Bez pořádného žebříku se kolem domu neobejdete.

Bez pořádného žebříku se kolem domu neobejdete. | foto: Profimedia.cz

Správný pevný hliníkový žebřík má být těžký a z taženého profilu

  • 5
Při výběru žebříku se zaměřte na odlišnosti hobby výrobků od provedení profi. Rozdílná je nejen váha, což souvisí s tloušťkou kovu, ale i druh profilu, z jakého jsou vyrobené.

Je rozdíl, zda si potřebujete koupit nízké schůdky na výměnu záclon v bytě, či dlouhý žebřík, jehož pomocí budete chtít česat ovoce ze stromů nebo vymetat vysoké okapy. Anebo dokonce provádět opravy omítky na fasádě. Podle toho vybírejte i žebřík v takové kvalitě a ceně, abyste se ve výškách cítili bezpečně.

Úplně prvním kritériem pro posouzení je hmotnost žebříku. Čím těžší, tím pevnější je a také bezpečněji se na něm budete cítit. Když si ve vyhledávači najdete například hliníkový žebřík 3×10, zjistíte, že podle značky může vážit 16, ale i 23 kilogramů. K tomu není co dodat.

Jak vypadá hobby svařovaný profil

Hobby žebříky jsou bez výjimky vyráběny z takzvaných svařovaných profilů. Svár samotný není z vnější strany vidět. Je znatelný pouze při pohledu zevnitř, protože profil je zvenku přeleštěný, aby svár nebyl patrný.

Svařovaný profil se vyrábí z válcovaného plechu, může být slabší a je tedy levnější, což je ideální vlastnost pro akční levný žebřík. V tomto případě se používají profily o tloušťce 1,2 mm. V případě, že je svařovaný profil použitý na profi žebřík, měla by mít stěna tloušťku minimálně 1,4 a více milimetrů.

I tak však zůstává jedna z velkých nevýhod svařovaného materiálu. Pro pevnost žebříku je totiž klíčové, aby kratší a namáhanější strana profilu byla silnější než podélná.

Bezešvý tažený hliníkový profil pro profesionální použití

Tyto profily se vyrábějí jinou technologií, která je patrná již z názvu. Materiál používaný při tomto způsobu má jiné vlastnosti, vyšší pevnost a můžete ho poznat podle jeho zašedlého odstínu.

Tato technologie umožňuje měnit tloušťku jednotlivých stěn, která může být různá jak na podélné, tak na krátké straně. To je důležité ze statických důvodů, protože stěna profilu na krátké straně je vystavena vyššímu statickému namáhání. Toto technické řešení je velmi výhodné pro dosažení vysoké robustnosti žebříku při dlouhodobém namáhání.

Jak jsou zalisované příčky

V žádném případě nemají být v místě spojení bočnice a příčky vidět mezery a vůle, což ne vždy u výrobků na trhu platí. Příčka a nosník by měly být vzájemně zalisované vždy ve čtyřech bodech.

Detail sváru na hobby profilu

Detail zalisování příčky schůdku

Detail taženého profilu, který se používá na profesionální žebříky.

To můžete zkontrolovat pohledem z vnitřní strany, kde by měl být patrný výstupek na příčce, případně hmatem tak, že uvnitř příčky je cítit několik „vln“, což je výsledek kvalitního vícebodového lisování. Navíc vnější lem nesmí být nikde prasklý.

V každém případě platí, že každý na trh uvedený žebřík by měl splnit normu EN 131, která určuje platná bezpečnostní kritéria, která musí žebřík splňovat. Ale každá norma pracuje s určitým rozpětím povolených hodnot a dá se říct, že žebřík hobby se pohybuje na dolní ještě povolené hranici a profi žebřík uprostřed nebo v horních tolerancích.

Co máte na výběr

Klasické dlouhé dřevěné žebříky se už téměř nevidí, možná ho schovává váš dědeček pod kůlnou. A dřevěné štafle jsou nezbytnou pomůckou malířů bytů. Ale většina lidí jako pomůcku při práci kolem domu a chalupy spíše pokukuje po hliníkovém žebříku.

V poslední době jsou velmi populární univerzální žebříky, které lze sestavit do podoby štaflí, ale dají se vysoko teleskopicky vytáhnout, což se hodí pro práci ve výšce.

Kdo potřebuje žebřík často převážet například z domu na chalupu, mohl by se mu hodit kloubový žebřík, který se skládá ze čtyř částí a lze ho složit tak, aby se vešel do kufru auta. Lze ho použít jako rovný žebřík, ale zároveň lze rozložit i jako podlážku s nosností obvykle až do 150 kilogramů.

Kam s ním dosáhnu a jaké zvolit příslušenství

Při koupi počítejte s tím, že výrobci přímo zakazují stát kvůli bezpečnosti na posledních dvou příčkách. Hlídejte si také dvě různé výšky žebříku. Opěrnou a pracovní. Ta je vyšší. Vyjadřuje, kam až dosáhne průměrně vysoký člověk, když si stoupne na třetí příčku shora (viz obrázek v galerii).

Vyplatí se dopředu myslet i na praktické konkrétní drobnosti u vaší nemovitosti. Mohla by se hodit varianta pro umístění žebříku na schody, některé mívají obloukovou patku, která si poradí s nerovností terénu.

Vyrábějí se i nástavce na horní část žebříku, které ho zaháknou za okapy. Tím se zlepší stabilita a pocit bezpečí. Anebo nástavec s kolečky na horní část žebříku, abyste si s ním při manipulaci nepoškrábali fasádu.


Témata: chalupa, Materiál, trh