Rostou typicky podzimní druhy, jako jsou václavky či hlívy. Na snímku václavka

Rostou typicky podzimní druhy, jako jsou václavky či hlívy. Na snímku václavka obecná. | foto: Profimedia.cz

O víkendu mají přijít mrazy, houbaři se ale o úlovky bát nemusí

  • 30
Už několik týdnů mohou být houbaři spokojeni, houby rostou. A vypadá to, že ani krátkodobé mrazy jejich podzimní sezonu nepřeruší. Navíc se v lesích konečně objevily i václavky či hlívy.

Stále ještě platí, že kromě obvyklých podzimních druhů hub rostou i některé letní, včetně hřibů. "Je jich už méně, ale stále se dá najít třeba dost klouzků," popsal předseda mykologické společnosti Jaroslav Landa. 

Škála rostoucích druhů se však konečně mění. "Poměr se už obrací ve prospěch podzimních hub. Roste tedy hodně čirůvek a strmělek," řekl Landa. 

Konečně rostou václavky i hlívy

Vyskytují se již i hlívy nebo také šťavnatky. Se zpožděním v tuto chvíli přišel i vrchol růstu oblíbených václavek. "V uplynulých dnech jich bylo k nalezení hodně na všech možných místech. Jsou to hlavně václavky smrkové, ale i další příbuzné druhy," dodal mykolog.

Letos se také mimořádně daří ryzcům pravým. "Jsou to nejvyhledávanější druhy ryzců, kterým může konkurovat jen ryzec syrovinka, který je vzácnější," uvedl zkušený mykolog.

Další jedlou houbou, která se nyní často objevuje, je bedla červenající. Na tu však pozor, protože má jedovaté poddruhy. Mezi nimi také bedlu červenající českou, po jejímž požití byla v Česku zaznamenána i úmrtí (o konkrétním případu čtěte zde).

Proto jsou také odborníci z České mykologické společnosti v Praze připraveni pomoci houbařům rozlišit jedlé exempláře od jedovatých, stačí nalezené bedly přinést do poradny (adresa a otevírací doba zde), případně lze přímo na webových stránkách poradny vyplnit formulář a dotaz zaslat.

Rostou totiž například i pavučince, mezi kterými jsou také druhy jedlé i jedovaté, ale podle Landy se dají jen dost těžko rozlišit. Odborníci proto sběr pavučinců amatérským houbařům nedoporučují.

Skončí letošní houbaření s víkendovými mrazy?

O víkendu má podle meteorologů teplota v noci klesnout dokonce až na minus sedm stupňů Celsia, přesto se mykologové přerušení houbařské nadílky neobávají. "Konce sezony se ještě houbaři obávat nemusí," uvedl Landa.

"I kdyby mrazy trvaly tři až čtyři dny, růst se pozastaví, ale během listopadu se zase může normálně obnovit. Někdy rostou houby až do ledna," doplnil mykolog. Výhled je tedy zatím optimistický. Pestrost druhů rostoucích hub se ale samozřejmě bude postupně snižovat.


Témata: Na houbách