila Moju, která se tak stala prvním mládětem gorily nížinné narozeným v Česku.

Fotogalerie Richarda a Tana

Větším oříškem bylo spojení s velmi dominantní Kambou, která přišla ze Dvora Králové v době, kdy Moje byl už téměř rok. Tehdy Kamba Richardovi ukázala, že pánem svého harému bude jen tehdy, když mu to samice dovolí.

Po spojení se skupinou Kamba na Richarda útočila, házela po něm přepravkami a honila jej s křikem kolem pavilonu. Nakonec se i ona s Richardem smířila. Dokonce zabřezla, ale porod v roce 2007 nedopadl dobře. Zato Kijivu posléze potvrzovala pověst bezproblémové matky a porodila ještě další dvě mláďata. Čtvrtý potomek Richarda a Kijivu by měl přijít na svět koncem letošního roku.

Vztah Richarda a Kijivu potvrzuje domněnky, že plodnost samic má vliv na oblibu u samců. Ačkoli je v pražské skupině jednoznačně dominantní samicí Shinda, Richard má pro Kijivu slabost. Shinda se musí urputně snažit, aby se s ní Richard pářil. Kijivu přitom stačí přijít do říje a spíš musí před dychtivým samcem utíkat.

Richard je i dobrý táta

Richard slaví 21

Oslava Richardových narozenin proběhne v sobotu 10. 11. ve 13:00 u pavilonu goril. Přijde mu popřát herec Miroslav Táborský, který slaví narozeniny ve stejný den. Všechny gorily čeká spousta narozeninových dobrot, Richarda navíc i překvapení, které potrápí jeho mozkové závity.

Richard ale není jen spolehlivý vůdce skupiny. Opakovaně dokázal, že je i dobrý otec. Umí si s mláďaty něžně hrát, ale zároveň je i usměrnit, když se potřebují naučit získat respekt. Je to jeden z nejdůležitějších vkladů, které jim může dát do života; bez respektu k stříbrohřbetému samci by totiž žádná gorila neobstála v nové rodině.

Snad jedinou slabou stránkou Richarda je přemíra konzervativismu. Nemá rád novoty a nikdy se nevydá na větší průzkum výběhu. Výjimečně se vypraví do jeho střední části, obvykle však zůstává v oblíbeném koutku hned u šubru (tedy u východu z vnitřní expozice). Nejspíš je to důsledek toho, že v době, kdy se narodil, nebyl v Zoo Frankfurt venkovní výběh. Jako dospívající tak nezískal důvěru k otevřenému prostoru. Podobný problém měla i jeho matka Rebecca, která se dlouho učila novou venkovní expozici využívat.

Tano vyrůstá v samostatné mládě, na jaře ho čeká stěhování

Jednomu ze svých mláďat však Richard otcovskou výchovu dopřát nemohl, nejmladšímu Tanovi. Jeho matka Bikira se o něj nedokázala postarat, a tak Tano vyrůstá v gorilí školce ve Stuttgartu. Narodil se den před Richardovými narozeninami, 8. listopadu 2011. Ale už o necelý týden později odcestoval po zralé úvaze poradců chovu do Stuttgartu, více čtěte zde

V jednom roce už je Tano zdánlivě samostatný: suverénně běhá, šplhá i skáče, přesto však stále potřebuje spoustu péče. Chybějící matku mláďatům ve Stuttgartu nahrazují chovatelky, které gorilí mláďata nejen krmí a udržují v čistotě, také se s nimi mazlí, lechtají je, perou se s nimi a poskytují jim zázemí, když je jim úzko.

Tano už dávno obratně šplhá po lanech.
Zelenina je už dlouho neodmyslitelnou součástí Tanova jídelníčku.
Když nestačí ruce, pomůže si Tano zuby.

I když se ve Stuttgartu narozeniny mláďat neslaví tak jako v Praze, chovatelky určitě ve čtvrtek Tanovi tajně podstrčily nějakou tu dobrotu navíc: nejraději prý má hroznové víno. Skutečným dárkem a největším přínosem je však pro něj možnost denně se vídat se skupinou dospělých goril, které už navštěvuje pravidelně, spolu s o půl roku starším Okandou. Přes mříže je pozorují, mohou se jich i dotknout a cítí jejich pach.

Další velkou změnou v Tanově životě bude stěhování do nového pavilonu lidoopů, načasované na březen příštího roku. Nový pavilon, který přijde zhruba na 20 milionů eur, bude jeden z největších v Evropě: dvě gorilí expozice o rozměrech 200 a 300 m² bude možné spojit do jednoho rozsáhlého prostoru.

Skutečným luxusem pak bude venkovní výběh o ploše 2 000 m² (z toho 200 m² bude možné oddělit jako samostatný výběh). Vzrostlé duby gorilám nabídnou stín, bazénky a potůček vodu a travnaté plochy prostor ke hrám i odpočinku. Samotná školka nezůstane v ničem pozadu; kromě vnitřní expozice (50 m²) bude mít i dvakrát tak velký venkovní výběh, jenž umožní Tanovi a jeho kamarádům získat včas přímý kontakt s trávou, keři i slunečním svitem.

Největší výhodou bude pro mláďata přímé spojení s prostorem, kde bude žít rodina samce Kiba. Mláďata tak budou moci celý den dospělé gorily nejen pozorovat, ale i cítit, a dokonce se jich i dotknout, pokud přijdou na dosah k dělicím mřížím. A pokud se v budoucnu chovatelé rozhodnou začlenit některé z mláďat přímo do skupiny ve Stuttgartu, různě nastavitelné šubry jim umožní vytvořit pro mláďata průchody do velké expozice.