Při výběru kompresoru, se kterým budete chtít stříkat, se řiďte potřebami

Při výběru kompresoru, se kterým budete chtít stříkat, se řiďte potřebami pistole. | foto: Nu Air

Hobby kompresor? Jedině tak na nafouknutí pneumatiky nebo mičudy

  • 40
Malé domácí kompresory s cenou do tří tisíc korun mají tak malý výkon, že se prakticky vůbec nehodí na vážnější práci, například na stříkání barvy. Většinou dodávají méně vzduchu, než potřebuje k práci pistole.

Papírově vypadají ale dobře, dosáhnete s nimi tlaku 8–10 barů. Pro stálou práci jako je lakování je však důležitější parametr: množství dodávaného vzduchu na výstupu. A tady většina strojů končí. Zatímco pistole převážně potřebují podle průměru trysky 120–250 litrů vzduchu za minutu, malé kompresory tohoto množství nedosahují

Matoucí údaje na štítku

Množství vzduchu se uvádí na štítku kompresoru. Měly by tam být dva údaje: množství nasávaného vzduch a množství dodávaného. Problém je v tom, že mnoho prodejců včetně internetových uvádí jen první z nich, ten vyšší. Není se co divit, mašina pak hned vypadá jako silák nad siláky. 

"Snadno si ale spočítáte i skutečné množství dodávaného vzduchu. Kompresory totiž mívají účinnost podle principu 50, maximálně 70 procent. U malých jednopístových a dokonce bezolejových klidně počítejte s tou nižší hodnotou," vysvětluje Martin Kutička z firmy K.servis, která se specializuje na opravy kompresorů. Takže pokud výrobce udává 250 litrů nasávaného vzduchu, skutečné množství na výstupu bude při průměrné účinnosti 60 % kolem 150 litrů za minutu.

Pistole chtějí víc

"Pokud chcete s kompresorem pracovat a ne jen odpočívat, musíte koupit model, který má vzdušník velký alespoň padesát litrů a na výstupu dodává minimálně 250 litrů za minutu," radí Jan Stodůlka ze společnosti ST Finiš, která prodává stříkací pistole. Takové kompresory ovšem cenou daleko přesahují pětitisícovou hranici.

Přenosný malý kompresor se zásobníkem

Malý bezolejový kompresor bez zásobníku

"Jde o to, že malý vzdušník se sice natlakuje třeba na osm atmosfér, pistole pracuje například při třech. Jakmile tlak poklesne na tuto hodnotu, sepne se motor, aby opět vzdušník natlakoval. Ale co se stane, když motor nestačí pokrýt potřebu pistole? Jede nonstop. A za chvíli ho uvaříte," popisuje. "Anebo musíte lakovat jen chvilku a počkat do dalšího natlakování. To vás za chviličku přestane bavit," vysvětluje.

Každopádně je tedy třeba hledat pistoli s menší potřebou vzduchu, nejlépe takovou, která se nabízí jako doplňkový výrobek k danému typu kompresoru.

Olejový, anebo bez

Olejové kompresory jsou klasikou, v poslední době se ale objevují i bezolejové varianty. U těch letáky vyzdvihují bezúdržbovost. Má to ale i své stinné stránky.

"Mívají o něco menší účinnost, jsou hlučné a velmi citlivé na čistotu okolního prostředí. Někde v zaprášené dílně vám nevydrží. Vrtule, která chladí motor, vhání nečistoty do pístu. A vzhledem k tomu, že válce jsou hliníkové a kroužky plastové, velmi rychle se zničí," říká servisman Kutička.

Ke kompresoru můžete připojit například rázový utahovák.

14litrový zásobník Tanky

Na doma pro občasné použití by je ale nezavrhoval a třeba hospodští je podle něj rádi používají na natlakování sudů. "Anebo když máte studnu a potřebujete jednou za čas dofouknout vak v tlakové nádobě."

Olejové kompresory jsou odolnější, méně hlučné, vyžadují však údržbu. Jednou ročně by se v nich měl měnit olej. Kdo používá i pneumatické nářadí jako sponkovačky, flexy nebo utahováky, musí ho přimazávat. Pro stříkání je pak potřeba používat jiné hadice, anebo mezi vzdušník a hadici přikoupit filtry, aby se olej nedostal do barvy.

Některé si na univerzální stroj ani nehrají

Kdo chce po kompresoru, aby byl jen zdrojem proudu vzduchu, může zvolit systém bez vzdušníku. Prodávají se i ve formě lehkých kufříků. Spolehlivě ofoukne nečistoty z dílenského pracovního stolu, klávesnice počítače, dofoukne kola, míče nebo dětský bazének.

Malé bezolejové kompresory jsou určené spíše jen k nafouknutí pneumatik.

Kombinace napájení z autozásuvky s akumulátorem

Obvykle bývá součástí krabice i sada nástavců s autoventilkem či jehlou pro nafukování míčů a manometrem. Některé také umožní nastavit si na displeji tlak, po jeho dosažení kompresor vypne jako hustilka na benzinové pumpě.

Většina má možnost zapojení do sítě, některé lze napájet i z autobaterie. Například kompresor od Black & Decker asi500 nabízí zase unikátní kombinaci napájení z auta s akumulátorem.

Jako další doplněk k nim lze dokoupit i samostatnou tlakovou nádobu, bývají menší kolem 15 litrů. V dílně ji natlakujete a přenesete tam, kde potřebujete foukat. Na nafouknutí bazénu to není, ale pneumatiku jí bez problému nafouknete.