Ve vedru ocení sprchu z hadice i gorila, prozradil deník chovatelů - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ve vedru ocení sprchu z hadice i gorila, prozradil deník chovatelů

  9:00
Letní počasí si v pražské zoo užívají nejen děti nadšené z prázdnin, ale - nejlépe ve venkovních výbězích - i svěřenci chovatelů primátů. Idylka to ovšem zdaleka není pokaždé, zvířata mívají také své trable, jak prozrazují záznamy v deníku chovatelů primátů Zoo Praha.
Pražské gorily si zamilovaly letní sprchování | (3:33) | video: ZOO Praha

Středa 11. června
Dnes jsme získali nové "členy" do průchozí expozice lemurů (blízko Vzdělávacího centra u hlavního vchodu): jednoho mladého samce lemura černého a jednoho samce lemura katy. Oba jsme prozatím umístili do spodních boxů, abychom viděli, jak na sebe budou reagovat přes pletivo se stávajícími samci. Pokud vše bude probíhat dobře, po pár dnech je vypustíme mezi ostatní.

Pondělí 16. června
Dnes jsme se rozhodli lemury spojit. Nejdříve jsme otevřeli klec nových lemurů, aby se mohli před „starousedlíky“ schovat ve svých boxech. Po prvním oťukávání bylo jasné, že většina lemurů kata nemá s nováčky žádný problém. To platilo pro všechny až na Pancha, který začal útočit na nového lemura katu, Bzukač si pro změnu vzal do parády Negrita. Ve finále jsme se rozhodli tyto dva agresory oddělit a pustíme je zpět, až se noví lemuři trochu zabydlí ve skupině.

Sobota 21. června
Zvážili jsme Richarda, má 167,2 kg.

Neděle 24. června
Náš nejstarší lemur, Bzukač, dnes uhynul. Bylo mu minimálně 28 let. O jeho narození neexistují přesná data, ale víme, že do Zoo Praha přišel již jako dospělý před šestadvaceti lety. Byl to opravdový lemuří důchodce, který se i přes svůj handicap - v mládí přišel o jednu končetinu - dožil velmi vysokého věku.

Fotogalerie

Středa 25. června
Zvážili jsme i gorilí samici Shindu (110,4 kg) a mláďata Nurua (10,8 kg) a Kiburiho (27,8 kg).

Neděle 29. června
Nuruovi se na pravé čelisti objevila boule, táhnoucí se z pod ucha až dolů na krk. „Bylo jasné, že ho musíme sledovat. Mohlo se jednat o absces, například z nějaké třísky, ale také by mohlo jít o inflamaci uzlin či štípnutí hmyzem,“ popisuje problém mladšího gorilího mláděte kurátor primátů Vít Lukáš. Nuru se naštěstí netvářil, že by mu to nějak vadilo: byl velmi aktivní, hrál si a měl chuť na krmení jako vždy.

Pondělí 30. června 
S orangutaní samičkou Diri začíná být v Pavilonu Indonéské džungle veselo:  provokuje svého staršího bratra Gempu a tahá ho za chlupy; ten si od ní naštěstí nechá všechno líbit.

Úterý 1. července
Dnes jsme přestěhovali Josého, samce kotula veverovitého, který byl definitivně oddělen od samic, protože ho napadaly (viz předchozí deník zde). Prozatím je umístěn ve venkovním odstavném boxu pro gorily, kde jsme ho spojili se dvěma mladými samci. Zatím spolu vycházejí velmi dobře, tak doufáme, že to tak zůstane, dokud všichni samci neopustí zoo.

Středa 2. července 
Novými jedinci bychom chtěli zpestřit průchozí expozici lemurů kata, kde se v tuto chvíli nachází osm samců: 1 mladý lemur černý a 7 lemurů kata. Do spodních boxů jsme přestěhovali dva samce lemurů vari červených, Toníčka a Méďu. Pokud budou na ostatní obyvatele expozice dobře reagovat, zkusili bychom je zapojit do této zajímavé samčí skupiny.

