V Itálii jsou houby mnohem dražší než v České republice

V Itálii jsou houby mnohem dražší než v České republice | foto: shutterstock.com

Houby v Evropě: Itálie

Itálie je země, která pro svých 57 milionů obyvatel vypěstuje ročně 102 tisíc tun žampionů a 24 tisíc tun hlív. Také polnička topolová se pěstuje ve větším měřítku a je součástí trvalé nabídky v obchodech.

V severní Itálii je většina žampionáren soustředěna  v kraji Trentino. Klima je tam mírné, letní vedra nebývají obvyklá, a tak se jim daří.

Tamější žampiony se většinou prodávají nečištěné. V obchodech se nabízejí kombinace všech druhů sphpěstovaných hub v jednom balení, někdy dokonce s upravenou přibalenou zeleninou a kořením k úpravě jídla.

Směrem na jih Itálie žampionáren ubývá, ale některé jsou také poblíž Říma či v jižní Itálii.

Pěstování hlív

Specialitou Itálie je ale pěstování hlív. Italové mají nejmodernější výrobny substrátu v Evropě, kdy se v největších podnicích za pomocí plné automatizace týdně vyrobí až 600 tun substrátu z pasterizované slámy.

To představuje 120 tun plodnic hlívy týdně. Na severu Itálie se pěstuje hlíva ústřičná, zatímco na jihu (Sicílie, Puglie, Kalábrie, Basilicata) je z pěstovaných hub nejoblíbenější hlíva máčková. Pro svojí jedinečnost získala název hlíva královská.
O hlívu královskou však na severu Itálie není zájem, a přestože se jedná o jednu zemi, stravovací návyky jsou na severu a na jihu země rozdílné.

. Houby V Itálii

Italové používají houby na pizzu či do těstovin a omáček. V Itálii jsou běžně k dostání na tržnici. Pořídíte tam téměř stejné houby jako u nás. Počítejte však, že cena za ně je velice vysoká. Odhaduje se, že 1 kg sušených hříbků stojí přes 3000 Kč.

Je to pravděpodobně tím, že na jihu Itálie se odpradávna sbírají v přírodě na skalnatých vyprahlých pozemcích plodnice této hlívy rostoucí vždy na odumřelých kořenech máčky.

Lidem zachutnala a navykli si ji sbírat v přírodě. A protože sběr nestačí, tak se rozvinul obor pěstování této houby.