Jsou lidé, kteří opravují velkou skříň, anebo i ti, kdo se chtějí sejít a...

Jsou lidé, kteří opravují velkou skříň, anebo i ti, kdo se chtějí sejít a popovídat při drobné rukodělné práci. | foto: Marek Burza

Věci nevyhazujte. Ve Zdrojovně si je opravíte a mohou sloužit dál

  • 9
Často k vyhazujeme věci, které by klidně mohly sloužit dál. S takovým přístupem nesouhlasí facebooková skupina Zdrojovna, která se snaží dávat starým věcem nové využití.

„Začalo to tím, že nám bylo líto, když se u popelnic válejí věci, které jsou nepoškozené a mohly by znovu sloužit,“ popisuje Jana Němcová hlavní myšlenku, která ji vedla k založení skupiny Zdrojovna. Jde o to, že jakmile věc uchvátí popeláři nebo dostane se na sběrný dvůr, je těžké dostat ji zpátky do života.

„Chtěli jsme vytvořit prostor, kde by se podobné věci shromažďovaly a lidé, kterým by se mohly hodit, by je pod odborným vedením mohli opravit a znovu používat,“ vysvětluje princip „koloběhu“ věcí.

Skupina funguje jednak na Facebooku, kde se můžete podívat na výsledky workshopů, které organizuje, a jednak v reálu. Po roce snažení se povedlo získat místo, kde by bylo možné věci určené k likvidaci přinést a opravit.

„Teď jsme do Vánoc ve Vršovicích, ale protože se tu bude zřejmě stavět, budeme se stěhovat na Libeňský ostrov. Měli bychom získat dost místa, aby byla k dispozici dobře vybavená dílna,“ říká Němcová.

Už i prozatímní působiště dává prostor k tomu, aby se lidé mohli sejít na workshopu. My jsme se setkali na takzvaném podzimním, chystá se dušičkový. Je spojený s výletem po Vršovicích, kde se bude sbírat materiál pro dušičkové tvoření.

„Klidně si přineste i vlastní materiál, třeba bodláky, slaměnky, chilli papričky či cokoli, s čím vám přijde milé pracovat,“ upřesňuje Jana Němcová. Přichystaný je i program pro děti, které si mohou barvit květináče, tatínkové zase si mohou vyzkoušet, jak se staví ptačí budka.

Zdrojovně se tedy podařilo přejít do druhé fáze. Zatímco dříve jen ve vypůjčených prostorech pořádala workshopy, nyní se podařilo díky penězům vybraných na Hithitu zařídit vybavení dílny, aby příchozí měli při ruce základní vybavení, lepidla, barvy, laky a nástroje potřebné pro renovaci.

„Teď právě pracujeme na tom, abychom měli i člověka, který povede zájemce o přečalounění nábytku. Počítáme s tím, že příchozí jsou většinou úplní laici, takže odborné vedení opravdu potřebují,“ objasňuje hybatelka projektu.