Stačí dodržovat základní pravidla a grilování se nepromění v nebezpečnou zábavu.

Stačí dodržovat základní pravidla a grilování se nepromění v nebezpečnou zábavu. | foto: www.kokosovebrikety.cz

Grilování je mnohem zdravější, když zabráníte kapání tuku do ohně

  • 19
Správným grilováním snížíte množství karcinogenních látek na minimum. Čistěte vychladlý rošt po každém grilování, nenechte kapat tuk do ohně a nejezte spálené jídlo.

Jak upozorňuje Státní zdravotní ústav, grilování je relativně zdravé při dodržení několika zásad. Například kuře připravené na grilu obsahuje zhruba polovinu tuku ve srovnání se smaženým. Rizikem je možný výskyt karcinogenních látek, hlavně heterocyklických aminů a polycyklických aromatických uhlovodíků. Ty se vytvářejí rozkladem kapajících tuků za vysoké teploty na hořícím dřevěném uhlí. Pak se společně se spalinami dostávají zpět na maso, které tak kontaminují.

Tomu však lze lehce odpomoci používáním alobalových misek. Vyvarujme se také polévání masa přímo na roštu. Dbejme na to, abychom nemarinovali tak, že maso ponoříme do oleje "až po okraj". Stačí ho okořenit a lehce potřít olejem. Když se chystáme grilovat karbanátky, melme maso sami (nebo kupujme) tak, aby obsahovalo minimum tuku.

Vzhledem k tomu, že se při grilování hodně konzumuje i zelenina, krájejme v kuchyni každé na zvláštním prkénku - zabrání se tak křížové kontaminaci bakteriálního původu.

Začněte od masa

Ke grilování vyberte kvalitní maso. Mělo by být libové, tučné kousky z něj proto odřežte. Znalec ví, že dobře naloženou krkovičku křehkostí nic nenahradí, nicméně dietář se jí vyhne. Ortodoxní zastánci zdravé výživy dokonce doporučují svlékat kuře z kůže - nejenže obsahuje hodně tuku, ale i cholesterolu. Stejně tak se doporučuje okrajovat zbytečně silné okraje tuku z tučnějších mas.

Hodně udělá i správná marináda. V míse nebo v mikrotenovém sáčku nechte maso odležet nejlépe přes noc, aby nasálo chuť marinády a zkřehlo. Ryby a kuřata nechte marinovat jen pár hodin. Jako základ se hodí pivo, víno, podzemnicový nebo olivový olej.

Nepřehánějte to s olejem a maso nechte ležet v lednici při teplotě do 4 °C. Myslete na to, že dobře propečený kus masa by měl mít v jádru teplotu 75 °C po dobu 10 minut.

Jak zacházet s grilem

Gril umístěte v zákrytu daleko od hořlavin, dřeva a porostu. Grilujte za bezvětří, kdy máte jistotu, že se plameny neobrátí špatným směrem a nepopálí vás. Ujistěte se, že gril stojí stabilně na rovné ploše. Rozpálený gril už nikam nestěhujte.

Během grilování nikdy neodcházejte pryč. Hlavně hlídejte malé děti, nenechte je ke grilu přiblížit. Vždy mějte po ruce dobré rukavice, budou se hodit při manipulaci s grilem. Také vsaďte na kvalitní grilovací nářadí s tepluvzdornou rukojetí.

Pokud už se stane, že se vznítí pod masem omastek, uhaste plameny zastříknutím vodou. K tomu poslouží obyčejná plastová lahev od minerálky, kde do víčka uděláte dírku. Anebo rozprašovač vody na květiny či větší plastová injekční stříkačka bez nasazeného kovového hrotu.

Grilování patří ke zdravějším úpravám pokrmů. Pokud se dodrží základní zásady, dostává se do těla jen minimální množství karcinogenních látek. Ve srovnání s kouřením či požíváním smažených jídel se grilování bát nemusíte. To mnohem větší nebezpečí hrozí z nedostatečně ugrilovaného masa. Více čtěte na Grilování může být nebezpečené a Grilujete? Dejte pozor, už řada lidí onemocněla.

Tipy k dochucení

- bazalkové pesto
- rozdrcený česnek v zakysané smetaně
- šlehaný tvaroh s pažitkou
- dresink z kečupu, tatarky a cibule
- drcené broskve
- mix tvarohu, majonézy, česneku a nivy