Pondělní večer bude prvním ze šesti, kdy se po deváté večer budete moci na Primě najíst očima. A to ať už bude šéf připravovat hovězí hamburgery, bylinkový steak z roštěnce se zmíněnými grilovanými rajčátky nebo vegetariánský špíz.
Jak na steakyPečte je na grilu ideálně na jedno otočení: otáčejte je, když maso zesvětlá zhruba do poloviny výšky, pak je teprve otočte a grilujte z druhé strany. Navíc by se steaky neměly na grilu navzájem dotýkat, aby se propékaly rovnoměrně. |
My jsme pro vás vybrali hovězí steak se salátem, který si určitě užijete. Podle Zdeňka Pohlreicha je ideální kupovat hovězí maso co možná nejvyzrálejší, které aspoň chvíli viselo.
"Měly by to být tři tejdny, ale i kratší doba je lepší než nic," vysvětluje šéf. Což je ale u nás docela problém, protože maso během chlazení a vyzrávání ztrácí vodu a logicky pak musí být dražší. Jestli jde o skutečně odleželé maso, poznáte, když do něj lehce máčknete prstem a zůstane v něm důlek.
Příprava bylinkového steaku se salátem z grilovaných rajčátek
Klasický steak si připravte z hovězího roštěnce, který nejdřív krásně očistěte, pak teprve nakrájejte na dostatečně silné plátky. Šéf radí, aby byly minimálně dva a půl centimetru vysoké, aby zůstaly pěkně šťavnaté a přitom jste mohli během přípravy dobře kontrolovat jejich propečení.
V hmoždíři si připravte marinádu v podobě hutné zelené bylinkové pasty ze dvou snítek rozmarýnu a oregana (neboli dobromysli), s citem přidejte i trochu tymiánu. Lístky rozmarýnu nejprve otrhejte a nasekejte nožem, lístky oregana a tymiánu oberte do hmoždíře rovnou. Přidejte trochu čerstvě namletého pepře, trochu soli, směs promíchejte a v hmoždíři pečlivě pomačkejte.
Nakonec přilijte i trochu kvalitního olivového oleje a vše zpracujte v pastu nabitou chutěmi a vůněmi, kterou z obou stran vetřete do plátků masa. Plátky ještě lehce opepřete čerstvě namletým pepřem z mlýnku, přikryjte je fólií a dejte zhruba na 15 až 20 minut do chladna odležet.
Mezitím, co se hovězí marinuje, máte čas na přípravu jednoduchého, rychlého a přitom chuťově geniálního salátu, který musí dostat vitamíny snad i do toho největšího odpůrce zeleniny. Na rozpálený gril si na pánvičku nalijte trochu olivového oleje, na něj položte větvičky cherry rajčátek. Přidejte k nim pár oloupaných stroužků česneku a pár celých větviček tymiánu.
Rajčátka průběžně otáčejte a hlavně je neopouštějte, je to rychlá záležitost. Podle potřeby na ně během grilování můžete přilít ještě trochu olivového oleje. Také je na grilu osolte a opepřete. Lehce rozpukaná a voňavá rajčátka pak sundejte z grilu.
Opečená rajčátka oberte do mísy, kde se okamžitě krásně rozvoní. Opečené větvičky tymiánu a stroužky česneku v hmoždíři zpracujte s trochou olivového oleje, přidejte do mísy k rajčátkům a vše lehce promíchejte.
Chuť dolaďte solí a pepřem, přidejte ještě čerstvou nasekanou petrželku. Nebo jinou bylinku, na jakou zrovna máte chuť a bude s rajčaty ladit. "Čerstvost, to je ta ingredience, která se nedá ničím nahradit," říká Zdeněk Pohlreich, když se rozplývá nad aromatickou vůní rozpukaných smažených rajčat a čerstvých bylinek. Ochutnáte a přestanete se stejně jako šéf divit, proč ptáci odlétají na jih.
A na řadě je grilování steaků. Masu dejte po vytažení z chladu tak dvacet minut, aby se dostalo na "pokojovou teplotu" a nedostalo na grilu takový teplotní šok.
"Bude se pak propíkat rovnoměrnějc," vysvětluje šéf. Odleželé steaky pak ještě osolte a opepřete z obou stran a naložte je na rozpálený gril.
Jakmile je maso hotové, nechte ho před servírováním chvilku odpočinout. "Je zapotřebí, aby se maso uvolnilo a pustilo šťávy do celého kusu masa, teprve pak je krásně vláčný. Stačí tři čtyři minutky, sice trochu zchladne, ale vyplatí se to, protože pak je steak chutnější. Takhle jednoduchý to je," radí Pohlreich. Zkuste to.