Radek Filip z Kajman týmu s největším candátem závodu

Radek Filip z Kajman týmu s největším candátem závodu | foto: Radek Matouš a archiv časopisu Kajman

Historický úspěch našich rybářů na Lake Trophy 2015. Skončili třetí

  • 4
Na jihočeském Lipně se koncem září konal jeden z největších a nejprestižnějších evropských závodů v lovu dravců z lodi – Lake Trophy 2015. Zúčastnilo se ho 100 závodníků rozdělených do 50 týmů. A to včetně mnoha profesionálů, které přilákala i finanční odměna 18 000 eur.

Mezi týmy převládaly ty z Německa a Rakouska. V jednom z nich chytal i Martin Höretseder, kterého znáte jako lovce lipenského krokodýla (více zde). Vlastně se tak jednalo o jakési „otevřené mistrovství Německa a Rakouska“ konané na našem území. Český tým Kajman tu však přes zahraniční přesilu dosáhl skvělého výsledku.

Závod plný drahého vybavení

V závodě se týmu každý den započítával největší candát, štika a okoun. Součet centimetrů těchto ryb v obou závodních dnech určil vítěze závodu. Nejednalo se tedy o žádný závod v lovu velkého množství pididravců přívlačí. Ten, kdo je nejuniverzálnější a dokáže chytit všechny ryby v obou závodních dnech, dosahuje obvykle na Lake Trophy velmi dobrého výsledku. Často i vítězství.

Jedná se o unikátní formát závodu, který v našich podmínkách nemá žádné obdoby. Mimo jiné se ho zúčastní krásné, drahé rybářské lodě „nadupané“ elektronikou, které se jinak na našich vodách prakticky nepohybují. Lovilo se přívlačí na umělé nástrahy na více než 1000ha úseku Lipna mezi Jenišovem, Černou v Pošumaví a Račínem.

Závod vám přiblížím očima Kajman týmu a naše metody určitě můžete použít i pro svůj každodenní rybolov.

První den

První klíčové rozhodnutí všech týmů spočívalo v tom, jestli se brzy ráno vydají chytat jako první štiku nebo candáta. Místa, kde se loví tito dravci, jsou totiž většinou na Lipně typově úplně jiná. To samé platí pro nástrahy. Dravci jsou po ránu samozřejmě aktivnější a musíte se tak rozhodnout, jestli chcete využít ranní aktivity štiky nebo candáta s tím, že víte, že na druhém dravci se můžete v pozdějších hodinách snáze zaseknout.

Většina týmů začala lovem candáta. My jsme zvolili agresivnější strategii a jeli na štiku, kterou jsme považovali za těžší.

Druhotným produktem při lovu štik je okoun, toho se nám podařilo ulovit v mělké zátoce během několika minut. Chvíli poté jsme ho zlepšili na 30 cm, což už je na Lipno hodně slušná velikost.

Tato fotka později získala cenu za prezentaci úlovku.

Celý závod byl ve znamení chyť a pusť.

Se štikou jsme se trochu trápili, ale chytili jsme ji po nějakých dvou hodinách na zvláštní kombinovanou nástrahu. Měřila 52 cm. Bylo to 15 minut před tím, než jsme podle plánu potřebovali přejet na lov candátů.

Při lovu „rytířů s psími zuby“ pak selhala dvě „tutová“ místa za sebou, kde jsme lovili zejména vertikální přívlačí a dropshotem. Nervozita stoupala. V polovině závodu jsme ale zaskórovali a chytili klasickou přívlačí na 7,5cm gumu candáta o délce 52 cm.

Měli jsme velikou radost a obrovský nášlap. Zbývalo nám totiž luxusní 4,5 hodiny na zvětšení štiky, u které jsme cítili největší rezervu. To se nám ale nepovedlo. Důvodem bylo i to, že jsme se rozhodli šetřit si nějaká výborná štiková místa na druhý den závodu. Možná to byla chyba, možná se ale potvrdí, že na Lake Trophy je důležité udržet výkonnost po oba dny a druhý den to bude určitě výrazně těžší.

