Hadovka smrdutá

Hadovka smrdutá | foto: www.houbar.cz

Hadovka smrdutá (Phallus impudicus)

Jak vypadá

. Zajímavosti a rady

midiNa latinském názvu této houby se doslova vyřádili staří botanici; v prvním stádiu vývoje mají hadovky tvar vajíčka (připomínajíce tím varlata), později obal vejce praská a vyrůstá z něj dutý nosič, který připomíná ztopořený mužský pohlavní úd. Odtud, zřejmě oprávněně, vznikl její latinský název Phallus impudicus – nestydatý, odporný pyj.

Pro svůj tvar byla v minulosti tato houba zasvěcena bohyni plodnosti Ceres. Pastýři u nás i v Německu věřili, že hadovka smrdutá podporuje pohlavní pud, proto jí krmili dobytek. Hadovky vůbec měly a v některých zemích dosud mají významnou pověst jako silné afrodiziakum.

Plodnice jsou v mládí podzemní, vajíčkovité, bílé, 4 - 6 cm vysoké a 3 - 5 cm široké, s bílým „kořínkem“ naspodu. Později vyrůstá z vajíčka bílý, pórovitý, 10 - 18 cm vysoký a 2 - 4 cm široký nosič, který má nahoře žebernatý, tupě špičatý klobouk, pokrytý olivově zeleným, mršinou páchnoucím slizem. Výtrusy jsou bledě žlutavé.

Kde a kdy roste

Hadovka smrdutá roste většinou velmi hojně od června do listopadu v listnatých, smíšených i jehličnatých lesích, ale také v parcích, zahradách, na okrajích cest, zejména pod buky, habry, lískami, osikami apod.. Hadovku smrdutou zná snad každý houbař. Když roste, pak její „vůně“ dokáže zamořit několik desítek čtverečních metrů.

Je nejedlá. Hadovka smrdutá se nejvíce podobá rovněž nejedlé hadovce valčické (Phallus hadriani), která se liší po osahání červenofialovým vajíčkem i pochvou a spíše kvasnicovým pachem. I když je hadovka smrdutá označována jako nejedlá, někteří houbaři sbírají její vajíčka, smaží je v trojobalu a diví se ostatním houbařům, že takovou delikatesu nechávají v lese. Řízky z hadovek prý připomínají chuť smaženého hermelínu, ale to už musíte vyzkoušet sami.