Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Gorily sbírají bylinky, milují houby a žvýkají semena pro povzbuzení

Podobně jako řidiči kamionů i gorily žvýkají semena rodu Cola obsahující kofein, aby zůstaly svěží. A nejen to. Konzumují i řadu prokazatelně léčivých rostlin a dokonce mají svoje zkušenosti i s rostlinami s halucinogenními účinky. Mají i svoje oblíbené lahůdky jako je aframon nebo houby podobné lanýžům.

Studiem stravy goril nížinných v přírodě se dlouhodobě zabývá řada vědců, přesto je gorily stále dokážou překvapovat. Gorily si totiž vybírají rostliny ke konzumaci nejen podle chuti, dostupnosti nebo výživné hodnoty. Často záměrně jedí rostliny, které mají léčivé nebo povzbuzující účinky.

Gorily si umí najít bylinky na léčení i na povzbuzení

Gorily nížinné v přírodě konzumují mezi 150 až 300 druhy rostlin. Mezi nimi bylo identifikováno 118 druhů, které se používají i v tradiční lidové medicíně. Řada z nich totiž působí proti parazitům, plísním, bakteriím či virům, jiné mají stimulační nebo halucinogenní účinky.

Jedním z oblíbených plodů jsou například semena rodu Cola, jimž afričtí domorodci, kteří je také často žvýkají, říkají "gorilí kola". Tato semena obsahují kofein a využívají je například i řidiči kamionů, aby vydrželi dlouho svěží.

Při jiném výzkumu v Gabunu bylo zjištěno, že gorily pojídají plody, stonky a kořeny rostliny Tabernanthe iboga, jejíž halucinogenní účinky jsou dobře zdokumentované.

Nejoblíbenější pochoutkou goril je aframon

Jednou z nejoblíbenějších pochoutek goril je aframon, jednoděložná rostlina z čeledi zázvorníkovitých, jejíž rod zahrnuje kolem 50 druhů. K nejznámějším patří Aframomum melegueta, kterému se někdy anglicky říká rajské zrno, guinejský pepř nebo malaguetský pepř.

Podle čeho Pygmejové gorily v pralese vystopují?

Přítomnost goril mohou naznačit okousané listy a plody, podobně jako polámané stonky rostlin, hlavně ale hnízda z listů aframonu, která si gorily staví na noc. A posledním vodítkem je samozřejmě přítomnost gorilího trusu, který napovídá, že jsou na blízku.

Už od středověku se dovážel i do Evropy, oblíbený byl především ve 14. a 15. století, kdy byl pravý pepř velmi drahý. Jeho obliba postupně upadala a téměř se přestal dovážet. V současnosti se mimo západoafrickou kuchyni používá minimálně, pouze na ochucení jednoho druhu norského piva a v exotické kuchyni.

V západní Africe se však aframon používá nejen jako koření, ale i jako léčivá bylina. A ne nedarmo. Vědci dokázali z jeho listů i plodů izolovat řadu látek, které působí proti virům, bakteriím a plísním, mají antimalarické účinky, snižují cholesterol, působí protizánětlivě a proti rakovině.

Vlevo rostlina aframonu z Kamerunu v detailu, uprostřed Daniel - jeden z bývalých lovců, který díky aframonu získal práci a dnes pravidelně zásobuje Limbe Wildlife Center čertsvými listy afroamonu. Vpravo sklizeň aframonu pro gorily v Limbe Wildlife Center

Dobře to vědí v záchranném centru v Limbe v Kamerunu, kde gorily mají aframon na jídelníčku denně. I když tato rostlina v přímém okolí centra neroste, není problém dovážet ji z ochranné zóny národního parku Mount Cameroon. Nejen že tak mají gorily čerstvý přísun své oblíbené pochoutky, ale díky jim získalo práci kolem 30 bývalých lovců.

Jedním z nejčastějších problémů goril v zoologických zahradách je kromě nadváhy vysoký krevní tlak a kardiovaskulární potíže. A právě to přivedlo chovatele v Denveru na myšlenku, že by aframon se svými širokými pozitivními účinky mohl přispět ke zlepšení zdraví jejich goril. Ovšem dovážet čerstvý aframon z Afriky do USA se ukázalo jako nemožné, tak si jej v Denveru zkusili vypěstovat sami.

