Podle německých chovatelů je Tano mimořádně inteligentní gorilí sameček. Jeho přesun ze Stuttgartu do mnichovské zoo Hellabrunn proběhl v pořádku. | foto: Hermann Vollmer, Zoo Stuttgart

Gorilí sameček Tano se připojí ke skupině goril v mnichovské zoo

  • 1
Gorilí sameček Tano, který se narodil před třemi lety v pražské zoo samici Bikiře, se v úterý spolu se svým kamarádem Okandou přestěhoval z gorilí školky ve Stuttgartu do mnichovské zoo. Brzy se oba připojí k nové chovné skupině.

Tano vyrůstal v gorilí školce ve Stuttgartu, protože ho samice Bikira krátce po porodu odložila (více zde). Poprvé v životě tak bude mít možnost žít v gorilí skupině s dospělými zvířaty (zde více o gorilí školce, kde dosud žil).

V nově zrekonstruovaném pavilonu v Mnichově na oba tříleté samečky čekají tři dospělé samice Sonja, Neema a Bagira a dvouletá samička Nafi. Právě pro tu bude příchod dvou nových mláďat znamenat asi největší změnu, protože v Tanovi a Okandovi určitě velice rychle najde parťáky pro hry a řádění.

„Jsem opravdu rád, že Tano dostal tak brzy možnost žít se skutečnou gorilí rodinou. Ve školce si od dospělých goril držel odstup, nevěděl, jak se k nim má chovat a pouze je se zájmem pozoroval. A právě v Mnichově by se měl naučit správnému sociálnímu chování,“ vysvětluje hlavní důvod přesunu k funkční gorilí skupině ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Nešťastný vstup do života se snad podaří napravit

Tano se narodil v listopadu 2011 samici Bikiře (více zde), která ho krátce po porodu odložila, protože se o něj neuměla postarat (o pokusech chovatelů mládě Bikiře vrátit čtěte zde). Pražská zoologická zahrada ho proto musela odvézt do gorilí školky ve Stuttgartu (více zde), kde se připravoval na život v normálně fungující skupině goril.

„Naši němečtí kolegové nám potvrdili, že uměle odchovaným mláďatům nestačí pouze pozorovat přirozeně fungující gorily, aby se naučila správnému sociálnímu chování. To, že se teď Tano do jedné z přirozeně fungujících skupin zapojí, je skvělá zpráva,“ říká k Tanově převozu kurátor primátů pražské zoo Vít Lukáš.

Podle kurátorky savců stuttgartské zoo Marianne Holtkötterové je Tano zdravý a silný gorilí samec vážící už 28 kilogramů. Je také velmi hravý. „Mezi ostatními gorilími mláďaty ve školce navíc při řešení různých úkolů jednoznačně vynikal inteligencí,“ dodává Vít Lukáš s tím, že Tano se například hravě dostane do plastové dózy zajištěné víčkem nebo otevře dveře zajištěné plastovými šrouby. Své si s ním užily i německé chovatelky, které často tahal za gumičku od podprsenky (více o životě syna Bikiry a Richarda ve Stuttgartu najdete v únorovém článku zde).

Pro Tana je svým způsobem výhra, že se do Mnichova přesunul spolu se svým nejvěrnějším parťákem, o něco málo starším gorilím samečkem Okandou. „Jsou to velcí rošťáci a ani jeden z nich nemá k dospělým zvířatům žádný respekt. To by se mělo díky jejich přesunu do mnichovské zoo změnit. Oba teď budou mít šanci učit se velmi intenzivně správnému gorilímu chování,“ dodává kurátor primátů pražské zoo.