Hluchavka bílá | foto: Profimedia.cz

Hluchavka bílá (Lamium album)

  • 0

Víte, že...

Ke koupelím se dá využít i celá nať hluchavky. Byliny se dají do vlažné vody  a macerují  se přes noc. Pak se nechají přejít varem a odstaví se. Horký nálev se vlije do koupele. Působí příznivě proti hemoroidům.

ZÁKLADNÍ ÚDAJE:

Popis rostliny: Vytrvalá bylina, vysoká 20–40 cm. Vystoupavé, čtyřhranné lodyhy nesou vstřícné, křižmostojné listy trojúhelníkovitého až srdčitého tvaru s pilovitým okrajem. V jejich paždí vyrůstají přesleny bílých květů. Koruna typického hluchavkovitého květu má dlouhou trubku a horní vyklenutý a dolní okrouhlý pysk. Kalichy jsou zvonkovité s roztřepenými cípy. Po odkvětu je možno uvnitř kalichu vidět plody – 4 tvrdky.

Stanoviště:  Hluchavka má ráda stanoviště bohatá na živiny a často doprovází člověka. Roste na ruderálních galmístech, na skládkách, kompostech, zahradách i jinde. Preferuje půdy vlhké či mírně vysýchavé.

Výskyt: Roste hojně na celém našem území.

Období květu:  Kvete od dubna do listopadu.

Léčivé účinky: Sbírá se pouze květ hluchavky. Obsahuje celou řadu látek, třísloviny, slizy, cholin, silice, flavonoidy aj. Rostlina má protizánětlivé účinky, dobře chrání sliznice a podporuje uvolňování hlenů. Tlumí křečové bolesti a celkově uklidňuje. Zevně se přidává do koupelí při hemoroidech a na podporu hojení ran a spálenin.

Ohrožení:  Není ohrožena.