Aframomum melegueta

Vytrvalá nedřevnatá rostlina, rostoucí v bažinatých lokalitách podél západního pobřeží Afriky. Má červené květy trumpetovitého tvaru, ze kterých se po odkvětu vytvoří 5 až 7 cm dlouhé lusky s velkým, množstvím malých, červenohnědých semen. Aframon má dlouhé úzké listy, které jsou součástí gorilího jídelníčku, navíc je gorily používají i ke stavbě hnízd. Při sklizni aframonu v druhotných pralesích v Kamerunu dbají na to, aby rostliny nepoškodili. Po třech měsících znovu obrostou a mohou se k nim tedy vrátit a opět posbírat listí.

Dovézt semena už nebyl takový problém, oříškem bylo, jak je přimět k životu. V přírodě musejí semena aframonu projít trávicím traktem zvířat, aby byla schopna vyklíčit. V zoologické zahradě tento proces nakonec nahradili tím, že semena 24 hodin máčeli ve vlažné vodě a pak je prostě obrousili skelným papírem. Při teplotě 22 oC pak semena klíčila asi dva měsíce.

Takto vypadá porost aframonu ve skleníku v Zoo Denver, když už je vhodný ke sklizni.

Po roce už aframon vytvořil dostatečné oddenky na to, aby bylo možné přikročit k první sklizni. Vzhledem k tomu, že aframon je trvalka, je možné jej v této fázi množit i oddenky, ve skleníku totiž zatím nevytváří plodná semena.

Denverští chovatelé ještě nemůžou říci, že by prokázali pozitivní vliv aframonu na zdraví svých goril. Množství, které zatím vypěstují totiž stačí jen na to, aby gorily dostaly svou dávku jednou za několik měsíců. Jednu věc však zjistili okamžitě: gorily aframon milují. Ani několik generací života v zajetí jim nedovolilo zapomenout na svou snad nejoblíbenější pochoutku.

Gorily patří mezi nadšené a trpělivé houbaře

Poměrně nedávným překvapením bylo pro primatology zjištění, že gorily rády sbírají i houby. Nyní už se potvrdilo v několika různých oblastech, že gorily rády sbírají malé, lanýžům podobné podzemní plodnice hub.

Při natáčení filmu Poslední velcí lidoopi (podrobnou prezentaci mapování míst, kde ještě žijí lidoopi, najdete v angličtině zde) se podařilo zdokumentovat i toto chování. Gorily pečlivě prohrabávají vrchní vrstvu půdy a přestože najdou jednu houbu za několik minut, neodradí je to od pečlivého pátrání. I z toho je jasné, že jim tyto houby dělají dobře.

Výzkumy gorilího jídelníčku můžou pokračovat ještě řadu let a stále budou přinášet nové a nové informace. Mohou nejen pomoci při sestavování krmných dávek pro gorily v lidské péči, ale například i vnést víc světla do otázky, jak se vlastně lidé naučili používat léčivé rostliny.

Autoři:

Podpořte gorily

Přispějte na ochranu ohrožených druhů živočichů v jejich domovině. Zoo Praha vyhlásilo novou sbírku. Své příspěvky posílejte na bankovní účet číslo:

43–680 466 0247 / 0100

Nejčtenější

Správný řez švestek má jasná pravidla, nenechte se zmást mýty. 5 tipů na jarní péči

Jak na stříhání švestek, aby byly zdravé a dobře plodily? Zažité mýty o zimním a předjarním řezu jsou mylné. Většina švestek vyžaduje zcela jiný přístup, důležitý je jarní řez.

Jak ochočit slepice, aby byly přítulnější. Z některých uděláte i mazlíky

Pomazlit se s kočkou nebo se psem vám dává logiku, udělat totéž se slepicí vám přijde přitažené za vlasy? Nenechte se mýlit, i slepice k vám může přilnout, doprovázet vás po zahradě, přijít se...

Kdy a jak správně stříhat maliny. 5 tipů na jarní péči, které zaručeně fungují

Maliny jsou oblíbené ovoce, které najdeme na téměř každé zahrádce. Není divu. Ostružiník maliník je poměrně nenáročný na péči. Když se mu ale zahradník více věnuje, může se těšit na bohatší a sladší...

Medvědi budou mít i dokonale izolovaný brloh. Arktidu otevřeme 2029, líčí Bobek

Premium

V metrové krychli z ledu je zamrazeno tisíc figurek medvěda ledního. Každá obsahuje čip pro jednorázový volný vstup do Zoo Praha. Ledová kostka postupně roztává a při troše štěstí si každý může vzít...

KVÍZ: Jak se vyznáte v řemeslnické hantýrce? Otestujte se a hrajte o ceny

Soutěž

Chce po vás řemeslník podat červíka nebo flanču? Logicky nerozumíte a v jeho očích jste neználek, který nerozumí základním věcem. Anebo s chápavým úsměvem porozumíte a podáte mu vždy přesně to, co...

