Hluchavka nachová - Květy mají výrazně purpurovou barvu. Vrchní listy jsou načervenalé. | foto: Profimedia.cz

Hluchavka nachová (Lamium purpureum)

Bohužel opomíjená rostlina oproti hluchavce bílé, která je známější i přesto, že není tak účinná jako právě hluchavka nachová.

ZÁKLADNÍ ÚDAJE:


Víte. že...

Slovo hluchavka vzniklo z faktu, že se vzhledem velmi podobá kopřivě, ale narozdíl od kopřivy nežahá. Právě proto vzniklo spojení mrtvá kopřiva-hluchá kopřiva.

Popis rostliny: Rostlina z čeledi hluchavkovitých. Výrazná nafialovělá rostlina dorůstá do výšky až 30 centimetrů. Lodyha čtyřhranná, nafialovělá od země větvená, na povrchu lysá. Listy řapíkaté, vejčité, na povrchu chlupaté a vrásčité, na konci zašpičatělé, okraje pilovitě vroubkované. Vrchní listy v blízkosti květu jsou načervenalé. Květy složené s menších lístků, výrazně purpurové, vzácně bílé, vyrůstají do pyramidovitého květenství. Samotný kalich je pěticípý, rovný, horní pysk delší než spodní, uvnitř se nachází chlupatý prašník. Plod je šedá tvrdka.

Stanoviště: K zahlédnutí je většinou v zahradách, kolem okrajů cest, na polích, rumištích, skládkách či kompostech. Vyskytuje se často jako plevel. Dobře prospívá v půdách hlinitých, písčitých, bohatých na humus a minerály, vlhkých a kyprých.

Výskyt: Roste na většině území Evropy vyjma jižní části Apeninského poloostrova, dále v severní Africe, v Asii, Severní a Jižní Americe. V ČR hojně.

Období květu: Květ k zahlédnutí od března do října.

Léčivé účinky: Podle léčitelů je hluchavka nachová dokonce více účinější než známější druh hluchavka bílá. Obě mají ale téměř totožné účinky. Pomáhá při gynekologických potížích, problémech s trávicím traktem, má protizánětlivé účinky a zklidňuje cesty dýchací.

Ohrožení: Hojně rozmnožena, proto nepatří mezi ohrožený druh.