Páchnoucí a kousavá slunéčka vyluxujte a vyhoďte ven, radí odborník - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Páchnoucí a kousavá slunéčka vyluxujte a vyhoďte ven, radí odborník

Řada nevítaných hmyzích nájemníků se na podzim stáhla do lidských obydlí, místo do skalních štěrbin, listí či jehličí. Teď se díky příznivé teplotě v našich domovech probouzejí a jako spolubydlící nejsou právě příjemní. Entomolog Oldřich Nedvěd z Biologického centra Akademie věd radí, co s nimi.
Invazní slunéčko | (3:53) | video: JCTT

Snadný úklid

Generální úklid usnadní speciální pomůcky. Na Raketa.cz najdete slevy na kvalitní uklízecí prostředky i na kompletní úklidové služby.

Řada lidí se jakéhokoliv lezoucího hmyzu doma děsí a napadá je spousta otázek. "Každoročně se lidé odborníků z Entomologického ústavu Akademie věd a přírodovědeckých fakult univerzit dotazují, co to nalezli doma za druh hmyzu, proč je tam v zimě, jestli jim něco sežere nebo je pokouše. A hlavně, jak se ho zbavit," říká Oldřich Nedvěd z Biologického centra Akademie věd České republiky.

Výsledky bádání entomologů slouží k ryze praktickým účelům, třeba v zemědělství pro načasování sezonních aktivit. Lidi ale často trápí daleko prozaičtější otázky. Co mají dělat, když se jim v únoru promenáduje po bytě neznámý hmyz a bojí se ho?
Naštěstí dnes skoro každý disponuje digitálním fotoaparátem, alespoň v mobilním telefonu. I když takovým zařízením nelze vyfotografovat drobný hmyz z takové blízkosti, aby byl na snímku dostatečně velký a přitom zaostřený. A není samozřejmě problém jej oříznout tak, aby na snímku byl jen živočich a ne metr čtvereční zdi. Pak má smysl poslat jej entomologům na e-mail entu@entu.cas.cz s žádostí o určení. A my už pak zvědavcům poradíme.

Na jaké hmyzí nájemníky teď asi nejčastěji můžeme doma narazit?
V zimním období jsou asi nejčastěji hlášenými spolubydlícími slunéčka. Dříve to bývala hlavně slunéčka dvojtečná, případně sedmitečná. V posledních letech je to hlavně invazní slunéčko východní. Jsou to i nejrůznější ploštice, tradičním zimním podnájemníkem jsou i zlatoočky.

Kolik je vlastně druhů slunéček?
V České republice žije asi osmdesát druhů slunéček, z nichž nejhojnější a nejznámější je slunéčko sedmitečné. Mezi dalšími, dříve tolik hojnými, bývalo i slunéčko dvoutečné. Jenže tomu už tak není. Nahradilo je invazní slunéčko východní. Poznáte jej snadno: velikostí se blíží slunéčku sedmitečnému, ale má celou řadu barevných forem. Slunéčko východní je výtečným pomocníkem v sadech a ve sklenících, protože je velmi žravé a velice dobře se množí. Má ale také tři nepříjemné vlastnosti.

Jaké?
Zaprvé na podzim migruje do bytů, které se mu zdají být příhodným místem na přezimování. Zadruhé vytlačuje naše původní druhy. Doslova je žere. Zvláště právě ubývající slunéčko dvoutečné. A třetí nepěknou vlastností je, že na podzim, předtím než migruje na zimní stanoviště, požírá sladké plody, třeba bobule révy. Například v Severní Americe se stává, že tato slunéčka pak zůstanou zalezlá v hroznech vinné révy a svými chemickými látkami pak kazí vlastnosti moštu a vína.

Odkud se bere jejich záliba v pobytu v našich domácnostech?
V přírodě zimují slunéčka dvoutečná hlavně pod kůrou a v dutinách velkých nápadných stromů. Jiné druhy slunéček se rády slétávají na vrcholech kopců a tam zalézají do trsů trávy či do štěrbin skal. Slunéčka nevidí zrovna nejlépe a tak nás nepřekvapí, když se pletou a létají na domy. Někteří lidé mají radost z toho, že za teplého odpoledne babího léta na jejich domě přistávají desítky, třeba i stovky slunéček. Někteří mají dokonce radost ještě i poté, když jich desítky naleznou doma v pokoji. Ale všichni dříve či později zjistí, že slunéčka při dotyku vypouštějí žlutou kapičku, a když jsou hladová, tak koušou.