Pondělí 7. července
Nuruova boule pod uchem je něco málo větší a zarudlá. Pokud se nejedná o absces a nepraskne to, budeme muset přistoupit k chirurgickému zákroku.

V parných dnech se kotulové před vedrem schovávají pod stříškou.
Když je jeden kotul pomalejší, druhý ho neváhá přeskočit.
Kotulové venku sbírají hmyz a pojídají i zeleň.

Kotulům se v nově vyparkosovaném výběhu u dolní stanice lanovky velice líbí. Oproti loňsku vůbec nepoužíváme lana, a tak je možné kotuly pozorovat, jak návštěvníkům předvádí dlouhé skoky mezi několika suchými duby a zelenou lípou.

Úterý 8. července 
Výborná zpráva: Kijivu dnes chytla Nurua, pevně si ho přidržela pravou rukou a levou mu rozmáčkla již zmiňovanou bouli, ze které vytekl hnis. Potvrdilo se tak, že se jedná o absces, což byla pravděpodobně nejlepší možná alternativa (zmíněno už v předchozím článku zde).

Nurua budeme nadále pozorovat a snažit se mu ránu postřikovat insekticidním sprejem, aby se do ní nedostal hmyz. Sprej se snažíme aplikovat při krmení, většinou se nám ho daří nalákat na nějaké sladké ovoce, broskev či meruňku. Ani trochu nám to ovšem neulehčuje samice Kamba, protože jakmile vidí sprej v ruce některého z chovatelů ve chvíli, kdy je Nuru vylezlý na mříži, okamžitě ho z ní tahá dolů a snaží se ho dostat z našeho dosahu.

Středa 9. července 
Prasklý absces Nuruovi velmi splaskl a ostatní gorily, zejména Shinda a Kijivu, mu ránu čistí, což je dobré znamení.

Čtvrtek 10. července

Orangutaní samička Diri zkoumá ve venkovním výběhu proutěný koš.
Gempa vychutnávající si čerstvou větev moruše.

Na orangutaním výrostkovi Gempovi pozorujeme, že od té doby, co s orangutaní rodinou není samec Padang (otec malé Diri, více k jeho prosincovému úhynu zde), rychleji dospívá. Rostou mu fousy, mohutní, dospívá a testuje svoji sílu. Dokázal například během pár dní rozebrat dřevěnou palisádu, zkouší, co vydrží parkosy ve výběhu i velké kameny. Co mu jde rozebrat, to rozebere.

Úterý 15. července
Odešlo mládě guerézy, sameček Sikio (narozený 2012) do polské Zoo Zámosc.

Pátek 18. července
Díky kameře umístěné v boudě v expozici binturongů palawanských v pavilonu Indonéská džungle jsme pozorovali páření této největší cibetkovité šelmy.  

Sobota 19. července
Orangutaní samička Diri se čím dál více osamostaňuje: při krmení už leze sama po mříži až pod strop, což je nějaké 4 metry vysoko. Současně je stále odvážnější, dokonce se nechá drbat od chovatelů. Pokud se jí ale něco nelíbí, načepýří se a snaží se kousnout.  

Neděle 20. července
Skrz mříž z přípravny jsme gorilám prostrčili do expozice ústí hadice a nechali z ní téct vodu. Gorily to evidentně přijaly s nadšením, nechávaly si vodu natéct do dlaní a omývaly si s ní obličej i hlavu. Shinda nastavovala i rameno, spolu s Kijivu si to užívaly a v podstatě se poprvé regulérně sprchovaly.  

Sprchování goril v pražské zoo | (3:19) | video: Zoo Praha

 Úterý 22. července  
Shinda je v říji, už několikátý den svádí Richarda a také jsme během posledních tří dnů páření několikrát pozorovali (jak se Shinda umí o páření přihlásit, čtěte zde.)

Čtvrtek 24. července

Vytvoření nového páru vari bělopásých - samice Faniy a samce Sebastiana - se nezdařilo. K Fanie se proto vrátil samec Mandrak, který byl dočasně v zázemí.