10 nejčastějších chyb při péči o ovocné stromy. Neděláte je taky?

Přestože se pěstování ovocných stromů zdá velmi jednoduché, i zkušení zahrádkáři se mohou dopouštět chyb, které negativně ovlivní zdraví stromů a jejich úrodu. Pojďme se podívat na nejčastější z nich...

29. března 2025

Úžasní plastikoví modeláři excelovali na dalším ročníku Panthers Cup

Byl to už 14. ročník soutěže nejen v plastikovém modelářství Panthers Cup 2025. Pojďme se zaradovat spolu s nimi, protože na první pohled je úžasné vidět, co dokážou šikovné ruce modelářů, kreativita...

29. března 2025

Kdy a jak správně stříhat maliny. 5 tipů na jarní péči, které zaručeně fungují

Maliny jsou oblíbené ovoce, které najdeme na téměř každé zahrádce. Není divu. Ostružiník maliník je poměrně nenáročný na péči. Když se mu ale zahradník více věnuje, může se těšit na bohatší a sladší...

28. března 2025  6:36

Baobab, symbol dlouhověkosti a vitality, je pro fotografy hvězdou hvězd

Baobab (Adansonia) je rod rostlin z čeledi slézovitých. Jsou to opadavé stromy s nápadně tlustými kmeny a s dlanitě složenými listy, rostoucí v oblastech s obdobím sucha. Baobaby se vyskytují na...

28. března 2025

Sezonu Zoo Praha otevřou „stromoví humři“. Obří strašilky, co se sedmkrát svlékají

Poslední březnovou sobotu Zoo Praha při příležitosti zahájení 94. sezony svým návštěvníkům představí nejmohutnější nelétavý hmyz na světě – strašilky humří. Možnost spatřit tyto tvory na vlastní oči...

28. března 2025

Správný řez švestek má jasná pravidla, nenechte se zmást mýty. 5 tipů na jarní péči

Jak na stříhání švestek, aby byly zdravé a dobře plodily? Zažité mýty o zimním a předjarním řezu jsou mylné. Většina švestek vyžaduje zcela jiný přístup, důležitý je jarní řez.

27. března 2025

Zdravé zoubky? Otestujte dětskou zubní pastu Kinder KAREX
Zdravé zoubky? Otestujte dětskou zubní pastu Kinder KAREX

Hledáme 30 testerek, které se svými dětmi vyzkouší inovativní zubní pastu Kinder KAREX. Tato moderní pasta neobsahuje fluorid, ale využívá sílu...

Pražská stříbrná Zahrada roku vdechla život nové cimrmanovské legendě

Úplně na počátku byla prvorepubliková vila na pražských Vinohradech, jejíž proměnu dostal do rukou architekt Josef Pleskot. Právě on o novou podobu zahrady požádal Atelier zahradní a krajinářské...

27. března 2025

Krájíte si jablka na svačinku? Sviťte si na ně a budou jako čerstvá

I to nejchutnější jablko vypadá nepřitažlivě, pokud začne hnědnout. Vědci nyní objevili způsob, jak tomuto procesu zabránit. Výzkumníci zjistili, že když se na čerstvě nakrájená jablka svítí fialovým...

27. března 2025

Medvědi budou mít i dokonale izolovaný brloh. Arktidu otevřeme 2029, líčí Bobek

Premium

V metrové krychli z ledu je zamrazeno tisíc figurek medvěda ledního. Každá obsahuje čip pro jednorázový volný vstup do Zoo Praha. Ledová kostka postupně roztává a při troše štěstí si každý může vzít...

26. března 2025

Do plavek spolu se psem. Běhejte společně, prospěje to oběma

První jarní sluneční paprsky nás konečně zvou k delším procházkám a pohybu na čerstvém vzduchu. I proto je jaro obdobím, kdy se snažíme vrátit v zimě ztracenou kondici. Pozornost bychom ale měli...

26. března 2025

Domov i zahradu barevně a jarně naladí předpěstované modřence či hyacinty

Zima se nám se svými krátkými dny a chladnými nocemi někdy zdá nekonečná. Jara jsme se sice konečně dočkali, ale pokud na zahradě nemáme aspoň čemeřice nebo nějaké cibuloviny – a na podzim jsme žádné...

25. března 2025

Pinzeta místo příboru? Takové překvapení vás čeká v michelinské restauraci

Nebýt podrobného výkladu před každým chodem, člověk by často nepoznal, co právě jí. Extravagantní vzhled pokrmů doprovázejí neméně výstřední chutě – jednou úžasně harmonické, jindy zas vzrušující až...

25. března 2025