Můžete zkusit použít lapač

Hmyzu nelze mít za zlé, že se do domu na podzim snaží dostat. Těžko ho od jeho instinktivního chování odradíme. Ani repelenty proti komárům moc neúčinkují. Někdy ale hmyzu lze nabídnout ještě větší lákadlo, které jej přitáhne jako magnet. Na tomto principu pracuje štěrbinový lapač nalétávajícího hmyzu vyvinutý na Jihočeské univerzitě a komerčně chráněný jako užitný vzor. Lapač tvoří plachta, štěrbina a pytel. Plachta musí být dost velká a světle či kontrastně zbarvená, aby mohla alespoň trochu konkurovat velkým nápadným plochám třeba fasády domu. Pak je zde štěrbina, třeba mezi dvěma prkny. Ta nahrazuje hmyzem vyhledávanou štěrbinu ve skále nebo pod kůru stromu. Nebo kolem okenního rámu. Za štěrbinou je připevněn pytel, kde má hmyz skončit. Bude-li tmavý, hmyz se uklidní a posadí se v nějakém záhybu. Ze světlého pytle bude vylézat ven.

Invazní slunéčko východní má celou řadu barevných forem.
Štěrbinový lapač nalétávajícího hmyzu vyvinuli na Jihočeské univerzitě a mají...

Co se s nimi vlastně děje, když se rozhodnou přezimovat v domě?
Slunéčka, která se ukryjí na zimu do vašeho pokoje, vlastně čekají, že tam bude chladno jako ve skalní štěrbině venku. Jenže my si v pokoji pěkně zatopíme. Hmyz má takovou teplotu těla jako vzduch okolo něj. A rychlost spalování tukových zásob roste s teplotou.

Za vyšší teploty dojdou slunéčkům zásoby tělesného tuku už takhle kolem Vánoc. A také voda. Za vyšší teploty se ještě dříve než hlad dostaví žízeň. Slunéčka pak lezou po bytě a zkoušejí kousat do vlhkých věcí, třeba do lidské pokožky. Někdy to trochu bolí, někdy i prokousnou kůži. A někdy se to zanítí, ale opravdu jen vzácně, panika je zbytečná.

Jenže pak i optimisté, doposud hájící přítomnost hezky puntíkovaných podnájemníků v bytě, vezmou do ruky třeba vysavač.

Ta žlutá vypouštěná tekutina je nějak nebezpečná?
Je to cosi jako krev, kterou slunéčka vypouštějí záměrně z prasklin pokožky na kolenou. Je to obranný mechanismus proti nepřátelům, jako jsou ptáci a mravenci. V krvi je totiž obsažený hořký jedovatý alkaloid a silně páchnoucí metoxypyrazín. A jsme u toho. Pokud slunéčka zmáčknete a ona potřísní vaši ruku, záclonu či zeď, zbavíte se zápachu za pár hodin, ale žlutá skvrna zůstane dlouho. Pokud v hadici a sáčku vysavače, ve snaze odstranit nezvané hosty z pokoje zmasakrujete stovku slunéček, bude vysavač páchnout pěkně dlouho.

Vysavač tedy raději nepoužívat?
Vysavač je na odstranění hmyzu z bytů doporučovaný, ale musíte do ústí trubky vložit něco jako punčochu, kde se hmyz zachytí.

A co doporučuje s úlovkem v punčoše udělat dál?
Všechen hmyz, který se k nám na podzim nastěhuje, můžeme s klidným svědomím vyhodit ven na mráz. Většina drobných druhů v době zimního spánku přežije i minus patnáct stupňů. Pokud hmyz - smetený na lopatku nebo vysypaný z vysavače - vyklepeme venku do hromady suchého listí, lehce přežije do jara. Nachytaný hmyz můžeme vypustit třeba někde v lese. Pokud trvá teplé počasí, musíme ho vysypat někam, odkud se k nám nebo k sousedům vzápětí nerozletí znovu. Také můžete pytel s pochytaným hmyzem strčit na zimu do chladu a na jaře vypustit slunéčka a jiný milý a užitečný hmyz do zahrady. Pokud ho ale necháte v teplém bytě, nejspíš zajde hladem a žízní. A částečky prachu z rozpadajících se mrtvolek navíc mohou způsobovat alergie. Největší potíž v tomto směru mají majitelé domů se vzduchotechnikou. Z potrubí rekuperace ekologického domku se zimující a následně uhynulý hmyz dostává těžko.