Ve výběhu u vari bělopásých právě dozrávají plody kalin, s oblibou na nich hodují.

Neděle 27. července
Dnes jsme pár vari bělopásých spojovali, Mandrak se dokonce Faniu snažil hned pářit. Protože ale tyto samice chodí do říje jen jednou za rok (navíc v zimě) a jindy se nepáří, hned si spolu vyjasnili, že Fania se pářit nechce. Od té doby spolu vycházejí dobře.

Úterý 29. července
Opět jsme gorilám umožnili užít si tekoucí vodu z hadice, Shinda už dokonce na sebe přímo nechala stříkat. Dokonce se z hadice přichází napít i Richard. I když jen z dálky natahuje ruku, aby mu voda natekla do dlaní, napije se a jen trochu si namočí i hlavu, na něj je to úspěch.

Pátek 1. srpna
Zjistili jsme, že samice Hanna od makaků vepřích „podvádí“ vůdčího samce Yogiho s níže postaveným samcem Johnem. Využívají momentů, kdy od sebe při krmení a úklidu oddělujeme do ložnic jednotlivé skupinky zvířat. Jakmile jsou od Yogiho spolehlivě odděleni - tedy zavře se za nimi šubr - páří ji John jako o život. Zatím si Yogi místo vůdčího samce udržel, ale budoucnost ukáže. 

Neděle 3. srpna
Dnes se gorily opět sprchovaly. Už se více osmělily a užívaly si to mnohem delší dobu, zejména Shinda. Mláďata si také dovolují víc, zvláště Kiburi; dnes zcela úmyslně strčil prcka Nurua přímo pod proud vody z hadice (je to vidět i na úvodním videu) a ten se pak již bál k vodě přiblížit, vůbec se mu to nelíbilo. Kamba se nechtěla přijít osprchovat, ale pak se cachtala ve vzniklé louži. 

Autoři:

Podpořte gorily

Přispějte na ochranu ohrožených druhů živočichů v jejich domovině. Zoo Praha vyhlásilo novou sbírku. Své příspěvky posílejte na bankovní účet číslo:

43–680 466 0247 / 0100

Nejčtenější

Správný řez švestek má jasná pravidla, nenechte se zmást mýty. 5 tipů na jarní péči

Jak na stříhání švestek, aby byly zdravé a dobře plodily? Zažité mýty o zimním a předjarním řezu jsou mylné. Většina švestek vyžaduje zcela jiný přístup, důležitý je jarní řez.

Deset tipů na aprílové žertíky, abyste se pobavili, nebo naopak nenachytali

Baví vás vymýšlet nečekané (nejen) aprílové vtipy? Podívejte se na zajímavosti o aprílu a na deset osvědčených tipů na žertíky, ke kterým potřebujete jen smysl pro humor a trochu představivosti.

Třešeň to potřebuje jinak než ostatní. Řez se musí dělat hlavně s rozvahou

Třešně a višně patří mezi oblíbené ovocné stromy, ale jejich řez může být pro mnoho zahrádkářů výzvou. Jak a kdy správně stříhat třešeň? A potřebuje zvláštní péči, aby prosperovala?

Mnohem lepší než sladit je kafe lehce osolit. A „turka“ nepijte, radí virální barista

Premium

Pití kávy už se dávno neomezuje jen na rozpustnou a poctivého českého turka. Tu výběrovou přijalo Česko za svou a těší se velké oblibě. Zjistil to i Mojmír Štabla, který se rozhodl, že na sociálních...

Zanedbaný řez broskvoně se projeví hned v létě. Plody se odstěhují do špičky

V našich klimatických podmínkách je náročné udržet broskvoně každý rok plodivé. Na rozdíl od jiných ovocných stromů vyžadují specifický řez a pečlivý přístup. Jak na jarní řez broskvoní? A jak...

Zateplení na domě strakapoudi milují kvůli zvuku. Jak je od ničení odradit?

Někteří ptáci, zejména strakapoudi, se často objevují na zateplených fasádách budov. Izolační systémy založené na pěnovém polystyrénu je přitahují. Když do těchto povrchů klovou, vydává fasáda krásné...

