Hannoverský barvář | foto: Jan Tichý

Hannoverský barvář

  • 0
Hannoverský barvář je králem honitem v horském terénu.

Země původu

Německo

Zařazení

FCI sk. VI - honiči a barváři

Standard č. 213

Historie

Když se řekne Hannover, představí si většina lidí průmyslové město v Dolním Sasku, známé celou řadou významných veletrhů. Kynologům se nevybaví průmysl nebo veletržní areál, ale mohutné nepříliš vysoké plemeno se zádumčivým výrazem a neuvěřitelným čichem. Hannoverský barvář je německé plemeno, vyšlechtěné speciálně pro dosled spárkaté zvěře. "Hanoverák", jak mu myslivci zkráceně říkají, dokáže sledovat několik dní starou stopu do vzdálenosti i 30 km. Je to neúnavný, vytrvalý a velmi odolný pes , který se výborně uplatňuje v horských honitbách s náročným terénem.

Povaha a chování

Hannoverský barvář působí zádumčivým a možná trochu i smutným dojmem. Je to zdánlivě klidné plemeno, kterému ale energie nechybí. Projeví ji většinou jen při práci, pro kterou bylo vyšlechtěno. Dostane-li se na pobarvenou stopu, vypracuje ji pečlivě, ale s určitou neústupností. Jako by si pes říkal:" Teď pracuji, dokud to nedodělám, nerušte! " Vůči lidem je hannoverský barvář přátelský, není to ale žádný vlezlý mazel. Je to prostě odborník - specialista, který se pro svoji práci narodil a jinde než v lese nebude spokojený.

Vzhled

Hannoverský barvář dosahuje výšky 55 cm, pro svoje povolání bývá svalnatý a dobře stavěný. Pohybuje se velmi pružně. Srst je hrubá, krátká a dobře přiléhá. Barvě, kterou má tento pes, se říká jelení červeň.

Průměrný věk

12 - 13 let

Péče

Hannoverský barvář je celkem nenáročný. Kvalita a množství potravy musí odpovídat zátěži psa. Krátká srst nepotřebuje úpravu a stačí ji jen občas kartáčovat. Plemeno výborně snáší pobyt v kotci. Hannoverský barvář potřebuje úměrnou fyzickou zátěž, jinak může mít sklony k tloustnutí. Je to plemeno, kterému pobyt ve městě nebude svědčit a které bude nejvíce spokojené při výkonu práva myslivosti.

Chovatelský klub

Českomoravský klub chovatelů barvářů