A co další nezvaní hmyzí hosté, jak je to s nimi?
Neméně než slunéčka páchnou ploštice. Tradičním zimním obyvatelem domů poblíž borového háje bývá ploštička pozemka běžná. Ta vlastně ani moc nepáchne. A když dostane hlad a žízeň, pobíhá a hledá, jak by se dostala z domu ven. To víte, říká si: Když je takhle teplo, tak přece už musí být jaro. Nikdy nebodá lidi a snad ani pokojové květiny. Novým druhem ploštice, který se do teplejších míst České republiky rozšířil nedávno, je vroubenka americká. Je také vázaná na borovice. Je nápadná, dva centimetry velká, a do domů létá i v létě. Je teplomilná, vyhřívá se hlavně na jižní fasádě domů. Když vleze dovnitř, nic zvláštního nedělá. Když ji necháme být, zase odletí.

Třetím tradičním zimním podnájemníkem jsou zlatoočky. Také mají pachové žlázy na obranu proti nepřátelům, ale člověk to ani moc neucítí. Zvláštním sezonním přizpůsobením je změna barvy. V létě jsou zlatoočky svěže zelené a tedy nenápadné na rostlinách. Na podzim, když zjistí, že se zkracují dny, se vybarví dohněda. A jsou opět nenápadné na rostlinách. Na jaře, když se den prodlouží a teplota vzroste, se přebarví zpět do zelena. Samozřejmě je vysoká teplota v bytě a umělé osvětlení zmatou. Ale na chatě, kde zatopíme jen občas, můžeme tyto proměny zlatooček dobře pozorovat. Kromě toho jsou zlatoočky zcela neškodné.

Máme se bát nějaké hmyzí invaze, nebo skutečně není důvod k obavám?
Většinou jde o výše zmíněné neškodné zimní návštěvníky. Nemají nikde v domě hnízdo, jak se vyděšení lidé často domnívají. Jen sedí v koutě, dokud nedostanou hlad a žízeň. Nehlodají trámy a okenní rámy. Nehodlají vám sežrat ani nic jiného. Natož vás samotné.

Doc. RNDr. Oldřich Nedvěd, CSc. (1965)

Odborník na diapauzu hmyzu, tedy klidové období v jejich životních cyklech, útlum metabolismu a fyziologické aktivity. Kromě pedagogické činnosti na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity (přednáší především o zoologii bezobratlých) se věnuje biologii slunéček a ekofyziologii hmyzu.

Diapauza prakticky znamená například zastavení vývoje zárodků v nepříznivém období (přes zimu, v období sucha a podobně). Tyto procesy ´přepínání do úsporného režimu´ jsou řízeny tu geneticky, jindy zase odměřovány biologickými hodinami, které odtikávají v rytmu střídání dne a noci, nebo ročních obdobích. Velmi zjednodušeně tedy lze ve většině případů říci, na kdy má nejrůznější hmyz ´nastavený budík´, který je na jaře přinutí procitnout.

Nejčtenější

Správný řez švestek má jasná pravidla, nenechte se zmást mýty. 5 tipů na jarní péči

Jak na stříhání švestek, aby byly zdravé a dobře plodily? Zažité mýty o zimním a předjarním řezu jsou mylné. Většina švestek vyžaduje zcela jiný přístup, důležitý je jarní řez.

Deset tipů na aprílové žertíky, abyste se pobavili, nebo naopak nenachytali

Baví vás vymýšlet nečekané (nejen) aprílové vtipy? Podívejte se na zajímavosti o aprílu a na deset osvědčených tipů na žertíky, ke kterým potřebujete jen smysl pro humor a trochu představivosti.

Třešeň to potřebuje jinak než ostatní. Řez se musí dělat hlavně s rozvahou

Třešně a višně patří mezi oblíbené ovocné stromy, ale jejich řez může být pro mnoho zahrádkářů výzvou. Jak a kdy správně stříhat třešeň? A potřebuje zvláštní péči, aby prosperovala?

Zanedbaný řez broskvoně se projeví hned v létě. Plody se odstěhují do špičky

V našich klimatických podmínkách je náročné udržet broskvoně každý rok plodivé. Na rozdíl od jiných ovocných stromů vyžadují specifický řez a pečlivý přístup. Jak na jarní řez broskvoní? A jak...