1. dubna 2025  10:40

Jarní řez je důležitý. Jak říznout do stromu a neuškodit, aby se zahojil

Někdy je nezbytné při stříhání stromu odstranit i silné větve. Jak ošetřit řez stromu, aby se rány rychle zahojily a byly chráněny před chorobami a škůdci?

1. dubna 2025

Pošlete fotku svého zvířecího mazlíčka a hrajte o skvělé ceny v dubnovém kole

Krásné jarní fotografie už se objevily v kole březnovém, teď je ovšem ideální příležitost je přebít. Ceny od značky PRO PLAN, s níž jsme pro vás dubnovou soutěž připravili, za to stojí. Bezpochyby...

1. dubna 2025

Foie gras si budete moci vychutnat bez výčitek, že trápíte husy a kachny

Foie gras jsou v mnoha částech světa považována za hříšnou pochoutku. Toto tučné jídlo je kontroverzní, protože se vyrábí z jater kachen nebo hus, které byly před porážkou krmeny násilím.

1. dubna 2025

Miláček na celý život. Naklonovat psa stojí milion, u některých to však není možné

Premium

Zaplatíme cokoli, jen ať je s námi aspoň ještě rok. Uzdravte ho, pomozte mu. Tohle slyší veterináři často. Je snaha prodlužovat psí život stejně jako ten lidský. „Když máte špičkového psa, klonování...

31. března 2025

Čtenáři vybrali nejroztomilejší mazlíčky března. Vyhráli gurmánské granule

Březnové hlasování o nejroztomilejší mazlíky skončilo a je jasné, kdo se bude radovat z kvalitního krmiva pro kočičí gurmány. Potěšeni mohou být i hlasující, čtyři šťastlivci vyhráli zajímavou knížku...

3. března 2025,  aktualizováno  31.3 14:26

Zanedbaný řez broskvoně se projeví hned v létě. Plody se odstěhují do špičky

V našich klimatických podmínkách je náročné udržet broskvoně každý rok plodivé. Na rozdíl od jiných ovocných stromů vyžadují specifický řez a pečlivý přístup. Jak na jarní řez broskvoní? A jak...

31. března 2025  6:30

Deset tipů na aprílové žertíky, abyste se pobavili, nebo naopak nenachytali

Baví vás vymýšlet nečekané (nejen) aprílové vtipy? Podívejte se na zajímavosti o aprílu a na deset osvědčených tipů na žertíky, ke kterým potřebujete jen smysl pro humor a trochu představivosti.

31. března 2025

Zahradník nad ní zapláče, ale v kuchyni si tuto divokou zeleninu dopřejte

Je to křehoučká rostlinka, nebo se tak alespoň tváří. Ale tato jarní bylinka klame tělem, jde o úporný plevel. Jakmile bršlici zahlédne zahrádkář, oklepe se doslova hrůzou, jedna rostlina za rok...

31. března 2025

Jarní údržba trávníku: Jak obnovit krásu našeho zeleného koberce

Jakmile se na jaře oteplí a příroda ožije, je čas věnovat pozornost našemu trávníku. Mnozí z nás obdivují krásné, zdravé trávníky v parcích, ale může být frustrující, když se doma setkáme s...

31. března 2025

Třešeň to potřebuje jinak než ostatní. Řez se musí dělat hlavně s rozvahou

Třešně a višně patří mezi oblíbené ovocné stromy, ale jejich řez může být pro mnoho zahrádkářů výzvou. Jak a kdy správně stříhat třešeň? A potřebuje zvláštní péči, aby prosperovala?

30. března 2025

Otužilé milovnice slunce. Teď je nasejete a v létě máte rozkvetlou zahradu

Sníte o záplavě barevných květů na své zahradě? Pak nečekejte a svůj sen začněte uskutečňovat už nyní. Do půdy už bezpečně patří některé druhy letniček. Ačkoli nás do května zcela jistě čeká ještě...

30. března 2025