Později nás zaskočilo to, že se chytilo mimořádně hodně ryb (89 candátů, 57 štik a 232 okounů). Obvykle na této soutěži chytilo v jednom dni všechny tři dravce tak 7 týmů. Letos se to povedlo 29 týmům. Přes kvalitní výkon jsme tak byli až na děsivém 21. místě s přijatelnou ztrátou 17 cm na stupně vítězů.

Navíc se na Lake Trophy poprvé stalo to, že tým Angelwelt, který chytil velkou rybu (štika 96 cm), bodoval i dalšími slušnými dravci. Vypadalo to, že samotné ulovení tří druhů dravců tak zítra stačit nebude.

Druhý den

To už byly mnohem větší vlny a dokonce se uvažovalo o přerušení závodu kvůli bezpečí. Ryby také braly mnohem méně, což nám hrálo do karet.

Vyplatilo se zakrmení kotvou, neboť jsme hned prvním hodem ulovili štiku 59 cm dlouhou. Pak jsme rychle měnili místa, ale okoun nám chvíli trval.

Do posledních minut závodu jsme chytali jako o život.

Echolot sledujeme až při lovu a reagujeme na situaci pod lodí. V navigaci jsme měli zadáno asi 300 bodů.

O půl hodiny později se daří prcek 21 cm dlouhý, kterého za další půl hodiny vylepšujeme na 27 cm. Okamžitě přejíždíme na candáty. Na jednom místě nejsou nebo nežerou. Na dalším ho ale zdoláváme.

Místo, které mi kdysi ukázal táta, právě vydalo jednoho z největších candátů, který tu kdy byl uloven. Měří 61 cm, což je na Lipno vysoce nadprůměrná ryba. Nad jihočeským mořem se po několikáté ozývá hlasité: „Jo!“

Aktuálně jsme jediný tým, který ulovil všechny tři druhy dravců. Jsme však jasně vedoucím týmem. Míříme tedy zvětšit štiku a okouna.

V poledne se dozvídáme, že další dva týmy zkompletovaly svoji misi, ale ani jeden z nich nás neohrožuje. Navíc včera vedoucí tým Angelwelt zatím nechytil jedinou rybu. Ke všemu 3,5 hodiny před koncem závodu zlepšujeme na gumovou nástrahu střední velikosti štiku 64 cm dlouhou.

Tak tohle už začíná vypadat hodně slušně. Tušíme, že každý centimetr bude rozhodovat a snažíme se tak vylepšit okouna s tím, že větší štika může při jejich lovu přijít kdykoli.

Během závěrečného klaksonu máme celkem 286 cm bodovaných ryb, což je o 8 cm více než loňský vítěz a toto skóre by stačilo i na vítězství v jakémkoli z předchozích Lake Trophy. Nevíme ale přesně, jak jsou na tom ostatní. Odhad je, že všechny tři ryby chytilo 10 týmů. Přesná čísla ale drží organizátoři v tajnosti.

Cena za největšího candáta

Při pompézním vyhlašování výsledků nejdříve přebíráme cenu za největšího candáta. Kromě něj největší dravci měřili 96 cm (štika), 35 cm (okoun), 60 cm (bolen). Obhájce titulu z Rumunska skončil až na 29. místě. Druhý nejlepší český tým Rybářství přebírá cenu za 13. místo s velmi pěknými 231 body. Vyhlašuje se šesté místo, páté, čtvrté. Stále nezní naše jméno. Pak to přichází. Končíme s náskokem 5 cm na skvělém třetím místě.

Vítězí po prvním dnu vedoucí tým Angelwelt, který v posledních dvou hodinách závodu dokázal potvrdit a nachytat všechny dravce. Respekt a veliká gratulace.

Jsme především moc rádi, že jsme přes nespornou početní, informační a technickou výhodu konkurence ukázali, že i Češi umí chytat dravce z lodě. Máme skvělé závodníky ze břehu v různých rybolovných technikách. Na podobných akcích se ale většinou našim závodníkům moc nedaří. Věřme, že se to po této akci změní.

Více zajímavostí o rybaření najdete v aktuálním vydání rybářského časopisu Kajman.