Jarní údržba trávníku: Jak obnovit krásu našeho zeleného koberce

Jakmile se na jaře oteplí a příroda ožije, je čas věnovat pozornost našemu trávníku. Mnozí z nás obdivují krásné, zdravé trávníky v parcích, ale může být frustrující, když se doma setkáme s...

Hrušeň je držák, zvládne i radikální jarní řez

Pro zdraví a bohatou úrodu sladkých hrušek je klíčové strom pravidelně stříhat. Jak na jarní a podzimní řez hrušní? Nebo jak prořezat starou hrušeň? A co je to zmlazovací řez? Ucelený návod přinášíme...

2. dubna 2025

Dubnový manuál pro pěstování zeleniny. Kdy rozvézt kompost, sít i množit

V dubnu se s největší pravděpodobmostí na zahradě nezastavíte. Protože pokud chcete v sezoně postupně stále něco sklízet a radovat se i z rozkvetých záhonů, budete se muset pořádně otáčet. Při...

2. dubna 2025

Jarní údržba fotovoltaiky se vyplatí. Zajistí plný výkon, předejde požárům

Základním předpokladem dlouhé životnosti a správného chodu celého fotovoltaického systému je prevence. Každý rok by proto měli majitelé fotovoltaických elektráren nechat provést kompletní kontrolu...

2. dubna 2025

Zateplení na domě strakapoudi milují kvůli zvuku. Jak je od ničení odradit?

Někteří ptáci, zejména strakapoudi, se často objevují na zateplených fasádách budov. Izolační systémy založené na pěnovém polystyrénu je přitahují. Když do těchto povrchů klovou, vydává fasáda krásné...

1. dubna 2025  10:40

Jarní řez je důležitý. Jak říznout do stromu a neuškodit, aby se zahojil

Někdy je nezbytné při stříhání stromu odstranit i silné větve. Jak ošetřit řez stromu, aby se rány rychle zahojily a byly chráněny před chorobami a škůdci?

1. dubna 2025

Pošlete fotku svého zvířecího mazlíčka a hrajte o skvělé ceny v dubnovém kole

Krásné jarní fotografie už se objevily v kole březnovém, teď je ovšem ideální příležitost je přebít. Ceny od značky PRO PLAN, s níž jsme pro vás dubnovou soutěž připravili, za to stojí. Bezpochyby...

1. dubna 2025

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Foie gras si budete moci vychutnat bez výčitek, že trápíte husy a kachny

Foie gras jsou v mnoha částech světa považována za hříšnou pochoutku. Toto tučné jídlo je kontroverzní, protože se vyrábí z jater kachen nebo hus, které byly před porážkou krmeny násilím.

1. dubna 2025

Miláček na celý život. Naklonovat psa stojí milion, u některých to však není možné

Premium

Zaplatíme cokoli, jen ať je s námi aspoň ještě rok. Uzdravte ho, pomozte mu. Tohle slyší veterináři často. Je snaha prodlužovat psí život stejně jako ten lidský. „Když máte špičkového psa, klonování...

31. března 2025

Čtenáři vybrali nejroztomilejší mazlíčky března. Vyhráli gurmánské granule

Březnové hlasování o nejroztomilejší mazlíky skončilo a je jasné, kdo se bude radovat z kvalitního krmiva pro kočičí gurmány. Potěšeni mohou být i hlasující, čtyři šťastlivci vyhráli zajímavou knížku...

3. března 2025,  aktualizováno  31.3 14:26

Zanedbaný řez broskvoně se projeví hned v létě. Plody se odstěhují do špičky

V našich klimatických podmínkách je náročné udržet broskvoně každý rok plodivé. Na rozdíl od jiných ovocných stromů vyžadují specifický řez a pečlivý přístup. Jak na jarní řez broskvoní? A jak...

31. března 2025  6:30

Deset tipů na aprílové žertíky, abyste se pobavili, nebo naopak nenachytali

Baví vás vymýšlet nečekané (nejen) aprílové vtipy? Podívejte se na zajímavosti o aprílu a na deset osvědčených tipů na žertíky, ke kterým potřebujete jen smysl pro humor a trochu představivosti.

31. března 2025

Zahradník nad ní zapláče, ale v kuchyni si tuto divokou zeleninu dopřejte

Je to křehoučká rostlinka, nebo se tak alespoň tváří. Ale tato jarní bylinka klame tělem, jde o úporný plevel. Jakmile bršlici zahlédne zahrádkář, oklepe se doslova hrůzou, jedna rostlina za rok...

31. března 2025