S takovými úlovky chodili houbaři domů během druhé poloviny srpna

S takovými úlovky chodili houbaři domů během druhé poloviny srpna | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Houbaři jsou v poločase. Letní houby jsou přerostlé, podzimní zarazila zima

  • 4
Chladné a vlhké počasí, které v posledních dnech zasáhlo území České republiky, negativně ovlivnilo růst hub. Na podzimní nadílku si houbaři ještě musí počkat.

Přestože se v lesích stále nachází velké množství hub, jsou už většinou přerostlé a červivé a nevhodné proto ke sběru. "Houby, jejichž růst vrcholil před týdnem, v těchto dnech překročily stádium zralosti a bývají již často přerostlé. Nyní čekáme na novou vlnu, jejíž nástup zbrzdil velký teplotní skok z posledních dnů," uvedl Jaroslav Landa z České mykologické společnosti.

Houbaři se na podzimní várku hub zatím mohou jen těšit. "V září obvykle nastávají další houbařské žně, budeme muset čekat na oteplení," doplňuje Janda.

Naděje na nalezení hub je ale podle něj i v současnosti stále vysoká. Měsíc září je navíc obdobím maxima růstu hub, připomenul mykolog. Lesům, loukám a pastvinám zatím stále kralují letní druhy. Kromě zástupců různých hřibovitých druhů, jsou to především muchomůrky, holubinky a ryzce.

Milovníci hub se v těchto dnech mohou často setkat například s jedlou holubinkou namodralou a holubinkou mandlovou. Roste rovněž i velmi chutný ryzec pravý. Z hřibů je to i nadále hřib hnědý nebo hřib smrkový.

Podzimní druhy se v těchto dnech objevují zatím spíše výjimečně. Jedná se navíc většinou o houby, jichž si houbaři kvůli jejich jedovatosti nevšímají, jako například některé druhy vláknic a pavučinců. Zatím vzácnější je nyní výskyt bedel a žampionů.

Mykolog znovu upozornil na nebezpečnou muchomůrku zelenou, na níž lze v lesích stále běžně natrefit. Z jedovatých druhů dále rostou ve větších počtech i závojenky, čechratka podvinutá, muchomůrka citrónová a muchomůrka červená.

Informaci o vlastnostech jednotlivých druhů najdete v našem Atlase hub.